ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
טרנדי 
אתרים עם עיצוב מינימליסטי: פחות זה בעצם יותר 

אתרים עם עיצוב מינימליסטי: פחות זה בעצם יותר

 
טרנדי |
 

במקום לתפוס את תשומת ליבו של הגולש בעזרת גימיקים מפוצצים, אתרים בוחרים עתה בעיצוב שקט ונקי, בו המידע קופץ לעין. יונית רושו על הקו המינימליסטי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

עיצוב מינימליסטי הוא הפשטה של יצירת האמנות - בין אם זה אתר אינטרנט, תמונה, טיפוגרפיה או כל אלמנט אחר - למינימום ההכרחי. תמונה וצילום מורכבים ממספר אלמנטים גרפיים: אור, צל, צורה, צבע, שקיפות, תלת ממדיות וכו'. כשאלמנט אחד או שניים מודגשים והשאר מוצנעים, התוצאה מינימליסטית.

 

אחרי תקופה ארוכה שראינו אתרי פלאש רעשניים עם אפקטים סוערים, באה תקופה של שקט ושל מינימליסטיות. הגולש, המורגל בספיגת כמויות אדירות של מידע ברשת, לא מתרגש מהרעש ומחפש את הפתרונות שיחשפו את המידע לפניו באופן מהיר, נגיש מכל מכשיר וברור לקריאה ולהפנמה. היופי והאסתטיקה מגיעים מהסדר ומהאלגנטיות, מההרמוניה שבין המידע לעיצוב ולתמונות, ומהשקט והביטחון שהאתר משדר. אתרי אינטרנט המעוצבים בגישה המינימליסטית הם לרוב אתרים שמרניים, מסודרים ופשוטים. אין זה אומר שפשוט וקל לעצב אתרים מינימליסטיים. יש להכיר את הכללים הבסיסיים לעיצוב מינימליסטי, ולהבין שלגולשים בימינו אין סבלנות והם מעדיפים לסרוק את האינפורמציה מהר וביעילות.

 

1. המוח האנושי מוגבל בכמות המידע שהוא יכול לעכל

אתר פלאש עם אנימציה מצוינת בריבועי מידע
 אתר פלאש עם אנימציה מצוינת בריבועי מידע 
 צילום: צילומסך 
 

 

אם המידע בעמוד האינטרנט מבולגן או עמוס, לא יצליחו הגולשים לקרוא, להבין ולזכור אותו.

 

באתר המובא מטה מסודר המידע בריבועי מידע, כפי שתיארנו בטור על ריבועי מידע: פריצת גבולות עיצובית, כשתפריט הניווט מופיע באופן גלוי ובולט למעלה. לא נותר לגולש מקום להתלבטות ועליו רק לספוג את התמונות המונחות לפניו ואת התפריט. אין רעש מסביב ואין הסחות דעת.

  

גם האתר הכתום משמאל מציג את העבודות ואת התוכן בריבועי מידע. האתר מציג את התמונות בשקיפות כתומה, ובמעבר עכבר עליהן משתנה צבען לצבעים המקוריים של התמונה. לחיצה על כל תמונה גורמת לכל האתר לזוז ימינה ולמידע להגיע באנימציה מצוינת מצד שמאל. באופן בלתי צפוי האתר בנוי בטכנולוגית פלאש.

 
תפריט מידע גלוי וריבועי מידע. אין מה להתלבט
 תפריט מידע גלוי וריבועי מידע. אין מה להתלבט   צילום: צילומסך 
 
 

2. הניווט צריך להיות פשוט

ניווט עליון גלוי וברור שמכוון את הגולש
 ניווט עליון גלוי וברור שמכוון את הגולש 
 צילום: צילומסך 
 

 

אם העיצוב מסיח את דעת הגולש הוא לא יהיה מסוגל להתרכז בתוכן. התוכן קריטי בחשיבותו, ואסור לעיצוב לבלבל את הגולש או להפריע לו. העיצוב צריך להדגיש ולהשתלב בהרמוניה עם התוכן. הניווט צריך להיות קל, פשוט וחווייתי.

 

האתר של המעצב הרוסי-צרפתי ניקיטה רוסין (משמאל), מעוצב בקפידה ובנוי מעמוד אחד ארוך. על טרנד האתרים הארוכים (מאוד) כתבנו בטורים קודמים ומאז ראינו הרבה אתרים שמעצבים בשיטה זו. הניווט העליון גלוי וברור לגולש, מתוך מטרה לכוון את הגולש למעבר בין חלקי עמוד על ידי לחיצה על הקישורים בתפריט. התפריט נשאר תמיד גלוי כשגוללים את העמוד למטה. האתר נקי וברור, מינימליסטי ומכובד, בהתאם לטרנד הנוכחי.

 

 באתר שמופיע מטה מופיע תפריט הניווט באותיות גדולות בצד, והוא אינו נעלם או זז ממקומו, גם בגלילת העמוד. טרנד חוסר הפרופורציות בא לידי ביטוי במשפט הראשי המופיע בענק. רווחים גדולים בין אזורי התוכן של העמוד מאפשרים גלילה ארוכה ואינטראקטיביות מעניינת בלחיצה על הקישורים בתפריט.

