ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בתיה עוזיאל מציגה: איך לבנות מחשב-על 
 
 זה? סתם יקר זה, בחיי. מכלום אני תופר לך יותר טוב   
 
מערכת חיים ברשת

במקום להוציא 100 מיליון דולר על מפלצות חישוב, החליטו באוניברסיטת ורג'יניה טק לבנות אחת ממאות מחשבי G5 של אפל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשבי-על זה סיפור יקר. אם הולכים לאחת היצרניות המתמחות במחשבים כאלה, המבצעים מעל לטריליון פעולות "נקודה צפה" בשנייה, מבקשים יחידה ושולפים את פנקס הצ'קים, הרי שנדרשים לרשום על הצ'ק סכום מטורף של מאה מיליון דולר. ברור שלרוב הגופים, לרבות האוניברסיטאות הגדולות באמריקה, יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לגייס סכום שכזה בשביל מחשב.

אז מה עושים? בזמן האחרון, בעקבות ההתפתחות המרשימה של המעבדים הקטנים של המחשבים האישיים, מתחילים באוניברסיטאות לחבר מאות מחשבים אישיים זה לזה, כדי ליצור בסופו של דבר מחשב-על "מאולתר". המחיר? מיליונים ספורים. לא משהו שיתאים למשק הבית הממוצע, אבל מחיר שמאפשר למוסדות גדולים לבצע את המחקרים סוחטי המשאבים שלהם.
 
 
לפני חמישה חודשים הודיעה אוניברסיטת אילינוי כי מחלקת המחשבים שלה בנתה כמעט-מחשב-על שהורכב מ-70 מכשירי פלייסטיישן 2, עלה חמישים אלף דולר ומסוגל היה לבצע חצי טריליון פעולות בשנייה. כנראה שהניסוי היה מוצלח מספיק בכדי לתת השראה לפרויקט ענק בווירג'יניה טק, בו הורכבו אלף ומאה מחשבי G5 של אפל לכדי מחשב-על עצום, המסוגל לחשב 17.6 טריליון פעולות בשנייה, ומגובה בשטח אחסון בן 176 טרהבייטים (כלומר יותר מאלף ושמונה מאות ג'יגהבייטים).

"כל מחשב G5 בא עם שני מעבדים, 2GHz במהירות ו-4GB באחסון, ככה שהוא מהיר מאוד", אמר פאט ארווין, מתאם הפרויקט, ל-BBC. ארווין ועמיתיו השתמשו ב-2,900 כבלים, והארכיטקט הראשי של הפרויקט, סרינידהי ואראדאראג'אן, כתב תוכנה מיוחד שתוודא כי המחשב ימשיך לפעול גם אם אחד המחשבים יקרוס לו, במהלך ביצוע חישוב הדורש מספר שבועות או חודשים.

שמו של המחשב הוא Big Mac, ובנייתו ארכה שלושה חודשים. השטח עליו נבנה גודלו 280 מטרים רבועים. והטמפרטורה שנוצרת בחדר בו הוא עובד מגיעה ל-38 מעלות צלזיוס, מה שחייב את מתכנניו להסתמך על קירור מים בנוסף למזגנים המשמשים לקירור סביבות עבודה של מחשבים בדרך כלל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by