ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ והנוסע בזמן 
 
 פתיחת גשר סאות' פורק. שמחה גדולה    צילום: virtual Bralorne Pioneer Museum    
עיבוד תמונה |
 

האם אדם הלבוש בבגדים מודרניים נלכד בעדשת המצלמה בשנת 1940 (והאם זו הוכחה שאנו חיים ביקום מקביל)? משטרת הפוטושופ חוקרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

למשטרת הפוטושופ שלום,
מישהו שאני מכיר שלח לי את התמונה המצורפת בעקבות חיפושי אחר חקר במסע בזמן.
והתמונה היא משנת 1940 ומופיע בה איש עם משקפיים שחורים וסוודר עם חולצה מהאופנה המודרנית.
האם התמונה הזאת אמיתית או שהיא נעשתה בפוטושופ?
יבגני.

 
 

התמונה הזאת התחילה להופיע בסביבות מרץ השנה ברחבי האינטרנט, בתור עדות מצולמת -בצחוק או ברצינות - למסע בזמן. שלא כמו רוב התמונות שנודדות ברשת, התמונה הזאת לא מגיעה מ"אי שם" - המקור שלה ברור וידוע. היא הופיעה בתערוכה במוזיאון ברלון פיוניר שבבריטיש קולומביה, בקנדה, ומאוחר יותר באתר ה"מוזיאון הוירטואלי". היא מתעדת, לפי התיאור המוצמד לה באתר, את טקס פתיחתו מחדש של גשר שנפגע משטפון, בנובמבר 1940 - ארוע שלא בדיוק היכה גלים במי ההיסטוריה, ולמעשה ספק אם נשאר לו תיעוד כלשהו מלבד התמונה הזאת. התמונה ישבה באתר המוזיאון למשך חודש לפני שמישהו הרגיש שיש בה משהו מוזר. יש בה הרבה גברים בחליפות וכובעים שחורים, בסגנון שכל מי שראה פעם סרטים מהתקופה מכיר - ואדם אחד גבוה עם משקפי שמש, טי-שירט ומצלמה, שאם היה מופיע בסרט תקופתי היו מפטרים את המלבישה. אין ספק שהוא לא נראה שייך.

 
הנוסע בזמן
 הנוסע בזמן   צילום: virtual Bralorne Pioneer Museum 
 

איך הגיע לשם בנאדם שכל כך לא מתאים לתקופה? פוטושופ הוא הפתרון המתבקש ביותר, והוא נשמע מאוד סביר כשהאפשרות השניה היא דלוריאן כסופה מעופפת. אבל למצוא ראיות לכך התברר כהרבה יותר קשה משציפינו. הגרעיניות וטווח הכהות של הנוסע בזמן - נושא שדי קשה לדייק בו, בעיקר בצילומי שחור לבן - נראים מתאימים לשאר התמונה, אם כי קשה לקבוע את זה בוודאות כשאנחנו לא יודעים מה היה הצבע המדויק של הבגדים שלו ושל האנשים האחרים. זוית התאורה -  שניכרת בעיקר בזכות הצל של האוזן שלו - מתאימה בדיוק לאור בשאר התמונה. אם זה זיוף, זה זיוף מצוין, וכזה שמישהו הצליח איכשהו להשחיל לתערוכה במוזיאון, מה שהרבה יותר קשה מסתם לפרסם תמונה ברשת. בנוסף, אם זאת היתה מתיחה, זאת היתה מתיחה משונה וחסרת פואנטה.

 

לכן, מחוסר ראיות, אנחנו נאלצים להגיע למסקנה שהתמונה הזאת ככל הנראה לא טופלה בפוטושופ.

 

אז מה כן קרה שם? יש הוכחות למסע בזמן? כדי לוודא, ניסיו לעבור בזה אחר זה אחרי הדברים שהופכים את האיש הזה (שלצורך העניין נקרא לו מרטי מקפליי) לכל כך חריג.

 
 

המצלמה

היי מקפליי!
 היי מקפליי! 
 צילום: virtual Bralorne Pioneer Museum 
 

זאת הראיה הברורה ביותר לכך שמדובר במסע בזמן: האיש בבירור מחזיק מצלמה קטנה בידיו, בעוד התמונה צולמה לפני המצאת המצלמה! לא, רגע, זה לא היה הגיוני.

 

כמובן שהיו מצלמות ב-1940. בעמוד הזה תראו מבחר של דגמי מצלמות שאפשר היה להשיג במשך העשור שלפני כן. למעשה, המעט שאנחנו יכולים לראות מהמצלמה של מרטי מקפליי נראה דומה יותר לאחת המצלמות האלה מאשר למצלמה מודרנית. למצלמות דמויות SLR  של היום יש עינית ופלאש בחלקן העליון; זאת של מקפליי נראית שטוחה לגמרי. ייתכן גם שהחלק הקדמי של העדשה נמצא בתוך מין מסגרת - וגם זאת תכונה שהיתה קיימת במצלמות של אז (כמו זאת, למשל), ולא במצלמות של היום.

