ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רוצה הגנה? תן כסף 
 
 שמירה זה עסק יקר. BSA ישראל   
 
עידו קינן

ה-BSA נתפס כלוחם בפיראטיות התוכנה, אבל עוזר רק לקומץ חברות שיכולות לעמוד בתעריפים שלו; שר המדע מודי זנדברג: לא ידעתי, אפעל להקמת גוף משלים; שר המשפטים טומי לפיד: בימים אלה עובדין על שיפור חוק זכויות היוצרים והחמרת הענישה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
BSA ישראל מציג את עצמו באתרו כארגון שהוקם "בכדי להיאבק בתופעת העתקות התוכנה המוכרת כתופעת הפיראטיות". הפרסומות עם השוטרים שמגיעים למשרדי החברה ועוצרים את המנכ"ל, הפשיטות המתוקשרות, התביעות המפחידות – כל אלה מסתירים פרט אחד חשוב: BSA הוא ארגון פרטי וכלכלי, שעובד רק עבור החברות שחברות בו, ומשלמות תעריף בהתאם. חברות עם כיסים קצת פחות עמוקים – שיתמודדו לבד.

גם במערכת הפוליטית הופתעו לשמוע את העובדות הנ"ל. שר המדע והטכנולוגיה, מודי זנדברג, הבטיח כי יפעל להקמת ארגון, ממשלתי או פרטי, שיסייע גם לחברות שלא עומדות בתעריפי ה-BSA. שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, גילה כי הוא כבר עובד על יוזמת חקיקה שתחריף את הענישה למפירי זכויות היוצרים.

ה-BSA (ר"ת של Business Software Alliance, "ברית התוכנה העסקית") הוא ארגון בינלאומי שהוקם ב-98' על ידי מספר חברות תוכנה ענקיות, ויש לו סניפים ברחבי העולם, כולל ישראל. הוא עוסק באכיפת חוקי זכויות היוצרים של תוכנות, ובפרסום דוחות על מצב פיראטיות התוכנה בעולם. בארץ חברות בו מיקרוסופט, אפל, אדובי, אוטודסק, מקרומדיה, סימנטק ובנטלי סיסטמז. בא כוח החברה בארץ, עו"ד ערן סורוקר, אמר לחיים ברשת שייתכן מצב בו שחברה בינלאומית תצטרף ל-BSA בארצות שונות, אבל סניפה הישראלי לא יצטרף ל-BSA ישראל.

חברה ישראלית אחת שבחרה להישאר בחוץ היא יצרנית תוכנת התרגום בבילון. "בדקנו את האופציה להצטרף ל-BSA", אמרה לנו סמנכ"לית השיווק של בבילון, מיכל פרנקל. "ראינו שהתשלום אינו מאפשר לחברה בהיקף ההכנסות של בבילון להצטרף – מדובר בעשרות אלפי דולרים – ובחרנו לנקוט באמצעים בעצמנו".

הארגון מעסיק עורכי דין, דוברות ומוקדנים שמאיישים את הקו החם להלשנות על פיראטיות תוכנה. למימון פעילותו, הוא גובה תשלום מחברות התוכנה המעוניינות לקבל את שירותיו. עד כאן הכל נשמע סביר. מה שפחות סביר הוא ההצהרה של הארגון, שמודיע במפורש שהוא לא מתכוון לנקוף אצבע לסייע לחברות אחרות.
 

משאבים מוגבלים

גנבתם תוכנה? יש לכם חבר חדש בכלא (אילוסטרציה: מייקל יאזיג'יאן, yazstudios.com)
 גנבתם תוכנה? יש לכם חבר חדש בכלא (אילוסטרציה: מייקל יאזיג'יאן, yazstudios.com)   
"עיקר ההתמקדות היא בפעילות ברמה מסחרית, ושנית – ב-end user piracy, כלומר חברה שעושה שימוש בתוכנות פיראטיות", הסביר לנו עו"ד סורוקר. "הפעילות שלנו מתבססת על מידע, שיש לו הרבה מקורות. מקור אחד זה הקו החם שאנחנו מפעילים. אנחנו גם מקבלים מידע מכל מיני גופים בכל מיני דרכים, כמו דילרים (אנשים שמוכרים רשיונות או מחשבים), או אנשים שהם עצמם פועלים בדרכים בסדר ורואים את חבריהם שפועלים בקיצורי דרך משיגים אותם בשוק".

