ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
טרנדים 
מסך רחב: נותנים כבוד לשוליים 
 
 שימוש בתמונת רקע רוחבית גדולה וניווט משולב קוד בעמוד ארוך ומעניין    צילום: http://www.gazelletouch.com/    
טרנדים |
 

אתרים שמתייחסים רק למרכז המסך הולכים ונעלמים ואת מקומם תופסים אתרים המציגים תמונות רקע עצומות, שתופסות את כל רוחב המסך – גם כשמדובר במסך טלוויזיה רחב מאוד. מי מתרחב ומי נשאר בצמצום?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 אלמנט שתופס תאוצה לאחרונה הוא השימוש בסרטוני רקע או בתמונות רקע שנמתחות לכל רוחב ו/או גובה המסך. השימוש מקובל במיוחד בפורטפוליו, בגלריות תמונות, באתרים של מעצבי אופנה ומעצבים בכלל, באתרים בתחום ה-lifestyle, באתרים של צלמים ועוד, והוא משמש בעיקר כדי להרשים את הגולש.

 
אתר רענן ומעודן שמעביר את המסר באופן ברור
 אתר רענן ומעודן שמעביר את המסר באופן ברור   צילום: צילומסך 
 
 

 

במשך זמן רב מעצבי אתרים נמנעו משימוש בצידי המסך כמרחב קביל להציב בו אלמנטים ויזואליים ואחרים: המסכים היו קטנים ורזולוציית המסך הסטנדרטית היתה 800x600 פיקסלים. מה גם שהאינטרנט היה איטי ומשקלן של התמונות היה כבד מדי - אלו גרמו לכך שלתמונות נדרש זמן רב להיטען ובעקבותיהן גם לעמוד הבית נדרש זמן עד שכל המידע שבו נטען במלואו.

 

באותם ימים, כלל האצבע קבע שאסור שתהיה גלילה אופקית - אלא אם כן המעצב עיצב את האתר במיוחד לכך. מעטים לקחו על עצמם את האתגר. רובם ככולם עיצבו אתרים שהתאימו למסך ברוחב של 800 פיקסלים, כמו שמקובל.

 

אלא שכיום מהירות האינטרנט אינה מהווה אילוץ. במקביל, בשנים האחרונות מסכי המחשב משתכללים ורוחבם גדל, ולכן הגיוני ונכון למצוא פתרון עיצובי שמנצל את כל רוחב המסך. עם התרחבות המסכים גדלה גם הנכונות של מעצבים להשתמש בתמונות רחבות כרקע לאתר שהם בונים. חלקם החלו להתאים את רוחב האתר לרזולוציית 1024x768 המקובלת כיום. אם לוקחים בחשבון את המקום שתופסת הגלילה בצד האתר, מדובר בהתאמת העיצוב לרוחב של 1004 פיקסלים.

 
תמונות רקע גדולות הן דוגמה לאלמנט ויזואלי שהופך את האתר למרהיב
 תמונות רקע גדולות הן דוגמה לאלמנט ויזואלי שהופך את האתר למרהיב   צילום: צילומסך 
 

 

מה שמעצבי האתרים לא לקחו בחשבון הוא שהמסכים הרחבים המשיכו להתרחב ומשתמשים מסוימים אף עברו לצפות בחלונות הדפדפן על גבי מסכי טלוויזיה רחבים. נוצר מצב בו אפילו אתרים שעוצבו כך שיתאימו למסך ברוחב 1004 פיקסלים, הופיעו על גבי המסכים הרחבים יותר כששוליהם מופיעים על גבי רקע לבן. ככל שהמסך היה רחב יותר, כך תפסו השוליים הלבנים אחוז גדול יותר מהמסך.

 

יתרונם של האתרים המעוצבים לרוחב המסך הוא שהאלמנטים הויזואליים בהם מושכים את תשומת הלב מיד בשניות הראשונות. תמונות רקע גדולות הן דוגמה לאלמנט ויזואלי שהופך את האתר למרהיב, אם משתמשים בהן באופן הנכון ומשלבים אותן עם עיצוב וקונספט האתר.

