ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מדעי ה-WTF 
כשהבלמים מתקלקלים: מדרגות נעות מהגיהינום 
 
 ככה נראה גהינום (מקור: wikipedia)   
מדעי ה-WTF |
 

נסיעה סתמית במדרגות הנעות הפכה לסיוט לעיני המצלמות, כשאנשים עפו ונמעכו זה על זה. ואיך זה קשור לגלילאו? מדעי ה-WTF בחקירה מלחיצה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

זה מתחיל כמו סרטון סתמי ומשעמם באיכות לא משהו. אחרי זמן קצר מבחינים שדבר-מה מתחיל להשתבש, עדיין בלי להבין מה בדיוק, ומהר מאד זה הופך לתוספת העדכנית ביותר לרשימת הדברים שצריך לדאוג בגללם מעתה והלאה: תקלה קטלנית במדרגות הנעות.

 

 

 

הסרטון המטריד הזה מגיע ממצלמת אבטחה בתחנת המטרו L'Enfant Plaza שבעיר וושינגטון. מה שרואים בו הוא תקלת בלמים בגרם מדרגות נעות (או "דרגנוע"), שאירעה בצהרי ה-30 באוקטובר 2010. לכאורה, תקרית שכזו יכולה לשמש חומר מצוין לסרט מצויר או לקומדיית סלפסטיק, אבל אנשים נפצעו כאן על אמת, אחד מהם קשה. אז מה בעצם קרה שם, ומה אפשר ללמוד מזה (חוץ מהעובדה שתמיד עדיף להשתמש במדרגות הרגילות)?

 

מערכת של איזונים ובלמים

הדרגנוע, כידוע, הוא ביסודו רצועה ארוכה ומעגלית של "מדרגות" נפרדות, אשר נעה במהירות קבועה. מסילות קבועות בצדדים, שרשראות ובליטות מיוחדות משמשות לקביעת הזווית של כל מדרגה, והמדרגות שמגיעות לקצה מתהפכות שם וחוזרות בכיוון ההפוך, מלמטה, אל המוצא. כל עוד הדרגנוע ריק מאדם, המערכת מאוזנת ונדרש רק מאמץ קטן של המנוע החשמלי כדי לסובב את העסק. דרגנועים מודרניים כוללים גם חיישן אופטי שמזהה הגעה של אנשים, וכל עוד אין אף אחד הם מסתובבים לאט יותר כדי לחסוך בחשמל. למה לא עוצרים לגמרי? כדי שלא יחשבו שהם מקולקלים, כמובן.

 
מנגנון חשוף של דרגנוע, פראג
 מנגנון חשוף של דרגנוע, פראג   צילום: Aktron / Wikimedia Commons, CC-by-SA 
 
 

כאשר אנשים נעמדים על המדרגות, הם מפרים את האיזון. המשקל שלהם דוחף את המדרגה הספציפית, ובעקבותיה את השרשרת כולה, כלפי מטה. אם מדובר במדרגות עולות, זה אומר שהמנוע יצטרך להתאמץ מאד. לעומת זאת, אם המדרגות יורדות, יהיה צורך להפעיל כוח בכיוון ההפוך כדי למנוע הידרדרות. בדיוק כפי שקורה, למשל, במעלית - אם כי כאן ה"נפילה" אינה הישר למטה, אלא מתונה קצת יותר בזכות השיפוע.

 

גלילאו מגלגל

מגדל פיזה, בלי גלילאו
 מגדל פיזה, בלי גלילאו 
 צילום: getty 
 

העניין הזה של השיפוע המתון הוא הבסיס לאחד הניסויים המפורסמים בהיסטוריה של הפיזיקה והמדע בכלל. הרבה לפני החוקים של ניוטון, שלא לדבר על ההסברים של איינשטיין, הפילוסוף היווני אריסטו (384-322 לפנה"ס) ניסה להבין מדוע חפצים נופלים לארץ ברגע שאין מה שיחזיק אותם למעלה. התיאוריה שלו היתה שהנפילה היא בעצם הנטיה הטבעית של אותם חפצים לחזור למקום ממנו באו - תיאוריה מספקת למדי, בהתחשב במידע שהיה בידיו. אריסטו המשיך את אותו קו הגיון והגיע למסקנה שחפצים כבדים ודחוסים יותר, שיש בהם כביכול יותר חומר שרוצה "לחזור הביתה", ייפלו מהר יותר מחפצים קלים.

