ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
Popular Science 
10 העבודות העתידיות הטובות ביותר 
 
 10 העבודות העתידיות הטובות ביותר    צילום: טוד דטווילר    
Popular Science |
 

אולי קשה היום למצוא עבודה, אבל בקרוב יהיו הרבה תפקידים מהנים ויוקרתיים. מי שיתכונן מעכשיו יוכל להטיס מעבורות חלל, לקרוא מחשבות או לאייש כור היתוך

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מומחה לאינטראקציה בין אדם לרובוט

 

תפקיד: לעזור לרובוטים ובני אדם להסתדר ביניהם.

תחילת עבודה: 2030

מגמה: מטפלים רובוטיים לא ממש יוכלו לעזור לסבא אם הם לא יבינו את הציניות שלו. אנחנו נצטרך עובדים חכמים שיפתחו ויצרו רובוטים כדי להבטיח שהם מתפקדים בצורה חלקה בעולם שלנו. ואנחנו נזדקק לעזרה כדי להבין את העולם שלהם. בעוד רובוטים דמויי-אדם אמורים להחליף בני אדם אמיתיים, סביר שתהיה דרישה למטפלים מומחים כדי לשפר את יכולות התקשורת החברתית בין בני האדם לרובוטים.

השכלה: בתי ספר שמנוסים באינטליגנציה מלאכותית, כמו MIT, אוניברסיטת קרנגי מלון ואוניברסיטת סטנפורד.

 

טייס חלל

טייס מעבורות חלל
 טייס מעבורות חלל 
 צילום: טוד דטווילר 
 

 

תפקיד: להטיס מעבורות לחלל.

תחילת עבודה: 2020

מגמה: חברת Virgin Galactic מתכננת לשגר את טיסות החלל המסחריות הראשונות שלה במסלול תת-לווייני עד שנת 2012 במחיר של כ-200,000$ למושב. כאשר תיווצר תחרות מול חברות אחרות, עשוי המחיר לצנוח במהירות לסכום שיאפשר טיסות תיור יומיות לחלל, לירח ולאסטרואידים, וכן למטרות מדעיות. הטייסים האלה יזכו  מחדש להילה שאפפה את הטייסים המסחריים של תחילת שנות ה-60' כאשר אלפים מהם יתחגרו לקראת טיסה אל הכוכבים.

השכלה: בית ספר לטיסה או חיל האוויר. בררו פרטים גם במעבדה התת-מימית של נאס"א לסימולצית טיסה בחלל.

 

מרפא עוברים

רופא עוברים
 רופא עוברים 
 צילום: טוד דטווילר 
 

 

תפקיד: טיפול בבעיות בריאותיות אצל עוברים.

תחילת עבודה: 2020

מגמה: ניתוח עובר היה פעם מעבר לכל דימיון. כיום מתקנים הרופאים שיליות לא תקינות של תאומים, הליכי ניתוח לתיקון שדרה שסועה נמצאים במבחנים קליניים, ומדענים מבצעים ניסויים בטיפולי תאי-גזע וגנים בעכברות בהיריון. "אנחנו מנסים לרפא מחלות לפני שהתינוק נולד, לפני שהן מזיקות לו", אומרת לורי האוול, המנהלת בפועל של התוכנית לרפואת-עוברים בבית החולים לילדים של פילדלפיה. בנקים של-DNA ברפואת ילדים יוכלו בבוא היום לעזור לרפא סרטן, אוטיזם וסוכרת עוד ברחם.

השכלה: פנו למרכזים לטיפול בעוברים המתהווים בבתי חולים לילדים כמו זה שבפילדלפיה או בוסטון.

 
 

חוזים את העתיד

מנבא את העתיד
 מנבא את העתיד 
 צילום: טוד דטווילר 
 

 

תפקיד: לנתח נתונים כדי לנבא את העתיד.

תחילת עבודה: 2015

מגמה: משרד העבודה של ארצות הברית מעריך שהדרישה לפריקים לסטטיסטיקה תגבר ב-20 אחוד עד 2018. בעוד שטף המידע גודל - הודעות טוויטר, העלאות נתונים ממדי-אינסולין, לוחות זיהוי-פנים -נזדקק לאנשים מוכשרים כדי לברור נתונים כדי להפוך אותם לשמישים. בעוד התלות של עסקים בניתוחי המידע האלה גוברת, יהפכו גם הנתונים היבשים עצמם למצרך מפתח, וייצרו תעשייה משלהם. סביר שייווצרו מקומות עבודה לסוכני מידע שיחזיקו בזכויות בלעדיות לתיקי נתונים.

השכלה: לימדו מדעי מחשב או סטטיסטיקה, ולאחר מכן הרשמו לתוכנית מיומנות-חיזוי כמו זו שבאוניברסיטת דה פול.

 

מעצב איברים

 

 

תפקיד: יוצרים איברים מאפס.

תחילת עבודה: 2020

מגמה: בכל 90 דקות, נפטר בארצות הברית חולה בהמתנה להשתלה. בעוד אוכלוסיית הפנסיונרים תוכפל עד שנת 2050, ניתן לצפות ליותר בעיות בצנרת פנימית. ה"נאו-איברים" הפשוטים של חברת הרפואה Tengion, כמו שלפוחיות שתן, יצאו לשוק כבר בשנה הבאה. אבל אנחנו עדיין נצטרך לחשוב איך לעצב איברים מורכבים יותר, כמו ריאות, כליות ולבבות, הבנויים כולם תוך שימוש בתאים של החולה עצמו על מנת לצמצם את דחיות האיברים. "אם אתה מוסיף פגוש חדש", אומר טים ברטראם, סגן נשיא בכיר ב-Tengion, "הוא חייב להיות במודל ובצורה הנכונים".

