ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הMP3 של הוליווד 

הMP3 של הוליווד

 
 
יוני שדמי

אחרי מהפכת הMP3, הדבר הגדול הבא הוא סרטים בחינם: תחנות חלוקה ברשת מציעות את הסרטים החדשים ביותר להורדה מיידית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מאות ערוצים, עשרות אלפי משתמשים. סרטים ברשת
 מאות ערוצים, עשרות אלפי משתמשים. סרטים ברשת   
קשה להניח אצבע על המקור המדויק ממנו התחילה היסטרית קבצי הMP3, אבל אין ספק שלערוצי הIRC, ערוצי צ`ט בשפות שונות ובנושאים שונים, יש חלק גדול מהאחריות לתפוצה הרחבה של פורמט המוסיקה הפופולארי הזה. "אנחנו לא עושים שום מאמצים למנוע את הסחר בקבצי מוסיקה בערוצי IRC", אמר ל"גלובס" בשעתו עידן טל, ראש מדור מולטימדיה באקו"ם, "פשוט משום שמניעה מסוג זה היא בלתי אפשרית טכנולוגית. זה קרב אבוד."

אחרי סערת הMP3, הלהיט החדש שמשתלט על ערוצי הIRC (ואחר כך - על האינטרנט כולה?) הוא החלפה של קבצי סרטים. מאות ערוצים בעלי שמות כמו Free_Movies, Movies-for-Free וMovies-for-all, שמאפשרים למשתמשים להחליף ביניהם קבצי סרטים באורך מלא ובאיכות גבוהה.

כך, למשל, פרד ("אל תכתוב את שמי המלא"), סטודנט לקולנוע בן 21 מקליפורניה, מחלק לכל דורש את הסרטים הבאים (רשימה חלקית): "הצעקה 3", "החוף", "אנה והמלך", "גרין מייל", "מועדון קרב", "כלבי אשמורת", "הכישרון של מר ריפלי", "ההוריקן", "המקור", "אספן העצמות", "מלחמת הכוכבים: אימת הפנטום", "ים כחול עמוק", "גו", "אמריקן פאי", "החוש השישי", "להיות ג`ון מלקוביץ`", "אפוקליפסה עכשיו", "שלושה מלכים", ועוד ועוד.
 
דרוש: פס רחב. גם את ``צעצוע של סיפור 2`` אפשר למצוא ברשת
 דרוש: פס רחב. גם את ``צעצוע של סיפור 2`` אפשר למצוא ברשת   
"השיטה פשוטה", מסביר פרד, "יש לי ולשאר המשתמשים אוסף סרטים במחשב. משתמשים נכנסים לערוץ, וכל אחד יכול להוריד את הסרטים שהוא רוצה מהמחשב של המשתמשים האחרים. אתה בוחר סרט, מושך אותו מהמחשב המרוחק, ותוך שעות ספורות יש לך עותק דיגיטלי משלך של הסרט החביב עליך".

אבל העניין לא כל כך פשוט. הבעיה הגדולה ביותר של קבצי סרטים באינטרנט, ומה שמונע מהם להפוך בן לילה ללהיט שיגרום לMP3 להיראות כמו גחמה חולפת וחסרת חשיבות, הוא גודלם העצום: בין 300 ל600 מגה-בייט דחוסים, שלאחר ההורדה יכולים להתפרש גם ל1000 מגה-בייט, כרבע מכלל קיבולתו של כונן קשיח ממוצע. אין שום מודם ביתי שיכול להתמודד עם הגדלים האלה בפרקי זמן סבירים, גם לא מודם ISDN.

הפתרון: רשתות אוניברסיטאיות, ממשלתיות או מסחריות. "כרגע, כל המשתמשים בערוצים הללו הם משתמשים שנהנים מרשת בקנה מידה רחב שנותנת להם את רוחב הפס הדרוש בכדי להוריד את הקבצים הענקיים האלה", אומר פרד.
 
הצעקה .3 הסרטים החדשים ביותר ברשת
 הצעקה .3 הסרטים החדשים ביותר ברשת   
"אני לא מכיר אפילו משתמש ביתי אחד שמוריד סרטים בקביעות", מאשר רן, נער בן 17 ממושב בצפון הארץ ומשתמש קבוע בערוצי הסרטים השונים ב.IRC רן, שמסרב לחשוף את שמו המלא, מנהל את רשת האינטרנט של המושב ומשתמש בה בכדי להוריד את כמויות המידע העצומות שנדרשות בכדי להוריד סרט באורך מלא למחשב האישי. "האנשים במושב לא יודעים שאני משתמש ברשת שלנו בכדי להוריד סרטים", הוא מספר בביישנות.

רן מסביר כי איכותם של הסרטים משתנה, כשזמן ההורדה גדל ככל שאיכות הסרט עולה: "יש לי את "צעצוע של סיפור 2", שלקח לי כשעה וחצי להוריד, אבל הוא רץ על חלון קטן, ברזולוציה נמוכה, עם איכות קול איומה. מצד שני יש לי את "ספרות זולה" באיכות DVD על מסך מלא. הסרט כמעט גרם לנפילה של הרשת של המושב, ואף אחד אחר לא היה יכול להשתמש בה באותו לילה, אבל היה שווה".

נראה שהרבה מאוד אנשים חושבים שהסרטים אכן שווים את המאמץ. "זה הדבר הגדול הבא", טוען נוח, איש תוכנה מדרום ארה"ב שמשתמש בחשאי ברשת הסופר-מהירה של החברה שלו בכדי להחליף סרטים עם משתמשים בערוצים השונים.
 
 
"התחשיב פשוט", הוא מוסיף, "ברשת הIRC שלי יש לפחות כ30 ערוצים המוקדשים להפצת סרטים, ואף יותר אם מחשיבים את ערוצי הסרטים הפורנוגרפיים. בכל ערוץ יש כ40 משתמשים. יש עשרות רשתות .IRC התוצאה היא בסיס משתמשים של עשרות אלפי משתמשים שמחליפים ביניהם סרטים, והמספר רק הולך וגדל".

השאלה היא האם כמו במקרה הדוגמא של הMP3, הרשויות הממונות פשוט יעמדו מנגד כנגד המפיצים הפיראטיים החדשים. "מרגע שפס רחב יהפוך לסטנדרט בכל בית, אני לא חושב שיהיה לחברות הסרטים השונות סיכוי להילחם בתופעה", טוען פרד, "ואני חושב שאותו תהליך שיעבור על מוסיקה בעוד כמה שנים, של מעבר להפצה חופשית, יעבור גם על הסרטים. יהיה לנו Naspter (תוכנה פופולארית המאפשרת למשתמשים להפיץ ביניהם קבצי MP3 - י.ש.) לסרטים"

וממה ירוויחו חברות הסרטים? "הן ימצאו כבר אפיק רווח", הוא טוען. "אולי סרטים ימומנו מפרסומות, אולי יעשו סרטים כמקדם הפצה למוצרים אחרים, ואולי בגלל כל מיני טכנולוגיות דיגיטליות העלות של הפקת סרט תרד כל כך, עד שדי יהיה בכמה פרסומות סמויות בגוף הסרט בכדי לכסות את עלותו. אין מה לדאוג למשכורתם של המפיקים והמנהלים, הם כבר ימצאו אפיק רווח אלטרנטיבי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by