ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הגונב מגנב פטור? 
 
 יאללה ילד, לך הביתה!   
 
צבי טלית

בכנס של חברת SCO גילתה החברה טפח מהקוד שהיא טוענת שלינוקס גנבו ממנה. המומחים חלוקים בדעות: חלק מהנהנים בחשיבות אומרים שיש קייס וחלק פשוט מתפקעים מצחוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אז יש ל-SCO קייס או אין? כרגיל, תלוי את מי שואלים. בכנס של מלשני הכיתה, נערך בימים אלה בלא-וגאס, החליטה SCO להראות לעולם כולו (טוב לא לכולו, רק לכמה שהתחייבו להציץ ולא להראות לאף אחד) חלק מפיסות הקוד המצויות במריבה.

מאז שהחלה בסאגה המשפטית נגד IBM ועולם הלינוקס כולו, ספגה SCO ביקורת מכל עבר. ולא חסרים אלו שמאשימים את החברה (שלא נמצאת במצב מדהים) בניסיון פאטתי להרוויח כמה ג'ובות בצורה מסריחה.
 
מי שייתפס מעתיק ייכשל במבחן
 מי שייתפס מעתיק ייכשל במבחן   
כדי להראות עד כמה היא מסכנה ונגזלת (מישהו צעק קוזאק?) החליטה SCO להראות קבל עם ועדה את פיסות הקוד האמורות ב-System V לעומת שורות הקוד בליבת לינוקס, ולהוכיח כי בעצם לקחו לה ושתו לה. ולצורך העניין בחרו בחברה את המקום הכי נוח ומפרגן בעולם. הכנס של SCO בלאס-וגאס. כנס שבו מתאספים בבית מלון גדול עם הרבה פינוקים, בעיקר חברים ישנים של החברה, מפיצים של מוצריה ולקוחות נבחרים. היש קהל יותר ביתי ומפרגן מזה?

והתגובות כמובן לא איחרו להגיע. רשת CNET ראיינה כמה מהחבר'ה הטובים של SCO והם היו פשוט המומים. דון פרייס, מנכ"ל Price Data אמר שהוא פשוט מופתע לנוכח נפח הקוד המועתק "זה די משכנע, כמה אנשים היו ממש רשלנים, או שהם העתיקו בלי וחשבו שאף אחד לא יתפוס אותם". חבר אחר, ניל אברהם, מפיץ מוצרים של SCO, משוכנע כי החברה עשתה את הדבר הנכון כשהחליטה לרדוף את IBM, "אני חושב שיש להם קייס די חזק, זה לא רק שורה אחת, מדובר בחתיכות ענקיות".
 
 
למרות האיסור החד משמעי לרוץ לספר לחבר'ה על מה בעצם כל הסיפור, הרי אנחנו חיים בעידן שבו המידע טבעו להתגלות. ואכן, מגזין המחשבים הפופולרי c't מגרמניה, היה הראשון שפירסם תמונות מתוך אותם חדרים סגורים שבהם ניסו SCO להחביא את הקוד (שרק חברים יוכלו לראות ולהתפעל).

ברוס פרנס, הנחשב לחבר וותיק ומכובד בקהילת הקוד הפתוח, עבר על דוגמאות הקוד, ופשוט לא הפסיק לצחוק. ומכיוון שידוע כי מי שצוחק לבד – אין לו אקו, העלה פרנס דף לרשת, בו הוא מסביר, אחד לאחד, כמה מגוחכת דוגמת הקוד אותה חשפה SCO. לטענתו הקוד אותו חשפה, הוא בכלל קוד שפותח במקור ע"י מעבדת AT&T עוד בשנת 1973, ואם מישהו בלינוקס אכן "גנב" מ-SCO את הקוד, הרי שמדובר במקרה קלאסי של "הגונב מגנב" (וכולם מוזמנים להמשיך את המשפט).

מבקר אחר בתערוכת SCO, מכר ותיק (אבל לא חבר, לפי איך שהוא מדבר) שהעדיף שלא להזדהות בשמו, הגדיר את הדברים בצורה קצת יותר מתונה. האיש שהציג בתערוכה, סבור של-SCO לא היה על מה לתבוע את IBM, שכן גם ידיה לא נקיות במיוחד, לאחר שבוודאי גם היא לקחה קוד ממקורות אחרים והטמיעה אותו במוצריה שלה. "נראה לי שהתרחשה פה המון האבקה-הדדית, בין יוניקס ללינוקס".

מה שבטוח, ל-SCO צפויה עבודה ממש קשה לשכנע את ביהמ"ש. גם בהנחה כי הקוד אכן הועתק אחד לאחד ע"י אנשי לינוקס, הרי ש-SCO תצטרך גם להראות מה המקור של קוד המקור. מה שלא מפריע בינתיים לחברה לצבור לה שונאים נוספים: במסגרת ההצהרות החגיגיות בכנס, הודיעה החברה כי היא מתכוונת להתחיל לתבוע גם משתמשי לינוקס. יהיה שמח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by