השכלה: תכנית ביו-הנדסה, כמו זאת של ווייק פורסט, אשר עוסקת בגידול יותר מ-22 איברים ורקמות שונים במעבדה.

 

מהנדס נדידת בעלי חיים

 

תפקיד: יצירת מקומות חיות חדשים לבעלי חיים.

תחילת עבודה: 2030

מגמה: מקומות חיות רבים נהרסים במהירות גדולה יותר מזו שהמינים של בעלי החיים הנפגעים מצליחים לשקם את אוכלוסייתם. אבל העתקת בעלי חיים למקומות חיות אלטרנטיביים כולה להציל אותם. אחרי שיקבעו למקם כל סוג של בעל חיים (משימה לא קלה...), ידרשו מיומנויות ההעתקה גדולות יותר משנדרשו לנוח  כדי להעלות את זוגות בעלי החיים על התיבה. לדוגמה, אנשי שימור טבע שמעבירים כיום פרפרים למקום חיות חדש מזהים אתרים מתאימים באמצעות צילומי אוויר ומעצבים את הצמחייה המקומית לסטנדרטים המדוייקים של החרקים.

השכלה: היתמחו עם קבוצה כמו Operation Migration, אשר מובילה עגורים למקורות מים חדשים.

 

עובד היתוך

עובד ומנהל כור היתוך
 עובד ומנהל כור היתוך 
 צילום: טוד דטווילר 
 

 

תפקיד: לנהל כורי היתוך.

תחילת עבודה: 2025

מגמה: ב-2019, כאשר ITER יתחיל לפעול בצרפת, הוא יהיה כור ההיתוך-התרמי הראשון עם סיכוי להתיך גרעין כדי לייצר כוח עבור רשת החשמל. אם הוא יפעל (וזה "אם" גדול), כחמישה כורי היתוך יוכלו לייצר מספיק אנרגיה חשמלית כדי לספק את שיא הצריכה בעיר ניו יורק. סביר להניח שהכורים האלה ידרשו כוח עבודה מיומן רב, כפי שקרה עם מקומות העבודה בכורי הכוח-הגרעיני בשנות ה-70'. תפקידים - "פיסיקאי איבחון", "מפעילי כוח מגנטי נלווה".

השכלה: בדקו את חוגי הקיץ "Burning Plasma" של ITER בארצות הברית.

 

תצפיתן עולמי

 

תפקיד: לראות את הכול מלוויינים.

תחילת עבודה: 2030

מגמה: לווינים מולטי-ספקטרלים כבר מסוגלים לזהות ערים עתיקות קבורות ולעקוב אחר הדרך בה טמפרטורה, אוכלוסיה וכיסוי קרקע עוזרים להפיץ מחלות. בעוד יכולות הדימות משתפרות, יותר ויותר אסטרונומים-במהופך יסתכלו כלפי מטה על כדור הארץ שלנו עצמנו עם משהו כמו Google Earth סופר-חזק שפועל לאורך זמן.

השכלה: ארכאולוגיה או גאופיסיקה, אז עבודת תואר בדימות כדור הארץ, כמו באוניברסיטת וויסקונסין.

 

אדריכל גלקטי

 

תפקיד: בניית בסיסי חוץ קוסמיים.

תחילת עבודה: 2025

מגמה: הנשיא אובמה טוען שאסטרונאוטים יגיעו לאסטרואיד עד 2025. בקרוב נכרה מתכות יקרות ונבצע עצירות מנוחה אל המאדים, פרויקטים שדורשים בניינים וכלי רכב שיכולים לעמוד בכל התנאים, החל מטמפרטורות נמוכות מאוד ועד לקרינה קיצונית. מי שיצליח לשמור על חיי בני האדם בחלל המורעב לחומרים יוכל לעזור גם לדיירי כדור הארץ. "תנאי סביבה קיצוניים מספקים ידע כיצד להתמודד עם בעיות דומות בכל מקום", אומר לארי בל, אדריכל חלל באוניברסיטת יוסטון. "כיצד אתה עושה יותר עם פחות? מה אפשר למחזר?"

השכלה: תואר שני באדריכלות חלל, אפשרי כרגע רק באוניברסיטת יוסטון.

 

האקר מחשבות

האקר מחשבות. מתוך הסרט "התחלה"
 האקר מחשבות. מתוך הסרט "התחלה" 
 צילום: מתוך הסרט 
 

 

תפקיד: קורא מחשבות.

תחילת עבודה: 2030

מגמה: בשנה שעברה, הגישו עורכי דין אמריקניים את הבקשה הראשונה להציד סריקת fMRI "גלאית אמת" כראייה. על אף שבשלב מאוחר יותר היא נפסלה בשל תמיכה מדעית רעועה, טכנולוגיית קריאת מחשבות רק תלך ותתחזק. מדעני מוח בראשות ג'ק גלאנט מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי כבר יכולים לבנות מחדש באופן גס את מה שאנשים רואים באמצעות סריקת את המוח שלהם. זכרונות, מחשבות וחלומות צפויים להיות הבאים בתור. ממשקי מחשבי-מוח אף הם מתקדמים - לפחות נכה אחד השתמש בשתל מוח כדי להזיז סמן מחשב וזרוע רובוטית. שדות הכוללים פסיכותרפיה וקריאת מחשבות לשם שעשוע יהיו תלויים בעובדים היכולים להסתכל אל תוך מרכזי החשיבה.

השכלה: מדעי המוח או מדעי המחשב - הם אמורים להתאחד לפני שנעבור לעולם ביוני.

 

רוצים לקבל גליון היכרות בחינם?

גולשי nana10, מגזין Popular Science מזמין אתכם לקבל גיליון היכרות במתנה. שלחו את פרטיכם באמצעות הטופס המצורף והגליון יישלח אליכם.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by