ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדינת ישראל ומיקרוסופט כבר לא 
 
 
דנה רוטשילד

משרד האוצר השעה את חידוש הסכם המסגרת עם מיקרוסופט לשנה הבאה; לפני כשבוע הודיעה המדינה כי תבדוק את ההסכם עם התאגיד לאור העתירה להכריז עליו כמונופול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משרד האוצר החליט היום (שני) להשעות את חידוש הסכם המסגרת בין מיקרוסופט לממשלה לשנת 2004. את ההחלטה קיבל איציק כהן, סגן החשב הכללי במשרד האוצר. רק בשבוע שעבר ענתה המדינה לעתירה שדרשה להכריז על מיקרוסופט ישראל כמונופול, ואמרה כי תדאג להעברת חלק מהתשתיות לקוד פתוח. באותה עתירה, שאותה הגיש "הפורום לחופש "On Line, הואשם כהן בהתנהגות פרו-מיקרוסופטית. המדינה, מצידה, שלחה את כהן לעשות שיעורי בית, ומסרה כי הוא "יבדוק את מערך ההתקשרות במטרה להבטיח כי החוזה אינו יוצר תמריץ להעדפת מוצרי מיקרוסופט על פני מתחריה".

היום הודיע כהן כי ההחלטה התקבלה ממגוון סיבות כלכליות. וכי הבעיה טמונה במבנה הסכם הרישוי עם החברה, המאפשר רכישה של חבילת מוצרים בלבד. כלומר, אם משרד ממשלתי מעוניין להשתמש רק בוורד, הוא לא יכול לרכוש רק את התוכנה, אלא מחוייב ברכישת כל תוכנות אופיס. "אם יוחלט לחדש את ההסכם", נמסר בהודעה, "הדבר יותנה בבניית מחירון פרטני לכל אחד ממוצרי מיקרוסופט ולסל כללי שמחירו לא יהיה שונה משמעותית מסכום הפרטים המרכיבים אותו".
 
 
גם הקיצוץ בתקציב נותן את אותותיו: ב-2004 יקוצצו תקציבי המחשוב של המדינה בכ-25%, "הקיצוץ הדרסטי בתקציב כבר הביא להורדה ניכרת בתעריפים שהממשלה משלמת בעבור לכוח אדם (תוצאת מכרז חברות התוכנה). ירידה דומה במחיר הרישיונות עבור תוכנה מתבקשת לאור הקיצוץ בתקציב". וזה לא רק שמיקרוסופט יקרה יותר, אלא שהיא פשוט מוצלחת. כן, כן. כך לפחות לפי כהן, שמרוצה ממערכת XP ו-Office XP שהמשרד קנה ב-2003. ומכיוון שהוא מרוצה מהן, ו"לאור המצב הכלכלי וסדרי העדיפויות של הממשלה לא ברור האם יש צורך אמיתי בביצוע שדרוג כללי למערכות אלו בשנת 2004".

המשרד מתכנן להתמסר ל- OpenOffice, שגירסה עברית שלה יצאה לאוויר העולם בשבוע שעבר, ועד סוף 2003 תושלם התאמת התוכנה למשרדים. המערכת תביא לחיסכון של 60% מעלות העבודה עם מיקרוסופט. וכן נמסר כי "יכולות מערכת זו בשילוב עם דפדפן Mozilla ייבחנו בקרוב על ידי מספר משרדי ממשלה".

"ממשלת ישראל בודקת מוצרים אחרים יותר זולים מההצעה של מיקרוסופט ל-2004", אומר דובר משרד האוצר, אלי יוסף. לדבריו, "אין קשר" בין ההחלטה לעתירה להכריז על מיקרוסופט ישראל כמונופול. הוא לא פוסל משא ומתן עם מיקרוסופט על מבנה הרישוי, "לא יודע מה יהיה בעתיד. אני לא נביא בעניין הזה".

מחברת מיקרוסופט נמסר בתגובה כי "אנו לא נוהגים לדון בפומבי או באמצעי התקשורת בנושאים הקשורים ביחסים של מיקרוסופט עם לקוחותיה"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by