ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פחות לבנה במגדל השן 
 
 
מערכת חיים ברשת

כתב עת מדעי שפורסם באינטרנט התכוון להפוך את המידע האקדמי לנגיש לציבור הרחב, וקרס לאחר שחצי מיליון אנשים נכנסו בשעריו בתוך שעות ספורות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם יש משפט אחד שממצה פרויקטים ברשת שכבר מזמן היו צריכים לעלות, הרי שזה "תמיד ידענו שיהיה בזה עניין, אבל לא תיארנו לעצמנו עד כמה". ותמיד מושמע המשפט הזה על רקע אתר שקרס מעומס הגולשים שנהרו אליו בשעות הראשונות לפתיחתו, וכמעט תמיד נוהרים הגולשים בעקבות הצמא שלהם למידע וידע.

כמו במקרה הנוכחי, עם העלייה של כתב העת הביולוגי Public Library of Science Biology. בתוך שמונה שעות מרגע הפתיחה נספרו באתר לא פחות מחצי מיליון כניסות. ובמה מדובר? לא באתר מחלק פרסים, לא באתר מדע פופולארי מתנחמד, אלא בכתב עת מדעי שנתמך על ידי כמה מדענים מובילים, ששמו לעצמן למטרה לשנות את כללי המשחק של מגדל השן האקדמי, ולפתוח את המידע המדעי בפני הציבור, ובחינם.

כתבי עת מדעיים אינם נגישים לאדם הפשוט. דמי מנוי לכתב עת מדעי עוברת לא פעם ולא פעמיים את אלף הדולרים בשנה, ומי שאין מוסד אקדמי שיממן לו את דמי המנוי, או שהוא עשיר מופלג, לא יוכל להגיע למחקרים שנמצאים בכתבי העת. הקבוצה שעומדת מאחורי ה-PLoS גובה 1,500 דולר מכותבי המאמר (ולמעשה מהמוסד האקדמי בו הם עובדים). הכסף משמש לבחינת המאמר על ידי עמיתים, עריכה והפקה, והציבור יכול להיכנס ולהחכים בחינם.

על פי הצהרתם, מטרת אנשי הקבוצה היא "להפוך את אוצר המידע המדעי נגיש לקהל רחב יותר, ביניהם מיליוני סטודנטים, מורים, רופאים, מדענים, וקוראים פוטנציאליים אחרים שאין להם גישה לספריה מחקרית שיכולה לממן מנויים לכתבי עת".

ההצלחה הגדולה, שסחטה את הציטוט שבראש הכתבה מניק טיימן, אחראי הטכנולוגיה של PLos, הביאה כמעט לקריסת האתר. הגולשים שמגיעים אל עכשיו אל האתר מופנים לגרסה מצומצמת שלו.
 
 
אגב, על פי אתר CNET, בין שאר הדברים שבעטיים נכנסו גולשים רבים כל-כך לאתר היא מחקר גבוה פרופיל על יכולתם של קופים להפעיל "יד שלישית" רובוטית בכוח מחשבתם בלבד.

בשנה הבאה תשיק קבוצת PLos כתב עת רפואי, שיתמחה בספרות ביו-רפואית. הציבור כולו תקווה שהיוזמה החדשה תראה לאקדמיה את הכיוון הנכון – מידע אקדמי לכולם, בחינם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by