ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סיכום 2010 
סיכום שנה: אירועי הטכנולוגיה שעשו את 2010 
 
סיכום 2010 |
 

גוגל, פורסקוור, אתרי רכישות חברתיות, והפאשלה בהשקת אייפון 4. מה היו האירועים הבולטים בעולם הטכנולוגיה בשנת 2010?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שנת 2010 אופיינה בלא מעט אירועים טכנולוגיים ששינו את חיינו ללא הכר. מוצרים חדשים, טכנולוגיות שהוטמעו ביום-יום שלנו ושמות חדשים של חברות החלו מככבות בכותרות מדורי הטכנולוגיה. אספנו עבורכם את עשרת האירועים ב-2010 שהיו בעינינו המשמעותיים ביותר.

 

1. גוגל, פייסבוק והפרטיות של כולנו

פייסבוק וגוגל החליפו לא מעט מהלומות וירטואליות כשהבולטת בהן היא סירובה של גוגל להמשיך לאפשר לפייסבוק לייבא אנשי קשר מג'ימייל, ומצד שני ניסיונה של פייסבוק להפוך לספקית של מעין דואר אלקטרוני ולמרכז התקשורת של גולשים שיחליף את שרות הדואר האלקטרוני.

 

הנפגעים העיקריים בקרב הם המשתמשים, שפרטיותם נפגעת. הפגיעות בפרטיות המשתמשים עלו לכותרות פעם אחר פעם השנה אך ללא הואיל: גוגל אספה מידע על סיסמאות מרשתות אלחוטיות פתוחות אמצעות רכבי ה-StreetView, ופייסבוק אפשרה ליישומי צד שלישי למכור את המידע שלכם למפרסמים. כעת, גם אפל עומדת בפני תביעה על הפרת פרטיות אך גם תביעות וקנסות אינם מפריעים לחברות הגדולות לעשות במידע הפרטי שלנו כבשלהם. שנת 2010, בה עודכנו שוב ושוב הגדרות הפרטיות של פייסבוק ואילו גוגל התנצלה אינספור פעמים על ההפרות בהן הואשמה לא הסתיימה עם שיפור מיוחד במודעות או בשינוי יחס החברות למידע המשתמשים האישי.

 
 

2. עלייתם של פורסקוור ושרותי המיקום

משתמשי foursquare
 משתמשי foursquare 
 צילום: יחצ 
 

שבב ה-GPS המובנה כיום ברוב הסמארטפונים סלל את הדרך להופעה של שלל יישומים ושרותים מבוססי מיקום. על אף הפגיעה העצומה בפרטיות וביטחון המשתמשים, יישומים אלו צוברים פופולריות. רשתות כמו פורסקוור וסקאבנג'ר מציעות פרסים וירטואליים (וגם אמיתיים) על עדכון המיקום שלכם בכל זמן נתון, וגם פייסבוק השיקה את רשת מיקומי פייסבוק, אם כי זו פעילה אר באופן חלקי עבור משתמשים מחוץ לארצות הברית. גם יישומי מיקום יעודיים החלו להיכנס לשימוש שוטף אצל רבים, בין אם במטרה לדעת איפה נמצאים הילדים או כדי לאתר את הרכב שנגנב יחד עם הסמארטפון.

 

ב-2011 צפויים שרותים אלו להמשיך ולתפוס מקום חשוב בחיינו הדיגיטליים. המפתחים יחפשו דרכים לנצל מידע זה עד המקסימום, תוך מתן תחושת ביטחון למשתמשים באמצעות אפשרויות אבטחה מתקדמות אך פשוטות להגדרה.

 

3. הפופולריות הגואה של אנדרואיד

אנדרואיד - עוד ביס מהתפוח
 אנדרואיד - עוד ביס מהתפוח 
 צילום: flickr, cc-by, laihiu 
 

מערכת ההפעלה הסלולרית של גוגל, אנדרואיד, הגיעה השנה לבשלות מסוימת והחלה לככב לא רק במכשירים סלולריים, אלא גם במחשבי לוח. יצרנים רבים ממהרים לעלות על רכבת הטאבלטים הדוהרת עם מוצרים משלהם ואנדרואיד מספק את התשובה. דוגמה מצוינת הוא סמסונג גלקסי טאב, שהגיע השנה בקול תרועה גם לישראל, על אף התמיכה החלקית בעברית של של מערכת ההפעלה וחוסר המוכנות הכללי של המערכת של גוגל למחשבי לוח.

