ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ והחייזרים שנחתו בירושלים 
 
 כיפת הסלע נקיה מעב"מים    צילום: Hynek Moravec, Wikimedia Commons, CC-BY    
עיבוד תמונה |
 

החייזרים באים? שלושה סרטונים שונים ואור אחד מסתורי שריחף מעל כיפת הסלע בירושלים. משטרת הפוטושופ comes in peace

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בדרך כלל, עוד סרטון של עב"מ באינטרנט לא היה מזיז לנו, אפילו אם הוא צולם בארץ הקודש. יש מיליון סרטוני עב"מים, ורובם הגדול לא שווים מבט שני - וכבר כתבנו על נושא העב"מים, ואז כתבנו עליו שוב.

 

אבל בעב"מ הירושלמי הזה, שהתפרסם לפני כמה ימים ומאז עושה הרבה רעש ביוטיוב - בכל זאת יש משהו שונה, שגורם לנו להעניק לו יחס מיוחד. אם קראתם את החקירות הקודמות שלנו בענייני עב"מים אתם יודעים שאחת התלונות הקבועות שלנו היא שעב"מים כמעט תמיד נצפים על ידי אדם אחד בדיוק. דבר מדהים קרה, אור גדול ירד מהשמים מעל העיר - אבל משום מה קיים רק תיעוד אחד ויחיד שלו, מזוית אחת. אף אחד מבין אלפי האנשים שבוודאי ראו אותו לא טרח לשלוף מצלמה או טלפון נייד ולצלם.

 

זה בדיוק מה ששונה כאן. במהלך הימים האחרונים עלו לרשת לא אחד ולא שניים, אלא שלושה סרטונים שונים שמראים את אותו העצם הבלתי מזוהה. אז הפעם זה אמיתי?

 

החייזרים יורדים לכותל

 

הסרטון הראשון שהתפרסם העלה משתמש יוטיוב בשם eligael (אליגאל גדליוביץ) לפי תיאור הסרטון, הוא צולם ביום שני, ה-28.1, בסביבות השעה אחת בלילה, על טיילת ארמון הנציב הצופה אל העיר העתיקה. שני אנשים צופים בעוד אור מסתורי יורד מהשמים באיטיות, מרחף כ-20 שניות מעל לכיפת הסלע, ואז נראים שני הבזקי אור חזקים והעב"מ עוזב בזריזות כאילו בדיוק נזכר ששכח לקחת את הילדים מהגן. בשמים הוא מצטרף אל כמה חברים אדומים שמבצעים מעין ריקוד מודרני. את הכל מלווה פסקול עברי משכנע של שני אנשים שתוהים מה לעזאזל הם רואים. בלי צחוק - זה נורא מעניין, אם זה אמיתי.

 

 

יומיים לאחר מכן עלה ליוטיוב סרטון נוסף, של משתמש בשם shshsh331 שמתאר את אותו ארוע. הוא דומה להפליא ואפשר לשמוע בו את אותם שני אנשים מדברים. בסרטון הראשון אפשר לראות אדם מצלם בעזרת טלפון נייד; נראה הגיוני מאוד שהסרטון השני הוא הדבר שאותו אדם צילם.

 

 
 

אוקיי, שני סרטונים זה יותר טוב מאחד, אבל הם כל כך דומים שהסרטון השני יכול להיות העתק מעוות קלות של הסרטון הראשון. אבל אז, עוד באותו יום, הגיע שלישי: סרטון שמצולם מזוית שונה לחלוטין, קרוב הרבה יותר לעצם, ועם קולות של אנשים שונים ברקע.

 

 

שלוש עדויות שונות - או אפילו שתיים וחצי - זה כבר משהו. הפעם יהיה קשה לטעון שזה זיוף, לא?

 

גם אצלנו במיסיסיפי יש עב"מים, אבל לא כאלה

נתחיל מהסוף: הסרטון השלישי, המצולם מקרוב יותר, עם קולות התיירות. גם כאן, הסאונד הוא חלק חשוב ממה שהופך את הסרטון למשכנע. זה באמת נשמע כמו כמה נשים שרואות משהו מאוד מפתיע ("ראינו כאלה במיסיסיפי, אבל לא כזה" אומרת אחת מהן. ברור! העב"מים בארץ הרבה יותר שווים), ויש קולות של אנשים נוספים ברקע. לפחות בתחום המשחק הסרטון מצטיין. אבל איך האפקטים?

 

אם תריצו במקביל את סרטון "מיסיסיפי" ואת הסרטון הראשון, תגלו שהם לא יכולים לתאר את אותו ארוע. בסרטון "מיסיסיפי" לא מופיעים הבזקי האור החזקים שבסרטון של אליגאל, וגם משך הזמן שהעצם מרחף מעל לכיפת הסלע שונה, הוא ממריא לדרכו קצת מוקדם מדי.

