ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חדשות הפורומים, גיליון 24 

חדשות הפורומים, גיליון 24

 
 
מיכל יפה

מה קורה כשמשתמש מחליט לעשות ניסוי סוציולוגי בפורומים ולעצבן את כולם, ומה קורה כשמתפעלים של פורומים מחליטים שלא יהיו בהם יותר מילים גסות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

נודניקים לא מתים, הם רק מחליפים כינויים

``אנחנו שתי אוניות נסחפות`` מתוך שיריו של רפי
 ``אנחנו שתי אוניות נסחפות`` מתוך שיריו של רפי   
כל מי שגולש בפורומים יודע שגרף הפעילות בהם הוא מחזורי - יש תקופות בהן הפורום מאוד פעיל, דיונים ערים מתנהלים וכמות המבקרים גדולה, ויש תקופות בהן לאף אחד אין כח לכתוב ובכל יום מתווספות רק הודעות ספורות ונראה כי רק אירוע מיוחד ישיב את הפורום לקדמותו. הנה סיפור של אירוע כזה שהצליח לעורר לא מעט את הפורומים של נענע:

האירוע היה הצטרפותו של משתמש בכינוי ציקליד לפורומים, אבל לא מדובר במישהו שלפתע נחת בפורומים והתחיל לעשות בלגן. הוא הצטרף לפורומים של נענע כמעט עם הקמתם, אם כי, באותה תקופה הוא ענה לשם רפי והיה בחור חביב ועדין שכתב שירי אהבה.
 
מי מסתתר מאחורי המסיכה? (צילום אילוסטרציה)
 מי מסתתר מאחורי המסיכה? (צילום אילוסטרציה)   
בגירסה המאוחרת שלו, כציקליד, הוא עבר מפורום לפורום והשאיר תגובות קנטרניות והודעות שעוררו הדים רבים: על נשים שמוכנות להתחתן עם כל מי שרק יגיד להן כן, מכתב לאשתו שאומר שמבקש שהיא תכין לו קפה כשהוא רוצה ולא תטריד אותו ומכתב לפילגשו שמבקש שלא תתקשר אליו הביתה.

כצפוי, עוררו הודעותיו תגובות נזעמות, עד כדי כך שהיו אנשים שלא רצו לכתוב בפורום כל עוד הוא נמצא שם ובמקרים קיצוניים נמחקו הודעותיו על-ידי מנהלי הפורומים.

בדיוק בנקודה בה נראה כאילו הוא לא יכול לעצבן יותר, הוא החל לטפטף מידע על סיבת המצאותו בפורומים, אבל עוד לפני שממש גילה הוא סיפר לקוראיו שהסיבה שהם כל-כך שונאים אותו זה בגלל שלכל אחד הוא מגלה את התכונות הרעות שיש בו עצמו. בהודעה נוספת הוא גילה טפח מהחידה הזאת שנקראת ציקליד: לדבריו, הציקליד הוא סוג של דג שטורף דגים קטנים וחלשים ממנו ואף מציק לדגים הגדולים. ההודעה הסתיימה בהבטחה שלמרות שלפעמים נראה שהציקליד מציק רק לשם ההנאה שבהצקה, אין הדבר כך.
 
 
ואמנם, ימים ספורים לאחר מכן הופיעה בפורום שלושים ומשהו הודעה מפורטת על אינטראקציות בתוך קבוצה ומייד אחריה וידויו של רפי (זהותו הראשונית) כי הטקסט הנ"ל היה הפתיחה לעבודת גמר (והוא לא ציין איזו מן עבודת גמר זאת) שהוא מתעתד להגיש ושחלק נכבד ממנה יכתב בעקבות תחקיר אותו הוא ביצע בפורומים. אחרי ההודעות האלה הוא פחות או יותר נעלם, ולכאורה הסתיים הסיפור בכך.

פרנסואז, מנהלת פורום נשים, ואלון, מנהל פורום שלושים ומשהו, היו אלו שבפורומים שלהם התארחו רוב הודעותיו של ציקליד, והם מספרים על פגישותיהם עם הדג שאוהב לטרוף דגים קטנים:

פרנסואז: "במידה קטנה הוא העכיר את האווירה אצלי (כך אני הרגשתי אני לא יודעת אם ככה הרגישו כולם), נוכחותו היתה דוחה ובעיקר מגעילה, והוא הביא לידי שלמות את שיטת הלהרגיז-בכדי-לקבל-תגובות".

אלון: "ההשפעה שלו על הפורום היתה מעוררת בשלב ראשון (יותר הודעות) שכן כולם נזעקו להגיב על ההודעות העוקצניות/פוגעניות שלו, בשלב מסוים גם מגבשת (ועל זה אני יכול אולי אפילו להודות לו...) שכן ידוע שאויב משותף מאחד".

וציקליד/רפי לא ענה לבקשת התגובה שלי, למרות שבמהלך שהותו בפורומים יצרתי איתו קשר וביקשתי לדעת מה מסתתר מאחורי דמויותיו. הוא לא הסכים לענות לי ורק טען שבבוא העת הוא יגלה את הכל ולכו תדעו מה זה אומר.
 

הלו, לא לקלל יא -צונזר-

הפורומים של בננה בום. אין כניסה למילים גסות
 הפורומים של בננה בום. אין כניסה למילים גסות   
חידוש ראשון מסוגו הונהג בפורומים של בננה בום. מעתה, כל מילה גסה שתושאר בפורום תימחק ובמקומה תופיע המילה `מצונזר` באדום. בנוסף, בכל פעם שמישהו יכתוב `כוסיות` או `כוסונים` המילים ישתנו אוטומטית ל`חתיכות` ו`חתיכים`.
 
אריה זילברשטיין, 14, מייסד ועורך בננה בום אומר כי "זאת חובה ללמד את הילדים של ימינו להשתמש במילים יפות ואם ילדים יראו שהפורום נקי כמעט ממילים גסות, הם יכתבו במילים לא גסות.. כי פשוט יבינו שכאן לא מדברים ככה".

בתשובה לשאלתי מה לא בסדר במילים `כוסית` וכוסון`, ענה אריה כי "המילים כוסונים וכוסיות הן מילים לא ממש גסות אבל לא ראויות לשימוש באתר ילדים, ולכן, בכדי לא למחוק את ההודעה כולה המילים האלו מוחלפות אוטומטית במילים חתיכים וחתיכות".
 

פורומים חדשים

 
בנענע
פורום הצ`אט
 
האימייל האדום של חדשות הפורומים

בזהות אמיתית או שאולה, כתבו לנו על התרחשויות מרתקות בפורומים שהייתם רוצים לשתף בהן את הכלל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by