ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עופרה חזה - סיפור חיים 

עופרה חזה - סיפור חיים

 
 
אודליה ברקין

מהילדות בשכונת התקווה, דרך ההצלחה הגדולה בישראל ועד לפרס הגראמי היוקרתי והתהילה העולמית - דרכה של עופרה חזה, שנפטרה ביום רביעי בבית החולים תל-השומר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חזה. המאמצים להצילה עלו בתוהו
 חזה. המאמצים להצילה עלו בתוהו   
הזמרת עופרה חזה נפטרה ביום רביעי בערב בבית החולים תל-השומר, בעקבות סיבוך רפואי שהביא לכשל של כל מערכות הגוף העיקריות שלה. חזה היתה מאושפזת ומחוסרת הכרה מתחילת השבוע שעבר, והיתה מחוברת למכשירים ומונשמת באופן מלאכותי. למרות תפילות ואיחולי החלמה שזרמו אל משפחתה מאלפי אנשים, לא הצליחה חזה להתאושש, וביומיים האחרונים חלה הרעה במצבה של חזה, עד שמערכות גופה חדלו לחלוטין מלתפקד.

חזה היתה בין הזמרות הישראליות היחידות שזכו להצלחה עולמית גורפת. היא הקליטה מעל ל-12 אלבומים, שזכו להצלחה עצומה בארץ ובחו"ל. חזה הספיקה לעבוד עם אמנים גדולים כמו איגי פופ, לו ריד, פאולה עבדול, סיסטרס אוף מרסי ועוד, והייתה מועמדת לפרס הגראמי (האוסקר של המוזיקה). כמו כן מעטר קולה מגוון פסקולים של סרטים מצליחים, ביניהם "נסיך מצרים" (98) מבית היוצר של סטיבן ספילברג.
 
עטיפת האלבום `שדי`. הצלחה בינלאומית
 עטיפת האלבום `שדי`. הצלחה בינלאומית   
חזה נולדה כבת הצעירה למשפחה קשת יום המונה תשעה ילדים, בשכונת התקווה בתל אביב. את הקריירה המוזיקלית שלה החלה כשהצטרפה לסדנת התיאטרון של שכונת התקווה בניהולו של בצלאל אלוני. היא הייתה בת .12 אלוני שם לב לכשרון של חזה והחליט לקחת אותה תחת חסותו. היא פרצה לתודעה הציבורית בזכות "שיר הפרחה" בסרט "שלאגר" של אסי דיין בשנת 79.

ב-1980, נבחרה לזמרת השנה בישראל, תואר עליו שמרה במשך ארבע שנים רצופות. באותה תקופה התחלקה הארץ בין המעריצים של ירדנה ארזי לבין המעריצים של עופרה חזה. שירה "חי", ייצג את ישראל וזכה במקום השני והמכובד בתחרות האירוויזיון של שנת שמונים ושלוש. או אז, היתה חזה מוכנה לקריירה הבינלאומית שלה.

בהשפעת המורשת התימנית שספגה מבית אמה, הקליטה חזה בשנת 85 את האלבום "שירי תימן" ובו עיבודים לשירים של רבי שלום שבזי מהמאה השבע-עשרה. האלבום זכה להצלחה בינלאומית, והשם שלה הפך למוכר גם מחוץ לישראל.

האלבום הבא שלה, "שדי", היה האלבום הבינלאומי הראשון שלה שמכר מעל מיליון עותקים ברחבי העולם, והפך את "אם ננעלו" ללהיט דאנס בינלאומי. השיר עמד בראש המצעד הגרמני במשך תשעה שבועות רצופים, ניצב במשך ושבועיים בראש המצעד האירופאי, והפך ללהיט ענק גם באמריקה. האלבום הבא שלה, "רוח מדבר" משנת 89, כבר הוקלט רובו באנגלית, וחזה ליוותה אותו במסע הופעות בארצות הברית.
 
בעשור האחרון , עבדה חזה על מגוון פרוייקטים. באלבום "קריה" (92) שהיה מועמד לפרס הגראמי היוקרתי כאלבום הטוב ביותר בתחום מוזיקת העולם, עבדה עם אמנים כמו לו ריד ואיגי פופ. כמו כן השתתפה חזה בפסקולים של סרטים כמו "נסיך מצרים" ו"האומנת". בשנת 1995 הוציאה אוסף בשם "אלבום זהב", בו נכללו שירים משבעת האלבומים הראשונים שלה שזכו להצלחה בארץ, שירים כמו "מישהו הולך תמיד איתי", "חי", "שיר הפרחה", "אמן למילים" ועוד.

חייה הפרטיים של חזה נשארו תמיד מחוץ לתחום הקהל הרחב, ועלו לכותרות רק במקרים ספורים. הזדמנות אחת כזאת היתה כשבשלושה בפברואר 1987 נאלץ מטוס הססנה שהטיס אותה ואתר אמרגנה בצלאל אלוני מבסיס חיילים בדרום, לנחות נחיתת אונס בהר חברון. חזה ואלוני צעדו כל הלילה בקור המדברי העז, עד שהגיעו לבסיס צה"ל. במקרה אחר, היתה חזה במטוס אל על שיצא מלונדון לתל אביב, וספג מכת ברק בעת ההמראה. הזדמנות נוספת בה עלתה לכותרות בהקשר אישי היתה בשנת 97 כאשר התחתנה עם קבלן הבניין דורון אשכנזי.

חזה תמיד שמרה על זהותה הייחודית הנובעת מהיותה ישראלית בת למשפחה תימנית, והשכילה לשלב את מטענה התרבותי ביצירותיה. קולה הייחודי והמגוון המוזיקלי שלה, הפכו אותה למיוחדת במינה ולמקור גאווה לאומית. יהי זכרה ברוך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by