ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זאת מפלצת בכיס שלך, או שאתה פשוט שמח לראות אותי? 

זאת מפלצת בכיס שלך, או שאתה פשוט שמח לראות אותי?

 
 
אודליה ברקין

הפוקימונים, מפלצות הכיס הקטנות של נינטנדו, השתלטו על העולם. ממשחק גיימבוי תמים למראה, הם התרחבו לתעשיה שלמה הכוללת קלפים, תוכנית טלוויזיה יומית, סרטים באורך מלא, בובות, חולצות, מדבקות ומה לא. ועכשיו אצלנו (ראו הוזהרתם!)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפוקימונים. קיצור של מפלצות כיס
 הפוקימונים. קיצור של מפלצות כיס   
כשנינטנדו הוציאה את משחק הגיימבוי פוקימון בשנת 95, היא לא תיארה לעצמה שהוא יזכה להצלחה עצומה כזאת הן ביפן והן ברחבי העולם. ובטח לא שהפוקימוןים הקטנים יפלוש גם לתחומי בידור האחרים כמו קולנוע, טלוויזיה וקומיקס ואף יניב אחריו תעשייה שלמה של מזכרות, ממחזיק מפתחות ועד חברת תעופה.

אבל תראו מה זה החיים: הפוקימון (או ביפנית: הורים, בבקשה תוציאו את הארנק ותסחטו אותו עד הזוז האחרון אם אתם רוצים שלום בית. ולא, דודה חנה, זה לא הפירוש האמיתי של השם), השתלט על העולם, כרת ברית עם תאגיד ברגר קינג - וכיום לאן שלא נפנה, נוכל לראות מפלצת כיס כלשהי מחייכת בסיפוק משל היתה יושבת על ערמת דולרים. עכשיו הם מאיימים לשטוף, באיחור אופנתי-שיגרתי, גם את ישראל (דרך סידרת טלוויזיה) - והשמחה רבה.


פוקימון הוא בעצם קיצור של הביטוי מפלצת כיס, או פוקט מונסטר. יש 150 סוגים של פוקימונים, כל אחד עם תכונותיו האישיות ויכולתו המיוחדת. יש פוקימונים של מים ושל יבשה, יש כאלה שיכולים ליצור סופות רוח, וכאלה שיכולים לירות מים, או ליצור חשמל. הפוקימוןים חיים במקביל לבני האדם, וברגע שנאספו, הם עוברים לגור בתוך כדור קטן ועומדים לשירותו של המפעיל שלהם.
 
רמזים מיניים סמויים? הפוקימונים
 רמזים מיניים סמויים? הפוקימונים   
עלילת סידרת הטלוויזיה המבוססת על הפוקימונים, שרצה בארץ כבר שבועיים, מתמקדת באש, ילד חכם ואמיץ שמקבל ליום הולדתו העשירי אינדקס ובו שמות כל 150 סוגי הפוקימונים, ופוקימון אישי משלו בשם פיקאצ`ו. פיקאצ`ו הנ"ל סובל מבעיות משמעת קלות וניחן ביכולת להפיק חשמל מזנבו. אש חולם להיות מאמן הפוקימונים הגדול ביותר בעולם, ולכן יוצא למסע בארץ הפוקימונים על מנת לאסוף כמה שיותר מהם, ואיתו שאר ילדי העולם.

כאמור, הסידרה משודרת כבר שבועיים בערוץ הילדים, שם אפשר לעקוב אחר מסעותיו של אש בניסיונו לאסוף כמה שיותר פוקימונים, ובמלחמתו בצוות רוקט המרושע שזומם להשתלט על העולם בעזרת הפוקימונים שברשותו. הפוקימונים עצמם נלחמים ביניהם בעזרת המצאות שונות ומשונות, לשמחתם של הילדים, תוך שהם ממלמלים בעליצות את הברות שמם. כל פוקימון יכול לבטא רק את שמו או את ההברות הנגזרות ממנו. ותאמינו לי שאין מסטל יותר מלשמוע את פיקאצ`ו, מלהג "פיקה, קאצ`ו, פיקאצ`ו ,פיצ`ו" וכו` ללא הרף.

אבל כמו שאתם בטח יכולים לנחש, סיפור ההצלחה של הפוקימון גרר במשך השנים האחרונות גם לא מעט ביקורת. זה התחיל בשנת 97, אז עלתה הסידרה לכותרות, כש-685 ילדים יפנים חטפו התקף אפילפסיה והובהלו לבית החולים כתוצאה ממהירות הבזקי האור והצבעים של הדמויות המצויירות בטלוויזיה.

לפני חודשיים אף נפטר תינוק כתוצאה משאיפת כדור פוקימון קטן, ובבתי ספר כבר מזמן נאסר על מסחר והחלפה של קלפי פוקימון עקב תלונות של הורים שילדיהם רומו ונושלו מהקלפים השווים שלהם, על ידי ילדים אחרים בבית ספר, בעלי יכולות מסחר טובות יותר.

אבל כל זה לא מנע מסרט הפוקימון הראשון באורך מלא לגרוף מיליון ומאה אלף דולר כבר ביומו הראשון, ומאתרי מכירות פומביות באינטרנט לסחור בקלפי פוקימון כאילו היו יהלומים גולמיים לפחות.
 
קשה להתעלם מהבעייתיות שכרוכה בהצלחת הסדרה. ראשית, העובדה שלאסוף פוקימונים בין אם קלפים או משחקים, עולה כל כך הרבה כסף. זה בצרוף העובדה שכל פעם נוספים עוד ועוד פוקימונים, מהווה נטל כלכלי כבד על ההורים.

יש השמים לב גם לרמזים המיניים המוחבאים היטב בסיפור. מעבר לרגליים הארוכות מדי לעומת החצאיות הקצרות מדי של דמויות הילדות בסיפור, כל הרעיון של פוטנציאל עצום של אנרגיה ששה אלי קרב, שנמצאת רוב היום אגורה בעיגול קטן בכיס המכנסיים, מתפרצת כשמחככים אותה וגודלת ככל שהיא נלחמת יותר. ובכן, אתם חייבים להודות שיש בזה משהו.

כמו כן, מוחים הסוציולוגים על המבנה התאגידי וההיררכי של עולם הפוקימונים. ככל שאתה אוסף יותר פוקימונים אתה מתקדם בסולם הדרגות, תוך קידום יכולות שיתוף פעולה, צייתנות ואחריות. כך, הם טוענים, יגדל הילד להיות מנהל ביניים טוב וישרת את הארגון הקפיטליסטי היטב.

חלק ממתקפת הנגד אל מול השתלטות הפוקימונים על כל חלקה טובה, הוא האתר מאסט בי דסטרויד, במסגרתו אתה בוחר איזה פוקימון היית רוצה להשמיד ובאיזה דרך תבחר להרוג אותו. זוהי דרך מעולה להורים בפרט, ולעולם בכלל לשחרר אגרסיות .

אבל כך או כך, עם הצלחה לא מתווכחים, האחים וורנר כבר עובדים על סרטי המשך למעללי הפוקימון, ונינטנדו כבר הוגה משחקים נוספים בכיכובם.

עוד על הפוקימון ומעלליו
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by