 

הרעיון הזה לא הפך לתורה מסיני כפי שמנסים לעתים להציג אותו, ועם זאת איש לא טרח לבדוק אותו כמו שצריך, בעיקר משום שחפצים פשוט נופלים מהר מדי. בלי ציוד מדידה מתאים או סרטי וידאו בהילוך איטי, קשה לדעת בדיוק כמה זמן עובר מרגע שעוזבים חפץ ועד שהוא פוגע באדמה.

 

בשנת 1634, גלילאו תיאר בספר ניסוי שערך, בו גלגל שני כדורים במשקלים שונים במורד משטח שהונח בשיפוע מתון. מה שגלילאו המבריק תפס, ומה שכל זב-חוטם שלומד פיזיקה בתיכון יגיד שמובן מאליו, זה שמסיבות גאומטריות, הגלגול על השיפוע מתנהג בדיוק כמו נפילה חופשית, רק לאט יותר. באופן זה הצליח גלילאו להראות שאריסטו טעה: כל החפצים נופלים באותה מהירות, בלי קשר למשקלם (ובהתעלם מבעיית החיכוך עם האוויר). אפרופו, הניסוי המפורסם האחר שלו, בו השליך שתי משקולות מראש מגדל פיזה, הוא ככל הנראה אגדה.

 

 

אז מה היה לנו

בחזרה למדרגות הנעות. הרבה אנשים עלו על הדרגנוע בו-זמנית, ואז משהו במערכת הבלימה שלו נשבר והמדרגות החלו להאיץ תחת המשקל, כמו כדור ברזל במדרון. אילו היה מדובר בנפילה חופשית, התוצאות היו קטלניות הרבה יותר, אך בכל מקרה המהירות היא רק חלק מהעניין. אם אדם יחיד נמצא על דרגנוע שיצא משליטה, הוא עלול למעוד בסוף, לכל היותר לשבור יד או אף (השוו, להבדיל, מה קרה לדביל המושלם בסרטון המאד לא נעים הזה). מספרים שבמזרח אירופה יש דרגנועים מהירים במיוחד, והתושבים שם בוודאי לא היו מבחינים בכלל בתקלה. אבל בוושינגטון נוצרה פאניקה בשל קול הנפץ של התקלה (לא נשמע בסרטון, בסביבות 0:29) והמהירות, והיורדים החלו למעוד וליפול זה על זה.

 

הגורם האנושי

האיש עם הכובע: גיבור אמריקני
 האיש עם הכובע: גיבור אמריקני 
 צילום: You Tube 
 

החלק המעניין ביותר, אולי, בסרטון הוא לא התאונה עצמה אלא מה שקורה בעקבותיה, וליתר דיוק מה עושים האנשים שלמטה. בחרו כל אדם שמופיע בפריים משניה 0:30 והלאה ובדקו איך הוא מגיב: זוהי תצפית אנתרופולוגית מרתקת (ואמיתית, לא כמו "האח הגדול" המיותר). יש את אלה שבורחים, יש את אלה שנשארים כדי להסתכל (במיוחד המנוול שניצל מהדרגנוע ב-0:37, ומיד הולך לקצה השמאלי של הפריים כדי לצלם את כל הבלגן), ויש את אלה שעוזרים. ב-0:40 חוזר לתמונה, מצד שמאל, אדם בחולצה סגולה שאך לפני רגע הגיע בדרגנוע המקולקל. הוא הבין שזו לא רק תקלה טכנית אלא שיש כעת אנשים בסכנה, וממהר לעזור להם. בדרך הוא נתקל בניצול אחר שבורח בכיוון ההפוך. הכובע של הלה נופל, והוא עוצר וחוזר בגבורה רבה להציל את הכובע הנטוש. ואז, בסביבות 0:47, אפשר ממש לראות את ההתלבטות שלו: להישאר או להתנדף? בסופו של דבר, כמו גיבור אמריקני אמיתי, הוא חובש את הכובע בנחישות, צועד לעבר אזור הסכנה ולבסוף אפילו גורר משם מישהו בכוח, אם צריך או לא צריך. בראבו!

 

וכדי לסיים את הכתבה בנימה קצת יותר אופטימית, הנה סרטון חביב שנתקלנו בו במהלך התחקיר: הדרגנוע הקצר ביותר בעולם, שנמצא ביפן וגובהו 83.4 סנטימטרים בלבד.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by