ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ והמפל של אשר 
 
 נמצא המקור לאנרגיה אינסופית    צילום: צילומסך מתוך Youtube    
עיבוד תמונה |
 

האם מישהו הצליח לבנות במציאות את מפל המים של אשר, בו המים זורמים למעלה - ואז נופלים במפל? משטרת הפוטושופ מובסת לראשונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אנחנו מודים: נוצחנו. אנחנו מוכנעים, מושפלים ועלובים. נתקלנו ביריב שאותו אנחנו לא מסוגלים להביס. קוראים לו mcwolles. הסרטון שלו עלה ליוטיוב לפני חודש, וכמעט מיד שאלו אותנו לגביו (האזרח משה היה הראשון שהגיש תלונה במייל). לא הצלחנו לפענח מיד איך הוא עשה את זה, אז החלטנו לחכות, לישון על זה ולהשיב יותר מאוחר - ובינתיים לראות אם מישהו אחר ברחבי האינטרנט יספק תשובה אמינה. זה לא קרה. צפינו בסרטון הזה עשרות פעמים, ועדיין אין לנו מושג איך הוא עשה את זה.

 

אתם מן הסתם מכירים את הציור (הדפס אבן, למעשה) המפורסם הזה של מ. ק. אשר.

 
המפל של מ.ק. אשר. אבל זה לא יכול להיות
 המפל של מ.ק. אשר. אבל זה לא יכול להיות   צילום: מ.ק.אשר 
 
 

מה שהפך את הציור הזה לקלאסיקה הוא שאמת המים הזאת נראית, במבט ראשון, הגיונית. אין פה שום דבר שגורם לעיניים לצעוק "זה לא יכול להיות". ובכל זאת המבנה הזה לגמרי בלתי אפשרי. הוא יכול להתקיים רק כתמונה על משטח דו-מימדי. לא רק שאי אפשר לבנות מבנה כזה במציאות, אי אפשר אפילו ליצור אשליה תלת-מימדית של מבנה כזה.

 

והאיש הזה בנה אחד כזה אצלו במרתף.

 

 

איך לכל הרוחות הוא עשה את זה?

 

שיהיה ברור, השאלה היא לא האם זה אמיתי או לא. ברור שזה לא אמיתי, כי כאמור, המבנה הזה בלתי אפשרי פיזיקלית. זו אשליה, השאלה היא איך היא עובדת. האם המבנה כולו בנוי במציאות, באופן מחוכם כך שמזוית מסוימת אחת הוא נראה כאילו הוא בלתי אפשרי? או שיש פה שילוב של שתי תמונות או יותר? ואולי מבנה העץ לא קיים בכלל, וכולו בעצם יצירת מחשב שהושתלה בסרטון?

 

המבנים של אשר, כמו המפל המפורסם הזה והמדרגות שלא מפסיקות לעלות, הם אתגרים מרתקים, אבל ניתן לשחזר אותם, והרבה אנשים עשו את זה. בסרט "התחלה", למשל, אפשר לראות כמה דוגמאות.

 
המדרגות העולות בלבד
 המדרגות העולות בלבד   צילום: מתוך "התחלה" 
 
 

אפשר לקנות פסל קטן שמספק את אשלית המפל הזאת, אם מסתכלים עליו בדיוק מכיוון הנכון. היו אפילו שהצליחו לבנות מבנה כזה מלגו, אם כי הם מודים שהם רימו קצת פוטושופית. ישנם גם כמה סרטוני יוטיוב של דגמים ממוחשבים שיוצרים מבנה כמו זה של המפל: כשהמצלמה הוירטואלית נמצאת בנקודה מסוימת, זה נראה בדיוק אותו הדבר - אבל ברגע שהיא מתחילה לזוז, האשליה מתפרקת ואפשר לראות את המפלסים השונים והנפרדים שמרכיבים אותה באמת. צורות אפשריות אחרות לבניית אשליה כזאת אתם יכולים לראות כאן וכאן.

 

 

חבל על כל טיפה

אבל הדבר ש-mcwolles בנה שונה, מסיבה אחת: המים. לבני הלגו והפיקסלים בשחזורים הממוחשבים לא באמת זזים אבל המים כן. מים נעים תמיד ממקום גבוה למקום נמוך יותר. כדי שהגלגל ימשיך להסתובב, הקצה העליון של מסלול המים חייב באמת להיות בדיוק מעל לגלגל, אבל גם כל הדרך הארוכה אליו חייבת להיעשות בשיפוע כלפי מטה. זה, כמובן, לא הגיוני.

