ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
טרנדי 
טרנדי: אותה האינטרנט - אבל אופקית 

טרנדי: אותה האינטרנט - אבל אופקית

 
טרנדי |
 

אתרי אינטרנט אופקיים, בהם הגלילה נעשית "בשכיבה", הופכים את חוויית הגלישה למיוחדת ובלתי צפויה. יונית רושו מדגימה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

אנחנו מורגלים לראות אתרים עם רוחב קבוע, או לכל היותר רוחב המשתנה בהתאם לרוחב מסכו של הגולש, ולגובה המשתנה בהתאם להיקף התוכן שבעמוד. טרנד התופס תאוצה ברחבי האינטרנט הוא האתרים האופקיים: האתר "שוכב" ומוצג לרוחב במקום לגובה, ויוצר אפקט מיוחד וחדיש. בניגוד לאתרים בעלי תמונה רוחבית גדולה, כאן לא מדובר בתמונה סטטית אלא בגלילה אקטיבית לצדדים, במקום הגלילה המסורתית למטה.

 

האתר הבא מעוצב על פי טרנד המטאפורות, עליו כתבתי בטור קודם, וכולו מוצג לרוחב המסך. בהתחלה מוצג מה שנראה כעמוד הבית, והוא אינו שונה מעמוד בית רגיל באתר אחר. אולם ההפתעה מגיעה בלחיצה על כל אחד מהקישורים בתפריט העליון - האתר כולו זז הצידה ונחשפים יתר העמודים הנמצאים ליד עמוד הבית. התזוזה האינטראקטיבית הצידה מוסיפה לחן של האתר, המעוצב בשחור-לבן, כפי שתואר בטור קודם על טרנד האתרים המעוצבים בשחור-לבן-אפור, ומאויר בטוב טעם.

 

יש להדגיש את העובדה שהאתר ניתן לצפיה ללא שימוש בעכבר, על ידי לחיצה על החיצים ימינה ושמאלה.

 
התזוזה האינטראקטיבית הצידה מוסיפה לחן של האתר
 התזוזה האינטראקטיבית הצידה מוסיפה לחן של האתר   צילום: צילומסך 
 

תפריטים בלתי נשכחים

 

כשכל האתר מוגש באופן שונה מהרגיל, נוצרים פתרונות קריאטיביים גם במקומות הכי פחות צפויים. בטור על טרנד התפריטים הבלתי נשכחים הוצגו אתרים שהתפריטים בהם ממוקמים במקומות בלתי צפויים לחלוטין, כמו בצד ימין באתר באנגלית, תפריטי ניווט ראשיים שממוקמים דווקא בתחתית האתר ועוד. באתר הבא התפריט ממוקם בצד שמאל, כמקובל, אך הוא אינו צמוד לדופן השמאלית. כשגוללים את האתר לצדדים, נותר התפריט הצדדי במקומו והתוכן נגלל מתחתיו בצורה מעניינת ובלתי נשכחת.

 

החלק המעניין ביותר באתר הוא הלוגו השקוף והרקע הצבעוני בשפה העיצובית. כשגוללים את האתר לצדדים, עובר הרקע עם כל הצורות והצבעים שלו מתחת ללוגו השקוף ונוצר אפקט מהמם.

 
כשגוללים את האתר לצדדים, נותר התפריט הצדדי במקומו
 כשגוללים את האתר לצדדים, נותר התפריט הצדדי במקומו   צילום: צילומסך 
 
 

 

דוגמה נוספת של אתר שהתפריט בו קבוע משמאל ואינו זז, והתמונות והתוכן עוברים מתחתיו בגלילה אופקית של העמוד, הוא זה.

 
שהתפריט קבוע משמאל והתמונות והתוכן עוברים מתחתיו בגלילה
 שהתפריט קבוע משמאל והתמונות והתוכן עוברים מתחתיו בגלילה   צילום: צילומסך 
 

צבעוניות שנחרטת בזיכרונו של הגולש

 

אחד השיקולים בעיצוב אתר מרהיב, הוא להשאיר רושם עז על הגולש, שלא ישכח את האתר. הגולשים, שמורגלים בחיפוש מהיר באינטרנט, ובמעבר ברפרוף מאתר לאתר, אינם מסוגלים לזכור את כל האתרים שביקרו בהם, למעט אותם אתרים שהשאירו עליהם רושם, מכל סיבה שהיא.