 
ניווט פשוט עם אותיות גדולות במיוחד
 ניווט פשוט עם אותיות גדולות במיוחד   צילום: צילומסך 
 

3. נצלו את יצר הסקרנות של הגולש

 

הרעיון הוא לגרות את הגולש לעבור מעמוד לעמוד ומתמונה לתמונה, מתוך סקרנות ללחוץ על הקישורים ולהתקדם בהיררכית המידע שבאתר. ככל שהעיצוב המינימליסטי יגרה את הגולש לעבור לעמודים נוספים, כך ייחשף הגולש ליותר אינפורמציה אודות המוצר או השירות שמספק האתר.

 

האתר הבא אינו לבן, אלא מעוצב כשהרקע שלו שחור. למרות הבחירה העיצובית הלא טריוויאלית הזו, האתר משדר שקט וסדר. ההרמוניה בין התמונות הריבועיות, לבין המלל המסודר המופיע במעבר עכבר, וכן בין התפריט העליון העדין, יוצרת אתר מינימליסטי מרגש. יצר הסקרנות גורם לגולש לעבור מעל הריבועים ולחשוף פרטים מעניינים שגורמים לו ללחוץ על התמונות ולעבור בין עמודי האתר.

 
לעבור מעל הריבועים ולהסתקרן מה הם מכילים
 לעבור מעל הריבועים ולהסתקרן מה הם מכילים   צילום: צילומסך 
 

4. מקצוענות של מעצבים אינטראקטיביים: למתוח את הדמיון

תמונה מתחת לתמונה. מעבר מעל תמונה מחייה את הצבעים
 תמונה מתחת לתמונה. מעבר מעל תמונה מחייה את הצבעים 
 צילום: צילומסך 
 

 

מחסור מוציא את המיטב מהמעצב. עיצוב מינימליסטי מאתגר ומותח את הדמיון, מאחר שיש פחות אלמנטים גרפיים לביטוי ולהעברת המסר. מינימליזם מצריך צמצום וויתור על ביטוי אישי ועל פתרונות גרפיים שבדרך כלל נוחים למעצב, ועדיין מאפשר להעביר את המסר באופן ברור.

 

האתר האינטראקטיבי הבא מציג רק חלקי תמונות בעמוד הבית, האחד מתחת לשני. מעבר עכבר מעל כל תמונה מבליט את צבעיה שהיו דהויים בתחילה. לחיצה על התמונה מקפיצה את העמוד למעלה ופותחת למטה תמונות נוספות. לחיצה לסגירת התמונות הנוספות מקפיצה את הגולש בחזרה למקום שהיה בו.

 

5. אחד המאפיינים של עיצוב מינימליסטי הוא הרבה שטח ריק

לשטח הריק מתחת לעיצוב יש טקסטורה עדינה
 לשטח הריק מתחת לעיצוב יש טקסטורה עדינה 
 צילום: צילומסך 
 

 

האסוציאציה הראשונה למינימליזם היא שטחים ריקים מרובים, אך עם זאת, השטחים הריקים הללו לא חייבים להיות בהכרח בצבע לבן.

 

באתר שמופיע משמאל לעמוד, השטח הריק אינו לבן, אלא חושף טקסטורה עדינה שמהווה את הרקע של עמוד האינטרנט. מעניין במיוחד הכפתור הירוק המופיע בתחתית העמוד. הכפתור, המאפשר את יצירת הקשר בין הגולש לאמן, מופיע בניגוד צבעוני בולט על הרקע השקט והבהיר.

 

 

באתר שמובא מטה השטח הריק גדול ורק האלמנטים החשובים ביותר קיימים בעמוד הבית. לחיצה על כל אחד מהאלמנטים מובילה לעמוד משלו, המפרט על תחומי הפעילות של החברה, העובדים וכולי. כל עמוד גם הוא מעוצב באופן מינימליסטי - ממשיך את הקו של העמוד הראשי של האתר.

 
רק האלמנטים החשובים ביותר קיימים בעמוד הבית
 רק האלמנטים החשובים ביותר קיימים בעמוד הבית   צילום: צילומסך 
 
יונית רושו
 יונית רושו 
 צילום: יח"צ 
 

 

אני צופה שבשנה הקרובה מספר אתרי האינטרנט המעוצבים בצורה מינימליסטית יגדל בצורה משמעותית. האתרים המינימליסטיים מאופיינים בקפידה, ואין בהם אלמנטים מיותרים או אלמנטים שעוצבו ללא מחשבה מוקדמת. תהליך האפיון והניתוח הראשוניים מאפיין את אתרי האינטרנט המכובדים והמקצועיים וימשיך להתפתח ולהתעצם.

 

 

הכותבת היא מנכ"לית בוטיק האינטרנט דיינמיק-ווב ומרצה במסלול האינטראקטיבי במכללת שנקר

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by