ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ורג' אורוול נוהג בקברו 
 
 
צבי טלית

אנגליה, אלופת העולם בחדירה לפרטיות, עולה כיתה. הממשלה רוצה להתקין שבב שיעקוב אחרי כל רכב וידווח לה על כל עבירת תנועה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנגליה ידועה כגן עדן בכל הנוגע לעומק אליו מגיעה הממשלה בחדירתה לפרטיות אזרחיה. באנגליה יש את מספר מצלמות הרחוב הגבוה ביותר בעולם (בכמה מדינות יש פחות מצלמות על כל אסיר מאשר באנגליה על כל תושב), באנגליה קיימים בתי ספר שהילדים עוברים בהם סריקת עינית, כדי לוודא שהם מחזירים ספר לספריה (ובארה"ב יש מצלמות בכיתות הלימוד).

אז מה הפלא באמת לשמע ההצעה הנפלאה החדשה של ממשלת אנגליה, אשר בוחנת בימים אלו את האפשרות להרכיב בכל מכונית שנוסעת על כבישי הממלכה המיוחדת שבב מיוחד, אשר יפקח על הדרך בה הנהגים נוהגים וידווחו למחשב מרכזי על כל עבירת תנועה שהם מבצעים.
 
... i am the eye in the sky
 ... i am the eye in the sky   
השבב הנפלא, עליו מדווח אתר ה-BBC, ילשין על בעלי הרכב באופן אוטומטי לרשויות על עבירות כגון נהיגה במהירות מופרזת, התחמקות מתשלום בכבישי אגרה וחניה בלתי חוקית, כך על פי דיווח של עיתון ה-Sunday Times. לדברי עיתון הסאן, ידווח השבב אפילו על נהגים שהחליטו לנהוג במסלול השמור לאוטובוסים בלבד.

העיתונות דיווחה כי על פי התוכנית יחויבו יצרניות הרכב להרכיב את השבבים בכל המכוניות החדשות ואילו המכוניות הישנות יזכו לעונג המפוקפק בעת הגעתן לטסט השנתי.

המערכת הקיימת של הסנסורים (רגשים) הקיימת בצדי הכבישים, אשר הוקמה ע"י חברות לניטור תנועה ורשות התעבורה, תצטרך לעבור שינויים קלים בלבד כדי שתוכל לשמש לצורך מערכת העיקוב האלקטרונית לזיהוי רכבים (EVI). כל סנסור יתוכנת לדעת את המהירות המותרת בכביש שלצידו הוא מוצב, התרי החנייה במקום והגבלות נהיגה כלליות.

תוכנית השבב המוצעת היא החלק הראשון ממחקר ישימות, מסמך בן 85 עמודים שנכתב ע"י האגודה של מפקדי תחנות המשטרה באנגליה. במסמך מצויינים 47 סוגי עבירות שה-EVI יוכלו לנטר. בדו"ח מצויין גם כי השבבים יוכלו לסייע לאיתור מהיר של רכבים גנובים או רכבים שמסתובבים על הכביש ללא ביטוח.
 
וגם מקומו של הטרור אינו נפקד כאן. כמו בארה"ב גם באנגליה משמש נושא הטרור כעלה תאנה נפלא לממשלה בנסיונותיה לחדור עמוק יותר לפרטיות תושביה. הדו"ח מציין כי ניתן יהיה לעקוב אחרי מכוניות שנהוגות בידי חשודים במעורבות בטרור גם ברחבי אירופה, כפי שחוזים זאת פקידי האיחוד האירופי, אם יאותו כל המדינות החברות באיחוד להתקין מערכות דומות גם אצלן.

אבל משום מה לא כולם מרוצים מההצעה הנפלאה. ארגון בריטי למען זכויות האזרח, Liberty (חירות), התבטא בסאן: "מדובר כאן בתקדים מסוכן מאוד. כל אוכלוסיית הנהגים תהפוך לאוכלוסייה של חשודים".

יו"ר ארגון הנהגים AA, ברט מוריס הוסיף: "יכול להיות שיש כאן איזה סדר-יום חסוי. אנו חייבים לשאול את עצמנו האם הרווחים שווים את המחיר".

שר המסחר בממשלת הצללים של המפלגה השמרנית, טים יאו אמר לסאן: "זה יהיה מרגל שיטריד בעצם כל נהג. הגיע הזמן שהממשלה תניח לנהגים. התוכנית הזוועתית הזו עלולה להפוך כל נהג, גם את הבטוח ביותר, לפושע מוכח".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by