ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כתם לכל החיים 
 
 מחליפים את הבר-קוד בשבב?   
 
מערכת חיים ברשת

בעתיד יוצמדו לבגדים שלכם תגי זיהוי שיהיו עמידים בכביסה וכשתורידו משהו מהמדף במכולת – הוא יצלם אתכם; כיף גדול יהיה פה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יצרנית השבבים טקסס-אינסטרומנטס הודיעה ביום ב' כי פיתחה שבב זיהוי אלחוטי לסימון מוצרי טקסטיל אשר יכול לשרוד כביסה בניקוי יבש. הכרזתה על המוצר עשויה לפתוח שוק חדש לטכנולוגיה שאמורה לחולל מהפכה בדרך בה ניתן לעקוב ולזהות בגדים ואת האנשים שלובשים אותם.

השבב בו מדובר הוא משדר רדיו זעיר לזיהוי (RFID) ,המשדר בתדר 13.56 MHz עם טווח קליטה של 22 מטרים, אשר ניתן להצמידו, או פשוט לתפור אותו אל תוך הבד. מארז הפלסטיק שלו מסוגל לעמוד בהליך הניקוי היבש התעשייתי (מתקפת כימיקלים מסחררת), מה שהופך אותו לאביזר פראקטי במיוחד עבור מכבסות על מנת לאתר פריטים שהגיעו מלקוחות (האם באמת הגיע הקץ למשפט המרגיז: "מצטערים, איבדנו את המעיל שלך").

כל שבב שכזה מגיע עם קוד זיהוי ייחודי של 64 ביט, וכן 2,000 ביטים נוספים של זיכרון שבהם ניתן להכניס את פרטי הלקוח. וע"י סריקת לייזר של השבב ניתן לקרוא את המידע שעליו באמצעות מחשב. דיווח של אתר ZDnet.

תגי ה-RFID הם בעצם קפיצת מדרגה אבולוציונית של הבר-קוד, אולם מדובר בשיטה יעילה ומרובת שימושים כיוון שניתן בעצם לזהות את המוצרים באופן אלחוטי. עבור רשתות קמעונאיות לצורך העניין, זה אומר שכאשר מגיע ארגז עם סחורה, הם לא צריכים לפתוח את ארגז, כיוון שסורק תגי ה-RFID מסוגל לסרוק ולזהות את כל המוצרים דרך הקופסה.
 
 
גם גופים אחרים שוקלים עתה הטמעה של מערכת התגים. גופים שיש להם מספר רב של מוצרים שצריך למיינם ולזהותם, כגון שטרות האירו ומערכות מיון מטען בשדות התעופה (האם מישהו אי פעם שאל את הצרכנים האם הם מעוניינים שניתן יהיה לעקוב אחרי הבגדים שלהם, השטרות שלהם ולאן הם טסים?). האיחוד האירופי ואזורים אחרים בעולם שוקלים אף לשלב שבבי RFID המכילים מידע ביומטרי (סריקת העין, DNA וכיו"ב) אל תוך הדרכונים של אזרחיהם, וזאת לאור החקיקה האמריקאית החדשה (נגד טרוריסטים, כמובן) הדורשת אמצעים אלו כתנאי לכניסה למדינה.

אנליסטים צופים כי הוצאות המחקר והתעשייה על שבבי ה-RFID יעלו במהלך החודשים הקרובים, ואולי אפילו יובילו לבום חדש של השקעות היי-טק, זאת לאור העובדה שרשתות ענק, דוגמת וול-מארט, מתכננות להחדיר את הטכנולוגיה עד שנת 2005.

ולצד כל ההתלהבות העסקית, ישנן גם השלכות מדאיגות בתחום הפרטיות. התגים יכולים לאסוף שפע של מידע על צרכנים ולאפשר מעקב מרחוק על אנשים. בפעם הראשונה גם נשמע קולו של פוליטיקאי המוטרד מהעניין. חבר הפרלמנט הבריטי טום ווטסון (לייבור) קרא לעריכת דיון ציבורי על חקיקה ופיקוח של אמצעי ה-RFID, והוא מקווה כי הדיון ייערך כבר בחודש ספטמבר.

ווטסון אמר לרשת ZDnet בחודש יולי כי הוא יזם את הדיון כיוון שבהעדר פיקוח וחקיקה מתאימה, תגי ה-RFID "עשויים להיות פתוחים לניצול ע"י סוחרים וגורמים לא הוגנים" אשר יכולים לעשות שימוש לרעה בטכנולוגיה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by