 

המשקפיים

 

משקפי שמש ב-1940? זה אולי לא נראה במקום, אבל בהחלט יש דבר כזה. משקפי שמש קיימים כמעט מאז שהיתה שמש והיו משקפיים (תחילת המאה ה-20, ליתר דיוק) והיו מאוד פופולריים בשנות השלושים. אבל מקפליי לא מרכיב סתם משקפי שמש, אלא משקפיים עם ידיות עבות. זאת בהחלט לא האופנה שמתאימה לתקופה. חלק מחוקרי התמונה הזאת טענו שדווקא היו באותו זמן משקפיים כאלה, והביאו כהוכחה את התמונה של ברברה סטנוויק מהסרט "שיפוי כפול" משנת 1944. אבל אנחנו לא קונים את זה. למשקפיים של סטנוויק אין ידית עבה - זה הצל של הזגוגיות הכהות שמוטל על ארובות העיניים שלה שגורם לאשליה הזאת.

 

 
משקפי מגן לריתוך
 משקפי מגן לריתוך 
 צילום: GettyImages 
 

אנחנו לא מכירים את כל הדגמים, וייתכן ששווק ב-1940 דגם כזה של משקפי שמש. הסבר אחר הוא שאלה לא

משקפי שמש בכלל. אלה יכולים להיות משקפי מגן, כאלה שמרכיב מי שעוסק בריתוך או עבודות מסוכנות אחרות. הן מזכירות משקפיים מסוג זה שמופיעות בצילומים אחרים. למה שמישהו יסתובב בחוץ באמצע היום עם משקפי ריתוך? לא יודעים. אולי הוא חשב שזה מגניב. אבל כל עוד אף אחד לא זיהה את הדגם המדויק של המשקפיים, גם זו לא הוכחה.

 

הבגדים

החולצה נראית כמו טי-שירט ועליה האות M  (או אולי W?). טי-שירטס מודפסות לא היו קיימות ב-1940, אבל היו גם היו חולצות שעליהן נתפרו אותיות. אותו הדבר לגבי הז'קט. האיש יוצא דופן משום שהוא עומד בקהל של אנשים בחליפות - אבל אפילו ב-1940, לא כולם לבשו חליפות כל הזמן. באותה המידה, אדם עם ג'ינס וטישרט סטנדרטיים לגמרי יבלוט אם הוא יעמוד היום בכנס של אנשי עסקים מעונבים.

 

אז זה הכל בעצם: האיש, למעשה, לא מחזיק עליו שום דבר שאי אפשר היה להשיג בשנת 1940. זה מסביר למה אף אחד בתמונה לא שם לב אליו. אילו הוא באמת היה לובש בגדים שאינם שייכים לתקופה - אם הוא היה מופיע פתאום בזמן מלחמת העולם השניה עם נעליים של ריבוק, חולצה עם הדפס של בובספוג, עגיל ואייפון - הוא היה מושך הרבה יותר תשומת לב מאשר פתיחתו של גשר כלשהו: אנשים מסביב היו מסתכלים עליו, נדהמים, ואולי קוראים למשטרה, לחיל הפרשים או למכבי אש. אבל האנשים מסביבו עומדים באדישות ולא מקדישים לו תשומת לב; מכאן שהוא לא באמת חריג. כנראה שהאיש הזה לא נסע בזמן כדי להגיע לפתיחת הגשר, אבל אם זה מנחם אתכם, יכול מאוד להיות שהוא נסע במרחב.

 

היום שבו (לא) השתנתה ההיסטוריה

ובכלל. נגיד היתה לכם מכונת זמן. הייתם יכולים לנסוע לאן ולמתי שתרצו. הייתם יכולים לחזות בטיטאניק שוקע או בקרב ווטרלו, לבדוק אישית אם קליאופטרה באמת היתה כזאת שווה כמו שאומרים או ללכת לספארי של דינוזאורים. האם מכל המקומות האפשריים הייתם בוחרים לנסוע לטקס פתיחה של איזה גשר קנדי שאיש לא שמע עליו?

 

אלא אם כן... איש לא שמע עליו בעולם שלנו. אולי בעולם מקביל כלשהו, גשר סאות פורק בנובמבר 1940 היה נקודה מכריעה בהיסטוריה. משהו מאוד חשוב קרה שם... או שלא קרה, משום שמישהו נשלח מהעתיד כדי למנוע ממנו לקרות. מכיוון שאותו אירוע נמחק מדפי ההיסטוריה, איש לא יידע לעולם מה הוא היה, בעצם. העדות היחידה שנותרה מאותו אדם שיצר את העולם בו אנו חיים כיום היא תמונה אחת על קיר של מוזיאון קנדי. סליחה, אנחנו שוב צריכים להתקשר לסוכן שלנו בהוליווד.

 

 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by