 

אנדרואיד מנצח את מכשירי אפל הסלולריים - אם לא בנוחות ממשק או גודל עדת המעריצים אז לפחות במימד המספרי: נתח השוק של מערכת ההפעלה אנדרואיד בעולם ב-2010, על פי נתוני חברת המחקר גרטנר, הוא 17.7 אחוזים לעומת 15.4 של iOS מבית אפל. על פי הדו"ח, למרות שליטתה של סימביאן במרב המכשירים הנמכרים בעולם, נתח השוק של אנדרואיד רק יתרחב עם כניסתם של יצרנים שיציעו מכשירי אנדרואיד במחיר הנמוך מ-100 דולרים ועם הגידול במספר היישומים המוצעים בשוק האפליקציות של אנדרואיד. מערכות הפעלה אחרות כמו המערכת של RIM עבור הבלאקברי ו-Windows 7 Phone החדשה, יצטרכו להשקיע מאמצים לא קטנים בשביל לשמור על נאמנות הצרכנים ולמשוך מפתחים לחנויות היישומים שלהן.

 

4. ההכרזה על Windows Phone 7

הכרזתה של מיקרוסופט מוקדם יותר השנה על מערכת הפעלה סלולרית חדשה יחד עם מבחר מכשירים מעניינים התקבלה ברגשות מעורבים. מצד אחד, מדובר במערכת מושקעת עם מבחר גדול של יכולות ויישומים. עם זאת, התחושה הרווחת היא   שמיקרוסופט לא רק איחרו את המועד אלא גם לא תכננו כראוי את היצע פתרונות התוכנה עבור מכשירים ניידים.

 

5. שירותים וירטואלים בענן

שרותי הענן השונים קיבלו השנה מקום בולט באור הזרקורים עם שרותי מדיה רבים המאפשרים צפיה בתוכן זורם (streaming) מהענן, אחסון קבצים מאובטח בענן ועוד. מחשוב הענן בעולם העסקי תפס תאוצה בזכות העלות הנמוכה של הקמת שרתים וירטואליים בענן לעומת רכישה והתקנה של שרתים פיזיים.

 

מערכת ההפעלה של גוגל, כרום, שיצאה השנה בבטא ובשנת 2011 צפויה להופיע גם על מחשבים ניידים לקהל הרחב, מסתמכת בעיקר על עבודה מקוונת, אחסון ועיבוד בענן. שרותים שונים כמו עיבוד גרפי בענן וגיימינג בענן התחילו להגיע גם למשתמש הפרטי ולהעביר אט אט יותר מהמידע והיישומים בהם אנו משתמשים לרשת האינטרנט.

 
הכל בענן
 הכל בענן   צילום: יח"צ 
 

6. אייפון 4 והאנטנה-גייט

השקתו של הדגם החדש של מכשיר האייפון של אפל, אייפון 4, גרמה לאפל לשבור שיאי מכירות עם הנייד החדש בעל מסך הרטינה היפהפה. זמן קצר לאחר ההשקה החלו לזרום דיווחים על אובדן קליטה במכשיר בעת שמחזיקים אותו באופן מסוים. התברר שגוף המתכת הוא זה שיצר את הבעיה באזור האנטנה של המכשיר, והיצרניות המתחרות מיהרו להציע מידע מועיל ופארודי, במטרה לעקוץ את אפל. למרות התלונות, ההכחשות, ההודאה בתקלה ונרתיקי הבאמפר שחולקו חינם לכל הרוכשים, המשיכו מכירות האייפון 4 להרקיע שחקים.

