ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בעל עסק – החיים בלי מיקרוסופט טובים יותר 
 
 האצבע לגיטרה, האמה למיקרוסופט   
 
מערכת חיים ברשת

הפעם הקריאה באה מעולם העסקים: אפשר לזנוח את מיקרוסופט ולעבור לקוד הפתוח, לחסוך המון כסף, להיות יעיל יותר, ולא לדעת יותר מה זה וירוס. ומי שנשאר עם ביל –דביל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זהו סיפורו של איש מאושר. זהו סיפורו של סטרלינג בול, המנכ"ל של Ernie Ball, יצרנית מיתרי הגיטרות הגדולה בעולם, שקם יום אחד והחליט שעל מחשביה של החברה שלו לא יהיו יותר תוכנות מוגנות זכויות יוצרים. לא ווינדוס של מיקרוסופט, לא אקספלורר, לא וורד, לא כלום.

והוא, בניגוד למערכת חיים ברשת, אפילו לא מרקסיסט מופרך עם מקדם נודניקיות גבוה. בול בסך הכל נעלב יום אחד, כשאנשי ה-BSA, ארגון למלחמה בפיראטיות תוכנה, דפקו על דלת משרדי החברה שלו, פשטו על מחשביו, ומצאו שם כמה עשרות עותקים לא מורשים תוכנות. עורכי הדין של בול הוציאו אותו "בזול", עם קנס של 65,000 דולר, אבל עלו לו בעצמם 35,000 דולר.

אצל רוב האנשים מכה שכזו היתה מביאה אותם להתנהג כמו ילדים טובים, לקנות רישיונות ולא לעשות יותר בעיות. אבל בול שייך כנראה לזן אחר של אנשים. בול בחר להיעלב עד עמקי נשמתו, והורה לאנשי הטכנולוגיה שלו להעיף כל סממן של מיקרוסופט מהחברה שלו בתוך חצי שנה. "אמרתי להם 'לא אכפת לי אם נצטרך לקנות 10,000 חשבוניות", אמר לאתר CNET המביא את סיפורו, "אנחנו לא עושים עסקים עם מי שמתנהג אלינו בצורה גרועה שכזו".


ככה לא מתנהגים

"אנחנו חברה פרטית, עסק משפחתי שקיים כבר שלושים שנה, מייצרים מוצרים ומשמשים חברים טובים בחברה. מעולם לא נתבענו, מעולם לא היתה לנו בעיה עם תשלום חשבונות. ויום אחד קיבלתי שיחה שאומרת לי שיש שוטרים חמושים מחוץ לדלת שמדברים על תוכנות ברישוי. חשבתי שאני בסדר; אני קונה מחשבים עם תוכנות מורשות. אבל עורך הדין שלי אמר לי שזה יכול להיות באמת גרוע", אמר בראיון.

לטענתו, הבעיה נוצרה כשהעביר מחשבים ישנים של אנשי טכנולוגיה לאנשי מנהלה, ולא מחק משם תוכנות שמשמשות להנדסה. "למרות שהם יכולים לראות איזו תוכנה לא נמצאת בשימוש, זו עדיין הפרה", אמר. "אני חשבתי שאתה צריך להתייחס לאנשים כמו שאתה רוצה שיתייחסו אליך. אני לא הייתי מתייחס ללקוח שלי כמו שמיקרוסופט התייחסה אלי".

היום במקום ווינדוס מותקנות על מחשביו של בול מערכות הפעלה של לינוקס, במקום אופיס של מיקרוסופט מותקנת חבילה OpenOffice, ובמקום האקספלורר מותקן דפדפן הקוד הפתוח מוזילה. עוד כמה תוכנות מוגנות זכויות יוצרים שאין להן תחליף פתוח קוד, והנה לכם חבילת תוכנה מלאה שלא צריכה את ביל גייטס בשקל.
 

חיסכון התחלתי של 800,000 דולר

 
"זה מצחיק, בתוך שלוש וחצי שנים הפכנו מהאידיוטים האלה שחושבים אמוציונאלית ולא כמו אנשי עסקים...עכשיו אנחנו חכמים ומדברים עם אנשי טכנולוגיה. אני יודע שחסכתי 800,000 דולר ברגש שעברתי לקוד-פתוח, ובכל פעם שמשהו כמו ה-XP יוצא לשוק, אני חוסך אפילו יותר כי אני לא צריך לקנות ציוד מיוחד להריץ עליו את התוכנה. אחד הדברים המעולים זה שאני יכול להפעיל לקוחות "רזים" על מחשבים ישנים שלא יכולנו להשתמש בהם לפני זה, כי הם לא יכלו לסחוב את הווינדוס 2000. הם עובדים מצוין עם התוכנה שיש לנו עכשיו".

בול דוחה חד משמעית את הקשקושים של מיקרוסופט על כך שהעלות הכוללת של תוכנות הקוד הפתוח גדולות יותר, בגלל ההוצאות על שירותים, תמיכה וכדומה. "איזו תמיכה? אני לא מתקשר לרד האט. אני לא צריך להתקשר אליהם. אני חושב שזו תעמולה. ומה עם העלות של התמודדות עם וירוס? לנו אין כאלה. וכשיש לנו בעיה, אתה לא צריך לשלוח איזה מישהו לאיזו פינה של הבניין כדי שיבדוק מה קרה. אצלנו הוא לא נושט את השוחן שלו, כי הכל מבוסס שרתים. אין כל ספק שמה שאני עושה זול יותר לתפעול. האנליסטים יכולים להגיד מה שהם רוצים.

וכדי שלא תחשבו שבול אומר את הדברים מתוך התייפייפות נפש אלא מנקודת מבטו של איש עסקים קשוח, הנה מה שיש לבול להגיד על היעילות שבעבודה עם לינוקס וחברותיה: "אם אתה שם במחשבים של האנשים כל מני דברים שהם לא צריכים, סביר להניח שהם ישתמשו בזה. לי אין את הבעיה הזו. אם כל מה שאתה צריך זה מעבד תמלילים, אז זה כל מה שיהיה לך על הדסקטופ, מעבד תמלילים. לא תהיה לך שם Paint או Power Point. אני אגיד לך מה, הכניסות מאצלנו ל-eBay ירדו משמעותית עכשיו כשלא לכולם יש דפדפן...הרעיון לפיו אם יש לך 2,000 מסופים אז לכולם צריך להיות דפדפן, זה משוגע. זה יוצר הסחות דעת".

כשבול פונה אל קהילת מפתחי הקוד הפתוח, הוא מבקש מהם בעיקר להתחיל ולהתפשט אל "יישומים של העולם האמיתי, מהסוג שאנשים צריכים כדי לנהל עסקים" כמו תוכנות לניהול משכורות למשל, שחברתו של בול הצליחה למצוא בסופו של דבר אחת כזו שגם תעבוד טוב. "אני חושב שיש מספיק מקום לא רק להוות אלטרנטיבה למיקרוסופט, אלא גם לקחת את הצעד הבא ולעשות משהו חדש".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by