ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לסחוט באינטרנט? זה מה זה פשוט 
 
 תוכנית הפעלה: סחיטה (מתוך מונטי פייטון)   
 
צבי טלית

בעקבות מסע הצלב של RIAA בעקבות מחליפי קבצים ברשת, עשויה להתפתח מגמה חדשה: מפעילי אתרי פורנו שיוציאו צווי זימון שיאפשרו להם לסחוט את הגולשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא שזה לא היה צפוי, אבל הנה זה מגיע. כמה חבר'ה מבריקים הגיעו למסקנה שאם ל-RIAA יש את הזכות החוקית להוציא צווי זימון על ימין ועל שמאל, אולי גם הם יכולים לעשות את אותו הדבר. עכשיו שכל מה שצריך לעשות על מנת לזמן אדם לביהמ"ש ולחשוף את זהותו הוא מילוי של טופס או שניים, מה יעצור אנשים (חלקם די מפוקפקים) מלהוציא צווי זימון סיטונאים כנגד הגולשים?

ועל פי טור הפרשנות של פיטר סוואייר שהופיע ב-"Detroit Free Press", כבר החלו ניצנים של פורענות לצוץ ברחבי ארה"ב. סואייר, פרופסור למשפט, ששימש כיועץ של הנשיא קלינטון לענייני פרטיות, מפרט כיצד עתה, כאשר למעשה אין ישות משפטית המעורבת והמפרידה בין תביעות מפוברקות ואמיתיות להוצאת צווי זימון, ובשל קלות השגת צווים אלו (בעקבות פסיקת ביהמ"ש בנושא Verizon) אשר מכריחים את חברות האינטרנט להסגיר ללא דיחוי את הזהות האמיתי של הגולשים, אין שום בעייה לגורמים שליליים לנצל את הבלגן.
 
 
מפעיליו של אתר פורנו הומוסקסואלי הפועל מארה"ב כבר הגישו צווי זימון לחברת האינטרנט SBC בניסיון לגלות את זהותם של מבקרים שחלפו באתר הפורנו. אתרי פורנו והימורים אחרים יכולים לאתר בשיטה זו את המבקרים ולתבוע מהם תשלום על מנת שלא לחשוף את זהותם ברבים (בשפת העם קוראים לזה סחיטה) והכל תחת המטריה החוקית של "זכויות היוצרים".

סביר להניח כי השימוש הנפוץ ביותר לצווי הזימון הללו יהיה של מפעילי אתרים אשר מעוניינים לדעת את זהויות המבקרים למטרות מסחריות, או לשם מטרות נבזיות קצת יותר, כגון גניבת זהויות, מרמה או מעקב. השגת מידע אישי באמצעות הרשויות עשויה גם לשמש את הספאמרים כדי לעלות כיתה. צווי זימון אלו גם יכולים לסייע לחוקרים פרטיים להשיג גישה בלתי מוגבלת למידע אישי, ולהפוך כל כתובת אימייל לשם פרטי וכתובת מגורים.

המחוקקים של מדינת קליפורניה (ומדינות נוספות) שמו ליבם לבעייתיות הקיימת כיום, מה שמסביר את ראשית של חקיקת "John Doe" שתאפשר לאלו המואשמים בעבירה של הפרת זכויות יוצרים לבקש כי ה"אנונימיות" שלהם תישמר, בעוד השופט מעיין בחומר המשפטי בתביעה. נכון שזה יקרה אחרי שכבר אנסו ובזזו להם את הפרטיות, אבל לפחות כל העיר לא תדע מזה.

גם אם יסתבר בסופו של דבר כי אין מדובר בלידתה של תופעה גורפת, הרי שבהחלט מדובר בדבר שיכול להפוך את הגלישה באינטרנט לחוויה מפוקפקת. ואתם הגולשים, אל תשכחו בבקשה להודות לתעשיית המוזיקה ולנציגתה עלי אדמות (RIAA) אשר פתחה את תיבת הפנדורה הזו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by