ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סקירת תוכנה 
Rockmelt: השטות החברתית 
 
 Rockmelt. דפדפן עם שוליים    צילום: צילומסך    
סקירת תוכנה |
 

האם ה"דפדפן החברתי" החדש - שפייסבוק וטוויטר מוטמעים בו - אכן מהפכני? בדקנו, והגענו למסקנה שהוא לא מציע שום דבר שלא היה לכם קודם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

היי, זוכרים את Cuil? זה בסדר אם לא. בשנה שעברה הוא היה, למשך בערך דקה וחצי, האתר הכי חם בעולם. ההייפ דיבר על מנוע חיפוש חדש ומהפכני שמפחיד אפילו את גוגל. כולם רצו לראות על מה המהומה. ואז סוף סוף הוא הושק, והתברר שהוא, איך אומרים? גרוע. תוך שבוע ההייפ נעלם, תוך שבועיים אף אחד לא זכר מה זה, תוך שנה החברה נסגרה, ולגוגל לא רעדה הזרת השמאלית. אבל במשך אותם רגעים בודדים, כל העולם דיבר על Cuil. גם אם המוצר עצמו לא עבד, מכונת יחסי הציבור שלו בהחלט עבדה כמו שצריך.

 

זה בדיוק המצב עכשיו עם Rockmelt. ביחסי ציבור הם טובים: בשבוע האחרון האתרים והבלוגים הטכנולוגיים התלהבו לקראת השקתו של "הדפדפן החברתי" הזה. ההשקה שלו זכתה לכותרות ראשיות. ההזמנות לדפדפן החדש מחולקות במשורה, צריך להיות חבר של חבר כדי לקבל הזמנה. אבל מאחורי כל ההייפ הזה מסתתר אחד המוצרים המיותרים ביותר שראיתי לאחרונה.

 

תוסף, לא דפדפן

 

נתחיל מעצם ההגדרה של רוקמלט כ"דפדפן חדש". לא, הוא לא. זה כרום עם תוסף. כרומיום היא מערכת קוד פתוח,  כך שזה חוקי לחלוטין לקחת אותה ולשנות או לשפץ, ויש המון תוספים שניתן להוריד ולהתקין לדפדפן. אבל לקחת תוסף ולהגדיר אותו כ"דפדפן חדש" זה קצת יומרני. רוקמלט אפילו לא משתדל להסתיר את העובדה שהוא בעצם כרום: העיצוב הבסיסי זהה, הלשוניות שבראש העמוד זהות. כל זה לפחות אומר שכדפדפן, רוקמלט יעשה את העבודה היטב, אבל זה לא מצדיק את קיומו.

 

ההבדל בין כרום לרוקמלט הוא בשוליים. התכונה הבולטת של כרום, ומה שבידל אותו מהאחרים כשיצא לשוק, היה המינימליות שלו: לא עוד הרבה סרגלי כלים למעלה, למטה ובצדדים: רק מסגרת דקה ככל האפשר עם מינימום האפשרויות הדרושות. רוקמלט מחזיר לו את סרגלי הכלים, ומדהים כמה שלא התגעגעתי אליהם. פתאום דפדפן עם תוספות בצדדים נראה מגושם.

 
RockMelt: שער הכניסה לדפדפן
 RockMelt: שער הכניסה לדפדפן   צילום: צילומסך 
 

פייסבוק נטול פייסבוק

RockMelt: בלחיצת עכבר ניתן לקרוא את העדכון האחרון של כל אחד מהחברים
 RockMelt: בלחיצת עכבר ניתן לקרוא את העדכון האחרון של כל אחד מהחברים 
 צילום: צילומסך 
 

מה יש לסרגלי הכלים של רוקמלט להציע? בגדול, הם מציעים לכם את האפשרות להשתמש ברשתות חברתיות - בעצם, בואו נדבר ישירות, בפייסבוק - בלי לפתוח את פייסבוק. עם פתיחת הדפדפן הראשונה תתבקשו להזין את שם המשתמש והסיסמה שלכם בפייסבוק, ומרגע זה הדפדפן מחובר. בצד ימין של הדפדפן נמצאת עמודת ה"פידס". לחיצה על הלוגו של פייסבוק, למשל, פותחת חלון צר שבו רשימת העדכונים האחרונים בפייסבוק שלכם. השאלה היא למה שתעשו את זה, אם אתם יכולים פשוט לפתוח את פייסבוק ולראות בדיוק את אותו הדבר. סליחה, זה לא בדיוק אותו הדבר: התוכן העברי ברוקמלט מוצג בגופן מכוער שנחתך לפעמים בתחתיתו.

 

כפתורים אחרים בצד ימין של המסך יספקו לכם את הפיד מחשבון הטוויטר שלכם, את חשבון המשתמש שלכם בפייסבוק, רשימת הפרסומים האחרונים בכל פיד RSS  שאליו תירשמו, או בקיצור - עוד דברים שאתם כבר יודעים איך להגיע אליהם, ושאין שום סיבה שתרצו לקרוא אותם דווקא בחלון צר ומכוער.