אם ה-BSA מגיש תביעה נגד אתר שיש בו סחר בתוכנות, ויש שם גם תוכנות של חברות שאינן ב-BSA, האם החברות הללו יתבקשו להצטרף לתביעה?
"הם יכולים לבקש להצטרף".

קרה כבר שחברה חיצונית הצטרפה לתביעה?
"לא שאני יודע".

אם ה-BSA ימצא אתר שיש בו הפרה של זכויות של חברות חיצוניות, הוא ידווח להן על כך?
"כשמגיעים דיווחים לקו החם על תוכנות של חברות שאינן ב-BSA, אנחנו פשוט אומרים שאנחנו לא מוסמכים לקבל דיווח כזה, ומפנים את הפונה לחברה הרלוונטית".

ואם אתם מגלים בדרכים שלכם על אתר או חברה שיש בהם תוכנות של חברות חיצוניות, אתם תעבירו את המידע הזה לאותן חברות ותמליצו להן לתבוע?
"זו לא דוגמה נורא מעשית. דוגמה אחרת: לפעמים קורה שאני משיג צו בית משפט, והוא לגבי כל החברות ב-BSA, אלא חברה ספציפית, לדוגמה אוטודסק. כשאני מגיע למקום, הצו מסמיך אותי לבדוק את התוכנות של אוטודסק בלבד – זו הבדיקה היחידה שאני מבצע".
 
 
אסור לך בעצם לבדוק תוכנות אחרות?
"יכול להיות שאותו מקום עצמו מפר תוכנה של סימנטק [שחברה גם היא ב-BSA ישראל – ע"ק], ואין לי שום יכולת לבדוק את זה, כי אין לי צו לגבי סימנטק. הצווים מאוד מוגבלים, ברורים ומדוייקים. הביצוע הוא מאוד מאוד מדויק".

מה תעשה במקרה כזה? אתה מגיע לבדוק תוכנות של אוטודסק, ובצד אתה רועה ערימה ענקית של דיסקים צרובים של חלונות?
"אני לא רואה אותם. הסמכויות שלי ככונס הן מאוד ספציפיות. כשאני נכנס לחברה, אני נכנס בתור כונס נכסים של בית משפט, ואני רואה רק מה שבית המשפט ביקש ממני לראות".

ואם אתה משער שהחברה שמפירה זכויות בתוכנה אחת, מפירה אותן גם בתוכנות אחרות?
"אני מבצע חקירה. אני אנסה להשיג ראיות כדי שהצו יהיה כמה שיותר כולל".

אם במעקב אחרי אתר שמתבצע בו סחר בתוכנות פיראטיות תמצאו תוכנות של חברות חיצוניות, אתם תפנו את תשומת ליבן, או שתגידו שזה לא עניין שלכם, כי משאביכם מוקדשים לחברות שמפעילות את ה-BSA?
"ה-BSA הוא בסך הכל ארגון שמאגד חברות ספציפיות, לא את כל העולם".

אבל האדם שמבצע את המעקב יגיד לעצמו 'כל עוד לא ראיתי שום דבר של ה-BSA, הכל תקין פה'?
"ה-BSA לא מחלק ציונים ולא עוסק בהדבקת תוויות. ה-BSA בסך הכל מנסה לאכוף את החוקים נגד פיראטיות בתוכנה. ה-BSA הולך בעיקר אחרי אנשים שהם כמה שיותר 'רעים', במובן הזה שמפירים בהיקף מאוד גדול, או אנשים שמסייעים להגברת התופעה של ההפרה. אם אתה יוצא מנקודת המבט הזאת אתה מבין שהמשאבים הם מוגבלים, ושהמאבק מנסה להתמקד בגורמים היותר רציניים".
 