  

להלן אתר שבו כל העמודים מותאמים בדיוק לגובה התמונה הרחבה. דפדוף בין עמודי האתר מגלה תמונות רוחב מדהימות ומרשימות, שלא יישכחו מזיכרונו של הגולש - אבל פרט לכך, אין עולם מתחת לתמונות:

 
גובה דפי האתר מוגבלים לגובה התמונה. אין עולם מתחת לתמונות
 גובה דפי האתר מוגבלים לגובה התמונה. אין עולם מתחת לתמונות   צילום: צילומסך 
 
 

 ומן הצד השני, להלן אתר שבו יש חיים מתחת לתמונות הרחבות, והן משולבות בעיצוב האתר באופן זורם ונעים:

 
הקליקו על התמונה כדי לפתוח את האתר המלא
 הקליקו על התמונה כדי לפתוח את האתר המלא   צילום: צילומסך 
 

המסר שעובר: אתר חדשני וייחודי

 

ההתלבטות העיקרית שעומדת בפני מעצב האתרים היא האם להיות מוגבלים לשטח המדויק של התמונה, או שניתן להתפרש גם מעבר לגבולות התמונה? על המעצב לקחת בחשבון את הדינאמיות והחיים שיש לאתר וכן שינויים שיתרחשו בו ותוכן שיתווסף לו בהמשך - לדוגמה, מלל, קישורים, ותפריטים נוספים. אלו עשויים להשפיע על החלטתו האם להתאים את עיצוב האתר בדיוק לגובה התמונה הנוכחית, והאם לשלב את התפריטים ושאר האלמנטים באופן מושלם עם התמונה הרחבה. שילוב שכזה של תפריטים ותוכן יכול להיעשות באמצעות שכבה מעל התמונות, כדי ליצור מראה מיוחד ועכשווי, בעל אשליית תלת ממד וניגודיות.

 

כאמור, אתר שמנצל כיום את כל רוחב המסך (בין אם על ידי שימוש בתמונת רקע או אלמנט אחר) מעביר באופן מיידי מסר חד וברור, של אתר חדשני וייחודי. האתרים משדרים עניין ומשאירים את הגולש זמן נוסף באתר.

 
אשליית תלת ממד וניגודיות
 אשליית תלת ממד וניגודיות   צילום: צילומסך 
 

 אני מאמינה שבשנה הקרובה רוב האתרים יתייחסו בכובד ראש בעיצובם לשוליים, וינצלו את רוב רוחבו של המסך כדי ליצור אתרים מרהיבים ממבט ראשון. לכך יש להוסיף את התפתחות html5, שמאפשרת להציג סרטונים ישירות בעמוד הבית, ללא תוספים, וכמו כן מאפשרת להגדיר יותר מתמונת רקע אחת לכל אלמנט בדף. עיצוב מסוג זה דורש מקצועיות גבוהה יותר מהמעצבים, התמחות וכשרון מעבר לעיצוב של אתר סטנדרטי רגיל.

 

 
שילוב של אינטראקטיביות, מסך רחב והרבה צבע
 שילוב של אינטראקטיביות, מסך רחב והרבה צבע   צילום: צילומסך 
 

לא רק תמונות – שימוש באלמנטים מורכבים יותר

 ובעצם, למה לעצור בתמונות? אם האינטרנט מהיר, קפיצה אפשרית נוספת היא להשתמש בסרטון בתור הרקע של האתר. עם התפתחות html5 ניתן להשתמש בסרטונים גם ללא התקנת תוכנות צד שלישי על הדפדפנים. עמוד הבית של האתר הבא הוא סרטון ברוחב מלא (אם כי אינו עושה שימוש ב-html5)

 
שימוש בסרטון בתור הרקע של המסך
 שימוש בסרטון בתור הרקע של המסך   צילום: צילומסך 
 

 

יונית רושו היא מרצה במסלול האינטראקטיבי במכללת שנקר ומנכ"לית דיינמיק-ווב, בוטיק להקמת אתרי אינטרנט

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by