ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הדוב והאריה 

הדוב והאריה

 
 
צביקה בשור

אם תהיתם למה לאסד הזקן והחולה לבזבז זמן במשא ומתן המתיש עם ישראל, הנה התשובה: קוראים לו ולאדימיר פוטין, והוא עושה מאמצים להחזיר את רוסיה לימיה היפים כמעצמה. ברגע שזה יכלול גם את המזרח התיכון, יש לסורים הרבה מה להרוויח -והם, כמו כל העולם, מסתכלים לכיוון הדוב שהתעורר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מקום טבעי. פוטין
 מקום טבעי. פוטין   
ישראל לא מצליחה להבין את אסד הזקן. חלפו כבר כמעט עשר שנים מאז התיישב נציג סורי לראשונה מול עמיתו הישראלי לדבר שלום, מיד לאחר ועידת מדריד, ועדיין שום התקדמות לא הושגה. עם ירדן והפלסטינים, המשתתפים הנוספים באותה ועידה, כבר הושגו הסכמים סופיים יותר ופחות, אבל בחזית הסורית דבר לא זז. כשמומחי המדיניות והמודיעין של ישראל יושבים מול מפת האינטרסים של סוריה, הם לא מצליחים לראות שום סיבה לעקשנות של האריה מדמשק.

במפה מולה יושבים המומחים הישראלים יש תמונה ברורה: סוריה היא מדינה עניה, בעלת צבא מיושן למדי וחסר כל מוטיבציה לצאת לקרב, המנהיג שלה הוא איש זקן וחולני שעלול להיפרד מן העולם בכל רגע נתון. בקיצור, סוריה צריכה שלום. ועכשיו.

אבל בחודש האחרון יש תחושה שהמפה שמולה יושבים המומחים משתנה. לראשונה מאז מלחמת המפרץ, אז נקבעה סופית עליונותה ויחידותה של ארצות הברית כמעצמת העל השליטה גם המזרח התיכון, מתעוררת מי שהייתה פעם המאזנת האסטרטגית הגדולה שלה ומתחילה להראות סימנים ברורים של חזרה לעניינים.

ולאדימיר פוטין נכנס לתפקידו כנשיא רוסיה אחרי שהצליח לגבש מאחוריו קואליציה מספקת כדי לאלץ את בוריס ילצין לפרוש ממשרתו. פוטין, יחד עם רופאיו של ילצין, בתו וחתנו, הצליחו ללחוץ מספיק על המנהיג השתיין ולסלק אותו מהזירה. ומיד משהתנדפו אדי האלכוהול מעל לקרמלין, החל פוטין בעבודה שיטתית שנועדה להחזיר את הדוב הרוסי למקומו הטבעי, בחזית ההשפעה הבינלאומית.
 
סבלני. אסד
 סבלני. אסד   
פוטין, סוכן ק.ג.ב לשעבר, התחיל את המלאכה בחזית הביתית עוד לפני שנכנס לתפקיד. כראש ממשלה תחת ילצין, שלח את הצבא האדום לפרובינציה המורדת של צ`צ`ניה, כדי להפגין את עצמאותה המוחלטת של רוסיה בענייני פנים, ובמקביל לסחוף את דעת הקהל הרוסית, הצמאה לגאווה לאומית, אל חיקו החמים. במלחמה בצ`צ`ניה, שנמצאת כרגע בשלבי הדעיכה שלה, הפגינה רוסיה שאת העבודה היא לא שכחה, עם אינספור הפרות של זכויות אדם, מעשי טבח והסתרת האמת מהאיש הקטן במוסקבה.

אבל כפי שהדברים נראים כעת, פוטין רחוק מלהסתפק בהשבת העצמאות הרוסית. כנשיא מכהן פתח במסע מדיניות חוץ אגרסיבי, שכלל חתימת הסכם ידידות עם צפון קוריאה, שנואת המערב, אספקה של טילים נגד טילים מסוג "סוברמני", הטובים ביותר בעולם, לסין המאיימת, והבהרה חד משמעית ליפן שאין בכוונת רוסיה להחזיר לה את האיים הקיריליים, שנכבשו בעת מלחמת העולם השניה, ושילצין התחייב להשיב לידי ממשלת טוקיו.

אם כל זה איננו מספיק, הרי שפוטין אישר באחרונה ניסוי של טיל ביניבשתי חדש בעל יכולות פוטנציאליות לנשיאת נשק גרעיני. גם היחסים החמים שהתחילה רוסיה לפתח עם ברית נאטו המערבית התקררו פלאות, וביקורו של מזכ"ל נאטו בוטל בלא נימוק מספק. יותר ויותר עיניים במערב לטושות לכיוון מוסקבה בחשש כבד.
 
גם אסד, שעיניו בראשו, נושא מבט אל עברו של הנשיא הרוסי החדש. אלא שמבטו של אסד אינו מבט של חשש אלא של תקווה. רוסיה חזקה וכוחנית יכולה להחזיר למזרח התיכון את מאזן האימה הדרוש כל כך לסורים, המוצאים בחסות האמריקנית על המשא ומתן עם ישראל חיבוק דוב. תחת חסות רוסית-אמריקנית אסד יוכל להשיג עסקה טובה הרבה יותר מזו שיוכל לשאוף לה עכשיו, ולכן אין פלא בדבר שאסד, אדם עם עצבי ברזל, פשוט משחק על זמן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by