ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
דואגים לפרטיות של האיראנים 
 
 תבוא הנה! תתחיל לגלוש!   
 
מערכת חיים ברשת

בארה"ב מפשיט הממשל את הציבור מפרטיותו פיסה אחר פיסה, אולם כשמדובר באזרחי איראן, פתאום נזכר הממשל האמריקאי כי הוא לוחם החירות וזכויות הפרט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשל האמריקאי חתם לאחרונה על הסכם עבודה עם חברת הפרטיות האלקטרונית "אנונימייזר" (Anonymizer), על מנת להפוך את האינטרנט למקום בטוח יותר עבור אזרחים איראניים המעוניינים לגלוש לאתרים שנויים במחלוקת המציגים דעות חתרניות לממשל. דיווח של אתר SecurityFocus.

אנונימייזר החלה לספק החודש לאיראנים גישה חופשית לשירות פרוקסי המיועד לעקוף את ניסיונות הצנזורה המקוונת שמפעיל הממשל האיראני. בחודש מאי, הוציא הממשל בטהרן רשימה שחורה של 15,000 אתרים "בלתי-מוסריים", אשר ספקיות האינטרנט חוייבו לחסום. הרשימה כללה תערובת של אתרים פורנוגרפיים, אתרי חדשות פוליטיים ומידעונים לקהל של גורמים שאינם דווקא החברים של הממשל. על פי הערכות שונות, לשני מיליון איראנים יש כיום גישה לרשת.

בין האתרים המוקצים נמצא גם אתר שירות הרדיו Voice of America, הממומן על ידי הממשל האמריקאי, וכן אתר רדיו פארדה, תחנה נוספת של הממשל האמריקאי המשדרת לנוער האיראני שילוב של מוזיקת פופ וחדשות מערביות. שתי התחנות מנוהלות על ידי המשרד לשידור בינלאומי (IBB), זרוע חדשות החוץ והתעמולה של הממשל האמריקאי.
 
 
ארה"ב הגיבה לסינון האיראני החודש בכך ששילמה לאנונימייזר (שני הצדדים לא מסרו באיזה סכום מדובר) על מנת ליצור ולתחזק גרסה מיוחדת לפרוקסי אשר מקבל חיבורים אך ורק ממרחב כתובות ה-IP של איראן, ומופיעות בו הוראות הפעלה בשפה הפרסית.

כתובות ה-URL הפשוטות של השירות החדש מושמעות ללא הרף ברדיו פארדה ומופצות בכל רחבי המדינה באמצעות אימיילים המוניים שאנונימייזר שולחת (ספאם זה פויה, אבל לא כשיד של הדוד סם לוחצת על מקש ה-Enter). הכתובות מופצות גם על ידי ארגונים לשמירת זכויות האדם ומקורות אחרים, מסר נשיא אנונימייזר, לאנס קוטרל.

"אנו מספקים מערכת שבעזרתה אנשים הנמצאים מדינות שמפעילות צנזורת אונליין יכולים לעקוף את הסינון הממשלתי ולהכנס לכל הדפים החסומים" אמר קוטרל. ברירת המחדל של השירות מפנה כמובן לאחת משתי תחנות התעמולה האמריקאיות, אולם גולשים מוזמנים להקליד כל כתובת שהם רוצים ולגלוש חופשי ללא סינון של ממשלת איראן.
 
"אתרים של מתנגדי ממשל, אתרים דתיים, קטלוגים מסחריים, אנו מפנים אותם לאתר של VOA, אך הם יכולים ללכת לאן שהם רוצים", אמר קן ברמן, ראש תוכנית האנטי-צנזורה ב-IBB, "הם חופשיים לטייל באינטרנט באופן בלתי כבול".

ובכן לא בדיוק "בלתי-כבול". כמו הפילטרים האיראנים, גם השירות האמריקאי חוסם אתרי פורנו – "יש גבול למה שמשלמי המיסים צריכים לשלם עליו", אמר ברמן (למרות שהכנסת סינון פורנו עולה יותר כסף למשלם המיסים). ארה"ב מקווה כי בעזרת זרימה חופשית יותר של מידע, תשתפר דעת הקהל בעולם הערבי עליה. השירות דומה מאוד לזה שהפעילה אנונימייזר לאזרחים סינים תחת חוזה שנחתם עוד בימי הממשל הקודם והסתיים מוקדם יותר השנה.

קוטרל וברמן מסכימים כי זה רק עניין של זמן עד ששירות האנונימית האיראני (באנגלית זה מתחרז יותר טוב – Iranonymity) יגיע אף הוא לרשימה השחורה של הממשל. אולם ברמן רמז שארה"ב מוכנה למשחקי מחבואים אלקטרוניים עם טהרן. "בסין אנחנו מנטרים באופן קבוע את מצב הפרוקסי, וכשאנו רואים שהתנועה צונחת, אנו משנים את כתובת הפרוקסי, בדר"כ תוך 24 שעות". אמר ברמן. "באיראן, אנו ערוכים לשנות את הכתובת אפילו מדי יום במידת הצורך".

בעקבות חוק שעבר בבית המחוקקים בחודש שעבר, יוקם בקרוב משרד לחופש אינטרנטי עולמי שיהנה מתקציב שנתי של חמישים מיליון דולר. מטרת המשרד היא לאפשר לאזרחי מדינות זרות, הנמצאים תחת שלטון מדכא, לגלוש באינטרנט ולחמוק מהצנזורה הממשלתית. עתה רק נותר לתהות אם האמריקאים חובבי החופש גם ישגרו כוחות קומנדו כדי להציל גולשים שקיבלו עונשי מאסר כבדים לאחר שהגיעו לאתרים אסורים בעזרת הדוד סם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by