 

ויש לו גם בעיות אמינות קשות יותר. המצלמה אמנם זזה, והעב"מ גם, אבל מלבדם, שום דבר בתמונה לא זז - לא מכוניות, לא הבהובי אורות, אפילו לא דברים שחוקי האופטיקה מחייבים אותם לנוע. לכל הפנסים בתמונה יש בוהק משושה, שמזכיר מגן דוד (גם על זה כבר דיברנו פעם, אם אתם זוכרים). הצורה הזאת נובעת מעדשת המצלמה, ולכן כשהמצלמה נוטה על צידה - ה"כוכבים" צריכים לנטות איתה. אבל כאן הם נשארים יציבים. העב"מ, שהוא בלי ספק אור בוהק, לא הופך למשושה, דבר שאין לו שום הסבר - אבל הוא לא מכאן, אז נוותר לו. אבל הוא עדיין אור. אם הוא נמצא מעל כיפת הסלע, החלק העליון של הכיפה אמור היה להיות מואר. ובכל זאת האור היחיד מגיע אל הכיפה מלמטה, והחלק העליון שלה אפל לגמרי. עוד בעיה: בשניה ה-28 של הסרטון, כשהמצלמה עושה זום על כיפת הסלע - שפתאום נראית... מפוקסלת? הכיפה ולמעשה כל התמונה נראית כאילו היא מכוסה במין "רשת". ממש כאילו זה לא צילום של ירושלים, אלא צילום מקרוב של מסך מחשב ועליו תמונה של ירושלים.

 
הכיפה המפוקסלת
 הכיפה המפוקסלת   צילום: צילומסך מתוך Youtube 
 

וזה בדיוק מה שזה. אדם חרוץ בכינוי mypsychoclown אפילו הצליח למצוא את התמונה ב-Wikimedia Commons. היא זהה לגמרי - הזוית, הבוהק בצורת מגן דוד, הכל. הסרטון הזה הוא צילום של מסך מחשב שעליו התמונה הזאת, שעליו הזייפן הוסיף "עב"מ" בעזרת פנס, או משהו בדומה לזה. הדודה ממיסיסיפי בטח היתה נורא מאוכזבת כשגילתה שבמקום לנסוע לירושלים היא נסעה אל מסך מחשב.

 
כיפת הסלע נקיה מעב"מים
 כיפת הסלע נקיה מעב"מים   צילום: Hynek Moravec, Wikimedia Commons, CC-BY 
 

עב"מ אחד או ארבעה?

אוקיי, אז זוית אחת מזויפת בלי ספק. זה לא מוכיח שגם הסרטונים שצולמו מהזוית האחרת מזויפים - אם כי זה מוריד אותם לדרגת סתם עב"מ סטנדרטי. הסרטונים האלה ככל הנראה לא צולמו בעזרת מסך מחשב. כדי לזייף אור שנע כשהוא תואם לתנודות המצלמה צריך להתאמץ יותר.

 

אבל האמת, לא הרבה יותר. כל תוכנת עיבוד וידאו מתקדמת היום כוללת עקיבת תנועה (motion tracking), תכונה שעושה בדיוק את זה: מאפשרת להוסיף אלמנטים ו"מזיזה" אותם בהתאם לתנועת המצלמה באופן אוטומטי. את הסרטון הבא העלה עורך וידאו כדי להראות כמה קל ליצור עב"מים מזויפים שנראים משכנע בדיוק כמו העב"מ המקורי.

 

 

אבל אפילו העובדה שקל לזייף סרטון כזה לא מוכיחה שהוא מזויף. לרוע המזל יש בו עוד פאקים באמינות - בעיקר בתחום הבזקי האור האדירים שמקדימים את נסיקת העב"מ. האור כל כך חזק שהוא מאיר את העיר כולה וגם את השמים מעליה (את השמים? איך אפשר להאיר את השמים, אם אין עננים או עצם אחר כלשהו שיחזיר את האור?) וכל אורות העיר האחרים "מתחזקים" להרף עין. לא ככה זה עובד במציאות: כשיש אור פתאומי וחזק - ברק, למשל - האורות האחרים לא מתחזקים, אלא, אם בכלל, להיפך - נראים פתאום חלשים יותר. ההבזקים האלה כנראה נעשו באפקט "פוטושופי" פרימיטיבי: העלאת רמת הבהירות של קטע מהתמונה.

 

אז יש לנו זיוף אחד גרוע וזיוף אחד טוב, אבל שניהם זיופים. עוד מקרה של עב"מ מזויף נכנס לסטטיסטיקה. התוצאה בינתיים היא: חייזרים מזויפים - 32,891, חייזרים אמיתיים - 0. אבל היי, תמיד יכול להיות שהסרטון הבא יהיה אמיתי.

 
משמאל - העיר החשוכה; מימין - מוארת. זורחים אורות העיר ואין עוד אפלה
 משמאל - העיר החשוכה; מימין - מוארת. זורחים אורות העיר ואין עוד אפלה   צילום: צילומסך מתוך Youtube 
 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל. רק אל תשלחו לנו עוד תמונות של לשונות חצויות וכאלה, כי זה מגעיל.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by