 
 

צ'ט בכל מקום

RockMelt: שתפו את הסטטוס דרך סרגל הכלים
 RockMelt: שתפו את הסטטוס דרך סרגל הכלים 
 צילום: צילומסך 
 

בצד שמאל מוצגת רשימת תמונות של החברים שלכם בפייסבוק - הרשימה כולה, או חברים נבחרים על פי בחירתכם. הרחפת העכבר מעל לתמונה מציגה את הסטטוס העדכני של אותו חבר. הקלקה על החבר תפתח חלון שבו תוכלו לשלוח לו הודעות באמצעות מנגנון הצ'ט של פייסבוק, או לראות את רשימת הסטטוסים האחרונים שלו. כלומר, הפיצ'ר הזה הופך את הצ'ט של פייסבוק לתוכנת צ'ט שפתוחה כל הזמן, גם כשאתם לא באתר. לא בלתי-שימושי, אם כי אין מחסור בתוכנות צ'ט בעולם, ועדכון מצבם של החברים (אונליין/אופליין) לוקה בחסר. מבחינת התמיכה בעברית, לצ'ט יש מוזרויות משלו: אותיות מסוימות מופיעות פתאום בגופן ובגודל שונה בלי סיבה נראית לעין.

 

בפינה השמאלית העליונה נמצא אייקון המשתמש שלכם, ולחיצה עליו פותחת חלון שבו תוכלו לעדכן את הסטטוס שלכם. מימין לו שורת הכתובת, כמקובל, ולידה - חידוש נוסף: כפתור "שתף". לחיצה על הכפתור מפרסמת את הלינק לאתר שבו אתה נמצא בפייסבוק (או בטוויטר). אולי כפתור כזה הוא מה שהיה חסר לכם בחיים וחלמתם עליו בלילות, אני לא יודע - אבל לדעתי הוא מיותר בתכלית. כמעט בכל אתר היום יש כפתור "שתף", ובמקרים קשים במיוחד, אפשר אפילו לעשות לשורת הכתובת קופי ופייסט. זה באמת לא נורא מסובך.

 

חדש ומהפכני: גוגל!

RockMelt: שתפו את האתר בו אתם גולשים כעת. נו, שתפו
 RockMelt: שתפו את האתר בו אתם גולשים כעת. נו, שתפו 
 צילום: צילומסך 
 

מימין לכפתור השיתוף, אנחנו מגיעים לפיצ'ר המוזר ביותר בדפדפן: שדה חיפוש. ממש ככה. עוד תכונה של דפדפני העבר שכבר עברה מהעולם, אבל עכשיו משום מה חזרה, למרות שאף אחד לא התגעגע אליה. לכרום כבר יש שדה חיפוש: שדה הכתובת, שנמצא כשלושה ס"מ משמאל לשדה הייעודי, וקשה מאוד להאמין שאף אחד בצוות הפיתוח של רוקמלט לא היה מודע לעובדה הזאת. תוצאות החיפוש שמתקבלות בשדה הימני הן בדיוק אותן תוצאות שהייתם מקבלים בשדה השמאלי. אז למה שמישהו ישתמש בשדה המיוחד הזה אי פעם?! ובכן, אחרי שמרטתי שיערות בחיפוש אחר הצדקה לקיומו של הדבר הזה, שמתי לב שיש לו יתרון אחד: חיפוש בו מציג את התוצאות בחלון נפרד קטן (ברוקמלט מאוד אוהבים את החלונות האלה, מתברר), והקלקה על כל לינק בתוצאות החיפוש מציגה את האתר בחלון הראשי. אם אתם רוצים לבדוק תוצאה אחת אחרי השניה, זה יכול להיות נוח - לא צריך ללחוץ על back כל פעם מחדש. חבל רק שתכונת התצוגה המקדימה של גוגל, שהושקה היום, מבטלת את היתרון הזה לחלוטין. וממילא יתרון קטן כזה, שנועד למצב ספציפי אחד, לא מצדיק רגרסיה לדפדפנים של העשור הקודם - וגם אין בו שום דבר "חברתי".

 

לא, תודה

עם היוצא מהכלל של שחרור הצ'ט מכבלי הפייסבוק, "רוקמלט" מציע לכם הרבה דברים שכבר יש לכם, ומציע אותם באריזה פחות נוחה מהמקור. נדמה שהמפתחים של הדפדפן ה"מהפכני" הזה לא הבינו שמי שרוצה להשתמש בפייסבוק יכול פשוט, אתם יודעים, להיכנס לפייסבוק. אתם לא צריכים שורה של כפתורים ייעודיים שמעמיסים על הדפדפן שלכם בשביל זה. "רוקמלט" הוא אחלה תרגיל ביחסי ציבור, ואולי זה אפילו יצליח להם: אולי כל הדיבורים עליו יגרמו לגוגל או לפייסבוק לרכוש את החברה. זו עדיין לא סיבה להשתמש בו.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by