 

"צריך מישהו שייתן את השירות לכולם"

מוזר, כי לכאורה, האינטרס של ה-BSA הוא שיהיו כמה שיותר פשיטות, תביעות ונצחונות משפטיים, שיזכו לסיקור נרחב בתקשורת וירתיעו את הציבור מפני שימוש בתוכנות פיראטיות. אבל את BSA ישראל זה כנראה לא מעניין. הצגנו את ההשערה הזאת לסורוקר, והוא השיב: "אם לא היתה מגבלה של משאבים, מה שאתה אומר נשמע לי הגיוני".

אם מישהו מה-BSA שעוקב אחרי הדברים האלה רואה הפרה של חברות אחרות, הוא ירים טלפון וידווח לחברות הללו?
"לא יודע. נשמע לי קצת רחוק. בחלקת אלוהים הקטנה שלי בקו החם, אני לא לוקח את הדיווח ואומר 'אני אעביר', אני מודיע למדווח: 'תשמע, אתה מדווח פה על תוכנה שהיא לא של חברה שחברה ב-BSA'. אם יש למתמחה שעונה פה ידע כללי, הוא אומר 'זה שייך לזה וזה, אולי תפנה אליהם'".

האם לחץ של תביעה שתוגש על ידי כמה גורמים, שיש להם יותר כסף ויותר עורכי דין ויותר חשיפה, לא יעזור מאוד למאבק?
"יכול להיות שיעזור, אבל שוב, זו שאלה של תקציב".

שר המדע והטכנולוגיה, מודי זנדברג (שינוי), הופתע גם הוא לשמוע שה-BSA לא מייצג את כל חברות התוכנה: "מה, זה כמו חוקר פרטי כזה? לא ידעתי שזה כמו התאגדות פרטית. הייתי משוכנע שזה משהו שנותן את השירות לכולם. אני חייב להודות שאישית, לא ידעתי".

העניין הוא שחברות כמו בבילון לא יכולות להרשות לעצמן להשתמש בשירותי ה-BSA.
"צריך לבדוק את הזווית הזאת מול משרד המשפטים. אם מדובר בהתאגדות פרטית, זכותה לייצג את מי שהיא רוצה, ואז עולה השאלה האם בחלל שנשאר ריק אין מקום לעוד התאגדות".

של המדינה?
"לאו דווקא של המדינה, אבל צריכים לחשוב על מישהו שייתן את השירות לכולם. זה חשוב לנו, גם בממד הבינלאומי. אני לא צריך לספר לך איזה אצבעות מאשימות הופנו אלינו בנוגע להפרת זכויות יוצרים. אני חושב שיש לאחרונה שיפור בעניין הזה, ואסור לנו להיות במצב שבו אנחנו לא עושים את המקסימום, או לפחות מראים שאנחנו יוצרים את הכלים לעשות את המקסימום".

חוק זכויות היוצרים חל על יצירות אומנותיות (שירים או ציורים, למשל) כמו גם על תוכנות מחשב, שנחשבות יצירה לכל דבר. שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, סיפר לחיים ברשת שהוא עובד על החמרה של החוק הזה: "משרד המשפטים נמצא בשלבים אחרונים של הכנת חוק זכויות יוצרים שיעמיק את ההגנה על מבצעים, אומנים וכותבים, ויחריף את המאבק במי שגונבים את היצירות של אלה ומשתמשים בהם ללא תשלום. הצעדים שננקטו בהם עד כה שיפרו את מעמדה של ישראל בדירוג של מאה המדינות הנמצאות במעקב בגלל הפרת זכויות יוצרים. כמי שהיצירה המקורית קרובה מאוד לליבו, אני אעשה הכל כדי למנוע את הפיראטיות היבשתית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by