 
סטיב ג'ובס מכריז על חלוקת הקייסים לאייפון 4
 סטיב ג'ובס מכריז על חלוקת הקייסים לאייפון 4   צילום: רויטרס 
 

7. תולעת Stuxnet תוקפת

וירוס התולעת Stuxnet הפוגע ברשתות תעשייתיות בעיקר, התגלה באיראן ועל פי הדיווחים גרם לתקלות בכור הגרעיני שלה. האשמות בנוגע למקור התולעת התעופפו באוויר מהר מאד, חלקן כוונו כלפי ממשלות ישראל וארצות הברית. אף ממשלה או גורם לא לקחו אחריות עלמה שניתן להגדירו כתקיפה מקוונת לכל דבר. האם מדובר בתחילתה של מלחמת סייבר קרה בין איראן לעולם המערבי?

 

8. התקלות הגדולות: סקייפ וסלקום

סקייפ שבור
 סקייפ שבור 
 צילום: דורון פישלר 
 

הנפילות הגדולות והזכורות התרחשו השנה דווקא לקראת סופה. רשת סלקום הישראלית נפלה לפני כשבועיים עקב תקלה והשאירה מאות אלפי לקוחות מנותקים מרשת הסלולר - משבר לא קטן במדינה כמו ישראל. מספר ימים לאחר מכן, קרסה רשת סקייפ העולמית, שלא חוותה תקלה בסדר גודל שכזה משנת 2002. עשרות מיליוני משתמשים בעולם לא הצליחו לחייג באמצעות סקייפ או להתחבר לרשת כלל במשך שעות ארוכות - וחלקם אף במשך ימים. חברת סקייפ יצאה בהתנצלות גורפת והציעה זיכויים ללקוחותיה העסקיים שנפגעו מהנפילה. לרוע מזלה, זו התרחשה דווקא בעונת החגים, כך שלא מן הנמנע שמשתמשים רבים העדיפו לעבור לאחד משירותי שיחות סלולריות חינם האחרים.

 

9. שערורית ויקיליקס והמסמכים המודלפים

חופש הביטוי באינטרנט הוא אחד הנושאים שעומדים במרכז שערוריית ויקיליקס, שמרעידה בימים אלו את מערכות השלטון של מדינות רבות. מידע מודלף משגרירויות, דיפלומטים ולוחמים בצבא ארצות הברית זכה לפרסום פומבי ברשת האינטרנט. למרות מאמצים כבירים להעלים אותו ולהוריד את השרתים שמחזיקים עותקים מהאתר, התברר שבאינטרנט, כמו באינטרנט, אין דרך למחוק משהו שפורסם, והמידע עודנו זמין והאוסף רק מתרחב. על פי הדיווחים, רק חלק קטן מהמסמכים החסויים שברשות ג'וליאן אסאנג' הובאו עד כה לפרסום כך שיעבור עוד זמן רב טרם ישכך הוויכוח על גבולות חופש הביטוי ברשת.

 
ויקיליקס
 ויקיליקס   צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

10. קניות חברתיות: הנחות גדולות

עושים קניות עם חברים ומקבלים הנחות - קניות חברתיות ברשת
 עושים קניות עם חברים ומקבלים הנחות - קניות חברתיות ברשת 
 צילום: getty 
 

שנת 2010 היתה, כאמור, שנה של מדיה חברתית ורשתות חברתיות משלל סוגים. אחד היישומים של קשרים חברתיים מקוונים הוא הקניות החברתיות שפשטו במהרה בעולם, והחלו להציע לכולנו קופוני הנחה של עד 70 אחוזים לרכישה של טיפולי ספא, ארוחות במסעדות והנחות בתחומים נוספים. בארצות הברית זוכה אתר גרופון להצלחה מסחררת. כה מסחררת עד שזה הרשה לעצמו לסרב להצעת רכישה מצד גוגל, וכעת יוצא במסע לגיוס 950 מיליוני דולרים, מה שיעלה את ערך החברה ל-4.75 מיליארד דולרים ויהווה את מסע גיוס הכספים הגדול ביותר מאז הגיוס שביצעה חברת פיקסאר ב-1995.

 

גם בישראל צצו אתרי קניות חברתיות כמו פטריות אחרי הגשם. אתרים כמו גרופר, יממה, בא לי גם ועוד מציעים לישראלים שלל הטבות והנחות בבתי עסק, בעיקר באזור המרכז.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by