 

באתר הבא אייר המעצב סיפור שלם המופיע לרוחבו של האתר. לחיצות על האלמנטים בתפריט הניווט הראשי העליון לוקחות את הגולש למסע בסיפור, ומזיזות אותו אופקית באנימציה מעודנת.

 
המעצב אייר סיפור שלם המופיע לרוחבו של האתר
 המעצב אייר סיפור שלם המופיע לרוחבו של האתר   צילום: צילומסך 
 

 

אתר אופקי נוסף, מעוצב בטוב טעם, מאויר וצבעוני, מעביר את המסרים באופן ברור. האתר נגלל לצדדים על ידי הזזת הגלילה, על ידי החיצים ימינה ושמאלה, או על ידי לחיצה על הקישורים בתפריט הניווט הראשי. בכל מעבר ל"עמוד" הבא נחשף איור, מידע או תוכן נוסף.

 
בכל מעבר ל"עמוד" הבא נחשף איור, מידע או תוכן נוסף
 בכל מעבר ל"עמוד" הבא נחשף איור, מידע או תוכן נוסף   צילום: צילומסך 
 

רמזים דקים לעיצוב אופקי

 

לעיתים עיצוב האתר מרמז בעדינות שיש המשך בצדדים, ומזמין ללחוץ על התפריטים כדי להיחשף לאותו תוכן צידי. האתר הבא יוצר חוויה ייחודית, כאשר בלחיצה על הקישורים בתפריט העליון הימני, זז האתר במהירות ימינה, תוך שאיורים של חוטים וקווים זוהרים מרצדים ומושכים את הגולש לעמוד הרצוי. הצבעים הזוהרים על הרקע השחור יוצרים ניגודיות מבריקה.

 
הצבעים הזוהרים על הרקע השחור יוצרים ניגודיות מבריקה
 הצבעים הזוהרים על הרקע השחור יוצרים ניגודיות מבריקה   צילום: צילומסך 
 

אתר קטן, שדרוג גדול

 

האתר הבא קטן - יש בו עמוד אודות, עמוד צור קשר ועמוד פרויקטים. הוא יכול היה להיות אתר רגיל וסטנדרטי, כמו אלפי אתרים אחרים בתחום. אך המעצב עיצב את האתר אופקית, בחר בצבעים זוהרים על הרקע השחור ונתן הרבה אופציות להמשך ההתקשרות איתו, על ידי הפניה מעמוד צור קשר לרשתות החברתיות. על היחס לרשתות החברתיות ועיצוב אתרים חברתיים כתבתי בטורים הקודמים. האתר אמנם קטן, אך אין בו Dead End והוא אינו נותן תחושה כזו ולו לרגע. המשחק בתזוזת העמוד ימינה ושמאלה והקישורים לרשתות החברתיות משאירים את הגולש בקשר עם בעל האתר, מעצב פרילאנס מוכשר.

 
האתר אמנם קטן, אך אין בו Dead End
 האתר אמנם קטן, אך אין בו Dead End   צילום: צילומסך 
 

אתר נגלל לכל הכיוונים

 

באתר הבא לא הסתפקו בפריסה רוחבית. בתחילת המסע לוחץ הגולש על קישור בתפריט העליון ומיד נלקח באנימציה ימינה, ל"עמוד" שבחר. אך המשך המחקר ולחיצות על קישורים נוספים חושפים כי האתר נגלל גם באלכסון וגם אנכית. ביחד עם הצבעוניות המיוחדת והשמחה, נגלה לפנינו אתר מיוחד, בו כל מרובע מהווה עמוד מידע.

 
אתר מיוחד, בו כל מרובע מהווה עמוד מידע
 אתר מיוחד, בו כל מרובע מהווה עמוד מידע   צילום: צילומסך 
 
יונית רושו
 יונית רושו 
 צילום: יח"צ 
 

 

אין ספק שנפרצו הגבולות. שנת 2011 תתאפיין, בין היתר, במציאת פתרונות קריאטיביים לתצוגת אתרי האינטרנט. זו הוכחה נוספת למותו של הגריד המסורתי. יותר ויותר טרנדים מיוחדים צצים, והופכים את הגלישה באתר לחוויה ייחודית ובלתי נשכחת. המהפכה בתצוגת עמודי האינטרנט לא תיגמר פה ומה שבטוח הוא, שהעיצוב הטמפלטי של האתרים המסורתיים הולך ונעלם באתרים מושקעים ומקצועיים.

 

 

הכותבת היא מנכ"לית בוטיק האינטרנט והתוכנה דיינמיק-ווב ומרצה במסלול האינטראקטיבי במכללת שנקר

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by