ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מסביב לעולם בשישה אי-מיילים 
 
 
מערכת חיים ברשת

דודה שלי, אח שלה, בן-דוד שלה, אחותי, אחיה, צ'נג-לי. ניסוי שנערך הוכיח כי בין כל שני אנשים מפרידים שישה אימיילים בלבד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נראה לכם מוכר הדאנקן הזה?
 נראה לכם מוכר הדאנקן הזה?   
כולם יודעים שישראל היא מקום קטן. כל אדם שני שתפגוש ברחוב מכיר אותך או את סבתך הכרות אישית נמרצת, והמצב חמור במיוחד בעת חופשה בחו"ל כשלפתע עט עליך איש שאתה לא מכיר, צובט לך בלחי ושואג "אויש איך גדלת!".

אבל מסתבר שהישראלים לא לבד. כל העולם כולו גשר צר מאוד. כל כך צר, שלמעשה בינך לבין עובד היי-טק סיני או איכר בפרו, מפרידים בסך הכל חמישה או שישה אנשים. הרעיון שקיימות בסה"כ שש מעלות של הפרדה בין אדם לאדם אינו חדש, אולם צוות חוקרים בישרו בשבוע שעבר לעולם על כך כי הרעיון מקבל משנה תוקף ברשת האינטרנט.

בניסוי שנערך התבקשו גולשים למצוא אחד מבין שמונה עשר זרים מוחלטים ע"י שימוש בקשריהם המקוונים. תוצאות הניסוי העלו כי בממוצע לקח העניין בסה"כ חמישה עד שבעה שלבים בעזרת חברים ומכרים על הרשת.

התוצאות, המופיעות בגליון השבוע של הירחון Science, מדגימות כיצד פועלות רשתות חברתיות ומראות כמה גלובליות רשתות אלה הפכו עם עליית רשת האינטרנט, כך טוען צוות המחקר מאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק.

"האינטרנט הוא בסה"כ כלי עבור העניין. לב העניין הוא רשתות סוציאליות", אמר דאנקן וואטס (נשמע לכם מוכר?) אשר הוביל את קבוצת המחקר. לדבריו, תוצאות המחקר יכולות לשפוך אור על מגיפות, טרנדים חברתיים, תנודות בורסה ועוד. "מושג זה של עולם קטן יכול להסביר כל מיני הקשרים חברתיים".

מרשימת 18 האנשים הסתבר כי שני גברים, האחד מקרואטיה והשני מאינדונזיה, היו הקשים ביותר להשגה. לעומת זאת הנבדק הקל ביותר להשגה (שכל העולם כנראה מכיר אותו) הסתבר כמרצה באוניברסיטת קורנל.

"אפשר לחשוב שהבחור הזה ממש מיוחד", אמר וואטס. "אבל אני מכיר אותו די טוב. הוא בחור נורמלי. הוא לא האדם הכי חברותי בעולם. הוא לא מטייל הרבה. היו אנשים אחרים ברשימה שהיינו בטחים כי הם יותר מקושרים ממנו". ומעניין לדעת אם אחרי הראיון הזה ברויטרס הם עדיין יישארו חברים.
 
 
רוב הסיכויים הם שאנשים ינסו לחפש אנשים שהם חושבים שיהיה קל לאתר אותם, טוען וואטס, המגדיר עצמו כסוציולוג מתמטי. אם המשתמש הוא אמריקאי בוגר קולג', רוב הסיכויים שכשהוא רואה שהוא צריך לאתר פרופסור באוניברסיטה, זה יהיה לו די קל. אם הגולש יהיה צריך לאתר מישהו שהוא לא מסוגל לאיית את שמו כמו שצריך, ולא יודע איפה בכלל המדינה שלו, הוא פשוט יגיד "אני לא יודע".

וואטס וצוותו רשמו יותר 61,000 איש מ-166 מדינות אשר השתתפו בניסוי. הם התבקשו להגיע ל-18 אנשים, ביניהם חוקר ארכיון אסטוני, יועץ טכנולוגיה מהודו, שוטר אוסטרלי וגם וטרינר מצבא נורבגיה.

למשתתפים הובהר כי משימתם היא לעזור להעביר את המסר לאיש המטרה שלהם, ע"י העברתו למישהו מחוג המכרים שלהם, אשר לדעתם הוא יותר "מקורב" אל המטרה שלהם, כך כתבו החוקרים. העברת המכתב אל המכותב לקחה בממוצע בין חמישה לשבעה שלבים. צוות המחקר עובד על ניסוי נוסף המתואר באתר המחקר.

רעיון שש דרגות ההפרדה עלה לראשונה בארה"ב בשנת 1967 כאשר הפסיכולוג סטנלי מילגרם כתב על תאוריית "העולם הקטן" במגזין Psychology Today. בניסוי שערך הפסיכולוג התבקשו אנשים שנבחרו באופן מקרי לעזור להעביר מכתב לברוקר מבוסטון. אסור היה להם לשלוח את המכתב בדואר, אלא רק למסור אותו ידנית לאנשים שהכירו שחשבו שיוכלו לעזור. תוצאות הניסוי הביאו למסקנה כי כל אדם רחוק מרחק 6 דילוגים מכל אדם אחר. המסקנה הזו אולי כוללת מדי ביחס לשנות השישים, אבל בל נשכח שאמריקאים הם אלה שעשו את הניסוי, ומבחינתם ארצות הברית היא העולם כולו. אך גם אם המסקנה תקפה רק לזוגות אנשים מארצות הברית, היא עדיין מרשימה מאוד.

התיאורייה קיבלה חיים חדשים עם "המשחק של קווין בייקון", המשתמש בשחקן קווין בייקון כ"מטרה" ובשחקנים מפורסמים אחרים כאמצעי ביניים, וכן גם באמצעות המחזה "שש דרגות ההפרדה" שהוצג בברודווי, המספר על אומן נוכלות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by