ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העגבנייה הזו חשודה בטרור! 
 
 יש בי ויטמין RFID   
 
מערכת חיים ברשת

תגי הזיהוי הזעירים זוכים להתנגדות רחבה. תעשיית המזון שולפת עכשיו את התירוץ האולטימטיבי: המלחמה בטרור. נראה אתכם ממשיכים להתנגד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עדיין המומים וכואבים מכשלונם לשכנע את הצרכנים להסכים להכנסת תגי הרדיו (RFID) למוצרים, מנסים עתה הקימעונאים והספקים שלהם להוסיף כל מיני תכונות לטכנולוגיה שלהם על מנת שזו תראה כאילו היא הכרחית לבטיחות אספקת המזון של האומה האמריקאית.

נכון לשבוע שעבר, נאלצו המפיצים והיצרנים של מוצרי צריכה ארוזים לקבור בשקט את ניסיונותיהם לשתול את טכנולוגיית הזיהוי בגלי רדיו בתוך מוצרים ומדפי החנויות. משדרי הרדיו הזעירים מאפשרים לחברות לאתר באופן מדויק את כמות ומקום ההמצאות של כל המלאי שלהם, ולעקוב בצורה מושלמת אחר נטיות הרכש של הצרכנים שלהם, דבר שמדאיג מאוד גורמים הפועלים למען הפרטיות של האזרח הקטן.

אבל הנה נמצאה לה נוסחת הפלא. חברות רבות משלבות עתה בתגי הזיהוי גם חיישנים שיכולים לזהות נוכחות של סוכנים ביולוגיים וכימיים, ולסמן מתי פג תוקפו של פריט מסויים ויש להורידו מהמדף. בעשותן כך, מקוות החברות לצייר את הטכנולוגיה השנויה במחלוקת כאמצעי הכרחי למלחמה בטרור (אותה סיסמת פלא שבעזרתה מקווה ממשלת ארה"ב לחדור לכל מקום אפשרי).
 
 
תגי ה-RFID הרב-שימושיים יוכלו לעקוב אחרי אספקת המזון של ארה"ב "החל מהלידה ועד הלחמניה" אמר ל-wired אחד מיצרני השבבים (תוך כדי התעלמות חיננית משלב המוות שרוב האוכל עבר לפני שלב הלחמניה). בעזרת הביו-סנסורים יוכלו התגים להודיע מיידית לספקים ולקמעונאים על נוכחות של אנתרקס ושאר רעלנים הקיימים במוצרים, ולהפוך את החזרת המוצר ליעילה יותר. מעניין אם התגים הללו יוכלו להראות גם לצרכנים אילו כימיקלים מסוכנים מכילים המוצרים הנפלאים שהם קונים, למרות שרוב הסיכויים שהתגים יתוכנתו בהתאם לשאיפות היצרנים למכור ולאו דווקא בהתאם לזכות הצרכנים לדעת.

שימוש נפלא נוסף הוא רצונן של חברות המזון להמנע ככל הניתן מהוצאות כספיות ולהגן על ישבנן התאגידי מפני תביעות של צרכנים שנפלו קורבן למזון שזוהם בכוונה (מצטערים גברת, אבל התג לא אמר שום דבר על רגל של חולדה במרק עוף, לכי תתבעי את אמא שלך).

"אישור מטעם המחלקה לבטחון המולדת כאמצעי אנטי-טרור תעודד את אימוץ הטכנולוגיה ע"י לקוחותינו", אמר פול צ'יק, מנכ"ל Global Technology Resources, אשר פיתחה מערכת בקרת אספקה עבור רשתות שיווק, שבה מוטמעים תגי RFID עם ביו-סנסורים.

אם תכיר המחלקה לבטחון המולדת במערכת של GTR, ששמה Safe Check, כטכנולוגיה למניעת טרור, זה יגן על צ'יק ולקוחותיו התאגידיים מפני מטר של תביעות משפטיות במקרה והמערכת לא תעבוד כמו שצריך.
 
בשר זה ברקוד
 בשר זה ברקוד   
החוק לעידוד המלחמה בטרור ע"י אימוץ טכנולוגיות יעילות (חוק הבטיחות) שהתקבל ב-2002 מסמיך את המחלקה לבטחון המולדת להעניק את התואר הנכסף "טכנולוגיית אנטי-טרור מוסמכת" לכל מכשיר שיועד לסקל או להקל ת השפעות הטרור. המשתמשים במכשירים שזכו לאישוא יהנו מרשת ביטחון מפני תביעות שיצוצו בעקבות מתקפת טרור.

לדברי לוביסט של תעשיית הטכנולוגיה, חוק הבטיחות הזה מקורו ב"עסקה מתחת לשולחן" שנסגרה ע"י חברות בטחוניות שעובדות בחוזים מול הפנטגון, משפטנים מתחום הרפורמה בחוק הנזיקין ומנהיגים שונים בקונגרס.

אולם חוק הבטיחות צד לאחרונה את עינם של ראשי תעשיית המזון, אשר מממנים עתה את פיתוח הביו-סנסורים ל-RFID ופועלים למען הכנסתם תחת המטריה החוקית של חוק הבטיחות.

