ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מפלה צורבת 
 
 לדיסק והמנעול המצולמים אין קשר ישיר לכתבה   
 
מערכת חיים ברשת

בית המשפט העליון בקליפורניה פסק כי חופש הביטוי אינו תירוץ לפרוץ ולצרוב DVD-ים כאילו אין מחר; 1:0 לתאגידימים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקרב האחרון במערכה על דמותה הדיגיטלית של אמריקה הוכרע לטובת התאגידימים. בית המשפט העליון של קליפורניה דחה טענה של בית המשפט לערעורים של המדינה, לפיה מניעת פרסום תוכנה העוזרת לפענח את הצפנת ה-DVD מנוגדת לתיקון הראשון לחוקה האמריקנית, המבטיח את חופש הביטוי. בית המשפט קבע כי הפרת סודות מסחריים אינה יכולה לחסות באופן אוטומטי מאחורי החירות להתבטא.

המדובר בתביעה שהוגשה עוד בשנת 1999 על ידי גוף המאגד חברות טכנולוגיה כמו מיקרוסופט ואינטל, וחברות תוכן כמו פוקס, נגד אנדרו באנר, מפתח תוכנה שכמו מאות אנשים אחרים פרסם באתרו קוד ששמו DeCSS, המשמש לפיצוח הצפנת ה-DVD. מפתח הקוד, ילד נורבגי ושמו יון יוהנסון, עומד במרכזה של תביעה ממשלתית בארצו. התאחדות תעשיית הקולנוע האמריקנית הגישה אז מספר תביעות בארצות-הברית, ובאחת מהן, נגד מגזין הרשת 2600, קיבל שופט את הטענה לפיה אסור אפילו לקשר לאתר שמפרסם את הקוד הזדוני.
 
 
החלטת בית המשפט העליון מוגבלת למדי לגבי התביעה הנוכחית, והיא קוראת לערכאת הערעורים לבדוק אם אכן מדובר כאן בהפרת סוד מסחרי (באנר לא היה הראשון לפרסם את הקוד). אבל הקביעה העקרונית לפיה בשלב זה זכות הקניין גוברת על חירות הביטוי במקרה זה היא ניצחון מרשים לתאגידימים, שהפכו בשנים האחרונות את הקניין הרוחני למנוף ההכנסות הגדול שלהן.

על פי הפסיקה, לא מצאו השופטים בפרסום הקוד כל תרומה "לדיון הציבורי בשאלת השימוש בתוכנות הצפנה או מאמציה של תעשיית ה-DVD להגביל העתקה מורשה של סרטים על DVD. איננו רואים כיצד ביטוי כלשהו הדן בעניין שיש לציבור עניין בו קשור באופן בלתי ניתן להתרה עם חשיפת הסוד המסחרי של התובעים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by