 

אז איך? בניסיון להבין מה בדיוק קורה כאן, הדבר הראשון שבחנו היו, כמובן, הצללים. הבעיה היא שהצללים בסרטון הזה נורא מבלבלים. יש פה לפחות ארבעה מקורות אור - שניים בצד ימין של התמונה ושניים בצד שמאל, והתוצאה היא בליל של צללים בכיוונים שונים, שקשה להסיק מהם משהו. כשהאיש בסרטון עובר על פני המבנה, הוא מטיל צל על חלקים ממנו, ועל חלקים אחרים לא, באופן מוזר, אבל את זה שהמבנה הזה מוזר כבר ידענו, ולא הצלחנו להגיע למסקנות חד משמעיות בנוגע למיקום האמיתי של כל חלק בו.

 

אולי המים, או בעצם המבנה כולו, הם יצירה ממוחשבת? זה אפשרי - רק בשבוע שעבר עסקנו באדם שיצר אשליה אמינה מאוד עם מים - אבל אם זה נכון, מדובר כאן ברמה אחרת אפילו מה"מים העומדים". הנוזל בסרטון הזה עושה דברים שמים עושים במציאות, אבל לא היינו מצפים מהם לעשות בשום תוכנת תלת-מימד, אלא אם מדובר בהדמיה של מחשב-על. דברים כמו ה"התכנסות" של המים כשהם נופלים במפל - במקום "מסך" רחב של מים, הם מתכווצים והופכים ל"עמוד". או טיפות המים הזעירות שאפשר לראות מושפרצות מהצד האחר של הגלגל. או האופן שבו, כשהאיש מוזג את המים אל המשטח בתחתית, הם "בורחים" לצדדים במקום להישאר מתחת לנקודה שאליה נשפכו. זה נראה אמיתי מדי. אנחנו השתכנענו שמדובר במים אמיתיים, ולכן, במבנה פיזי שקיים - באופן כלשהו - במציאות.

 

המשטרה מודה בתבוסה

 

ובכל זאת שווה להזכיר שיש נקודה חשודה בסרטון: בסביבות השניה ה-43 נראה כאילו המים שבחלק העליון של המבנה מאטים לרגע, מתקדמים ב"הילוך איטי" - ואז מאיצים מחדש. מה זה אומר? אולי זה מעיד על עריכת וידאו במקום שבו חוברו שתי תמונות שונות.

 

אפשרות אחרת היא שהמבנה הזה מורכב משני חלקים: המגדל שמעל לגלגל, ושאר המסלול, שלמעשה לא עולה "למעלה" אלא הולך ומתרחק מאיתנו. רוב העמודים בעצם לא תומכים בשום דבר, הם נמצאים שם רק בשביל האשליה,ומנוסרים במדויק כך שייראו למצלמה כאילו הם קשורים לקומה שמעליהם. אם זה נכון, מדהים ש-mcwolles הצליח ליצור את אשליית הפרספקטיבה באופן כל כך מושלם שאפילו ב-HD אי אפשר למצוא פגמים או עמודים שחורגים ממקומם. וחוץ מזה: מה קורה למים? האם יש צינור נסתר עם משאבה שמביאה את המים מחלק אחד של המבנה לחלק השני?

 

ב"בוינג בוינג" פורסם פתרון אפשרי, שמבוסס על הרעיון הזה. הוא חלקי בלבד, ולא לגמרי משכנע: חלק מה"הוכחה" היא שיש בתמונה שני דליים של מים, מכיוון שהיו למעשה שני מקומות שבהם צריך למזוג אותם. נו באמת. אבל הרעיון הבסיסי כנראה נכון; השאלה היא איזה חלק של המבנה נמצא איפה, במציאות.

 

אז זהו. הסרטון הזה הביס את המשטרה. יש לנו תאוריות, יש לנו השערות, אבל אנחנו לא יכולים לומר שום דבר בוודאות, פרט לכך שמדובר באחת האשליות הכי טובות שראינו אי פעם. mcwolles הבטיח לספק בקרוב סרטון של אותו המבנה מזוית אחרת, והסבר לאיך שזה נעשה; עד שזה יקרה, אתם מוזמנים להציע הסברים משלכם.

 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by