המרכז לבדיקה ובטיחות מזון שבאוניברסיטת אובורן, הממומן בחלקו ע"י תעשיות המזון, מוביל עתה את רוב המחקר בתחום הביו-סנסורים ב-RFID. מדעני האוניברסיטה מצפים עתה מבנים מיקרוסופיים (שאורכם קטן מ-100 מיקרונים) עם בקטריופאג', נגיפים הנקשרים עם אנתרקס ושאר סוכנים ביולוגים וכימים. כאשר סוכן בא במגע עם המעטפת הנגיפית, תג התמוכה יוצר סימן המשודר אל מכשיר הקליטה שקורא את תגי ה-RFID.
 
 
שימי ידך בידי, אני שלך ואת של התאגיד
 שימי ידך בידי, אני שלך ואת של התאגיד   
חוקר האוניברסיטה בארטון פרורוק, אשר עובד על הביו-סנסורים, מעונין לשלב את הרגשים הזעירים, מתמר ושבב מחשב זעיר בתוך תג RFID בגודל בול, אשר יוכל לפעול גם מתוך בקבוק חלב או מהתחתית של אריזת בשר. המחקר באובורן נמצא עדיין בשלבים מוקדמים מאוד, ותגי RFID המבוססים על בקטריופאג' אינם צפויים להגיע לבשלות אלא בעוד שנים רבות.

אולם כבר יש חברות מזון שהתחילו לבצע מבחנים לתגי RFID עם ביו-סנסורים. Golden State Foods, אחת מספקיות הבשר הגדולות של מקדונלד'ס וספקית הרטבים הגדולה שלה, בודקת את הטכנולוגיה של GTR כבר למעלה מ-14 חודשים. החברה כלל לא הגיבה לבקשות wired לערוך עימה ראיון.

חברה אחרת תתחיל לקראת סוף השנה לתייג משלוחים היוצאים לרשתות השיווק למזון. המוצר FreshAlert המיוצר ע"י יצרנית שבבי ה-RFID חברת Infratab, יכיל תגים המגיעים עם רגשי טמפרטורה וטיימרים, שיסמנו מתי האוכל נהפך ללא-בטיחותי לצריכה. החברה גם נמצאת עתה במו"מ עם מבשלת בירה ומפעל נקניקיות, המעוניינים להשקיע הטכנולוגיה.
 
כל חברות המזון, אשר אומרות כי הן מעוניינות להטמיע את תגי ה-RFID כדי לייעל את מערכות האספקה שלהן, סירבו לדון בכל הנוגע לבטיחות המזון ויישומי הבטחון המוצעים ע"י תגי ה-RFID.

ואולי זה בגלל שהם קצת רגישים בנושא, בעיקר בשל ההיסטוריה של התעשייה הזו המצטיינת ביכולתה העלובה בשמירת נתונים ובהחזרות מוצרים שטותיות. פחות משלושים אחוזים של החזרת המוצרים מתחום הבשר והעוף בכלל מגיעים לידיעת הציבור, כך על פי הערכה של מומחי אבטחת מזון וע"פ משרד החקלאות האמריקאי.

"הם גם לא מעוניינים להזכיר לציבור את פרשיית דייטליין (של חדשות NBC)", אמר יו"ר של אחת מיצרניות ה-RFID. דייטליין חשפה בשנה שעברה כי קמעונאי מזון ברחבי ארה"ב מסכנים את חיי לקוחותיהם ע"י החלפת תאריכי התפוגה של מוצרים מתכלים.

Infratab, GTR ועוד חברות המייצרות RFID עם היו-סנסורים יתחילו כבר בתחילת החודש הבא להגיש למחלקה לבטחון המולדת בקשות להכרה במוצריהם כטכנולוגיות אנטי-טרור. אולם מבקרים של הטכונולוגיה מטילים ספק האם התגים האלו אי-פעם יהוו כלי אפקטיבי להחזרת סחורות מזוהמות.

"הקמעונאים השתמשו בדיוק באותו הטיעון (החזרת מוצרים מהירה ויעילה) כתירוץ להכנסת כרטיסי נאמנות לצרכנים", אמרה ליז מק'ינטייר, דוברת מטעם קבוצת הפרטיות CASPIAN המתנגדת לתגי ה-RFID. "אך אנו לא יודעים על אף החזרת מוצר שאי פעם נעשתה עם כרטיסי נאמנות שכאלה".

על מנת לבצע החזרות מזון המבוססות על מידע המגיע מתגי RFID עם ביו-סנסורים, קמעונאי המזון יצטרכו להקים מאגר נתונים אישי של כל קונה וקונה, אמרה מק'ינטייר, דבר שלא כל הלקוחות יקדמו בברכה.

"הצרכנים פשוט יצטרכו לשאול את עצמם האם שווה להקריב את הפרטיות שלהם למען הטכנולוגיה הזו, כיוון שזה בדיוק מה שהתעשייה רוצה לעשות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by