ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
דעה 
אוטו-גוגל, אוטו-גוגל, קח אותי איתך 
 
 דלוריאן. *זה* רכב עתידני    צילום: יח"צ    
דעה |
 

מהתגובות הנלהבות ועד לטכנופובים שלא מוכנים לנסוע באוטו ללא נהג - המכונית של גוגל, שנוסעת בעצמה, ממשיכה להסעיר את הרשת. העתיד כבר כאן?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

העתיד הוא לא מה שציפינו שהוא יהיה. כשסיפרו לנו על כל הדברים המגניבים שיגיעו בעתיד, אף אחד לא הזכיר אפליקצית פייסבוק לסמסונג גלקסי טאב. לא שגלקסי טאב או פייסבוק זה לא מגניב, אבל לא זה מה שחלמנו עליו. ובכל זאת, פעם בכמה זמן העולם בכל זאת טורח להיזכר שעכשיו המאה ה-21, ולהתנהג בהתאם. למשל, בסוף השבוע שעבר פתאום עלתה לאויר, כאילו כלום, הידיעה על כך שגוגל מפתחת מכוניות שנוסעות בעצמן. בלי נהג ובלי כלום. אתה אומר למכונית לאן אתה רוצה שהיא תגיע, והיא לוקחת אותך לשם. ככה צריך! זה בדיוק מסוג הדברים שהעתיד היה צריך לספק. למרבה האכזבה, המכונית של גוגל לא עפה, אבל בטח גם על זה הם עובדים.

 

אז איך הגיבו אתרי החדשות בעולם לידיעה הטכנולוגית המרגשת? את התגובות אפשר לחלק לכמה סוגים עיקריים, שמלמדים כל אחד בעיקר על סוג האדם שמגיב.

 

המעריץ: "כיפאק היי! איזה גאונים גוגל! מה הם עוד ימציאו?"

 

לא שגוגל לא ראויים להערכה על ההמצאה הזאת, אבל צריך להבהיר שהם ממש לא הראשונים שחשבו על זה, ובטח גם לא הראשונים שמנסים ליישם את זה. הטכנולוגיה, הרי, קיימת כבר מזמן: מכונית שמנווטת בכביש בכוחות עצמה לא עובדת באופן מאוד שונה, ולא מרשימה יותר טכנולוגית, משואב אבק רובוטי שמנקה בכוחות עצמו ומצליח להגיע לבד אפילו לפינה הלא נגישה מתחת למיטה. מצלמות, ראדארים, GPS ואלגוריתמים לחישוב מסלול קיימים מזמן, ועוצמת המיחשוב שדרושה ממחשב כדי לאפשר לו לנסוע לנתניה לא גדולה הרבה יותר ממה שנדרש כדי להציג את "עקרות בית נואשות" בהיי דפינישן (הבעיה היחידה היא שבמקרה של באג, ההשלכות חמורות יותר). צריך רק להרכיב את כל הגורמים על אוטו אחד ולהגיד להם להתנהג יפה ביחד. פרוייקטים שניסו ובמידה מסוימת הצליחו לגרום למכוניות לנסוע לבד קיימים עוד משנות השמונים, ומן הסתם כיום יש יותר מחברה אחת שעובדת על זה - אבל כמו שמקובל בפיתוח המצאות מהפכניות, הן עושות את זה בחשאיות. גוגל היא היחידה שהיא גדולה מספיק, עשירה מספיק ובטוחה בעצמה מספיק כדי לספר על זה לכל העולם.

 

הטכנופובי: "אני לא נוסע במכונית שנוהג בה מחשב! מה אם יהיה באג?"

נהג. עייף, לא מציית לתמרורים, שיכור, וחותך נתיבים
 נהג. עייף, לא מציית לתמרורים, שיכור, וחותך נתיבים 
 צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

למען האמת, התגובה הזאת היתה פחות נפוצה מששעירתי. כנראה שרוב העולם כבר מבין שמחשבים אולי אינם אמינים במאה אחוז, אבל הם אמינים הרבה יותר מאנשים. כאמור, לבאג בתוכנה של המכונית העצמאית יש השלכות חמורות. אין תוכנה שהיא חסינת תקלות ב-100.00 אחוזים, ובוודאי שאי אפשר לחזות מראש את כל אינסוף המצבים האפשריים שעשויים לקרות בכביש. אם המכוניות האלה יצאו לשוק ויהיו נפוצות, מובטח שיקרו תקלות. יהיו מקרים של תאונות כתוצאה מתקלות. יהיו כנראה אנשים שימותו בתאונות בגלל תקלות כאלה. אם חיפשתם כותרת מפוצצת, הנה היא: "המכונית הממוחשבת של גוגל תהרוג אנשים".

 

אבל מספר האנשים שהיא תציל יהיה גדול עשרות מונים. הגורמים הנפוצים ביותר לתאונות דרכים הם נהג שיכור, נהג עייף, נהג עצבני, נהג שחצן ונהג אידיוט. גורמים אחרים הם אי שמירת מרחק, אי ציות לתמרור, אי ציות לרמזור או אי ציות להגיון פשוט שאומר שבזמן גשם כבד ובראות של מטר וחצי עדיף לא לצאת לעקיפה. נהג ממוחשב חסין בפני כל אלה, ולכן לנסוע עם אחד כזה יהיה בטוח יותר מלנסוע עם כמעט כל נהג אנושי. אפילו אם קיים סיכוי כלשהו לכך שהוא יקבל מסך כחול באמצע הנסיעה.

 
 

הכלכלי: "אבל למה גוגל צריכה את זה?"

דולרים. זה לא שלגוגל יש שימוש טוב יותר במיליארדים שהרוויחה
 דולרים. זה לא שלגוגל יש שימוש טוב יותר במיליארדים שהרוויחה 
 צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 

 

לכולם פתאום יש מניות בגוגל? מוזר כמה אנשים השאלה הזאת הטרידה. גוגל היא חברת תוכנה, שהמוצר העיקרי שלה הוא מנוע חיפוש. מה הקשר למכוניות פתאום? מה פתאום הם משקיעים הרבה כסף בפרויקט כזה בלי קשר לכלום, ואיך הם בכלל מתכננים להרוויח מזה כסף? לפטר את אריק שמידט ומיד!

 

אני לא יודע מה המודל העסקי של גוגל למכוניות האוטומטיות, וסביר שגם הם לא יודעים עדיין. אבל לגוגל יש שתי סיבות נהדרות לעשות את זה, ואלה בדיוק אותן סיבות שגרמו לה להשקיע הרבה שעות אדם בלהפוך את הלוגו שלה למשחק פאק-מן, שגם לו לא היה מודל עסקי מבוסס: א. היא יכולה, ב. זה נורא מגניב. גוגל היא חברה שעושה דברים כאלה, וזה מה שגורם לה להיות מגניבה יותר מכל המייקרוסופטים והנוקיות למיניהן.

 

לפי הערכות עדכניות, גוגל שווה 191 מיליארד דולר. 191 מיליארד הוא סכום שמאפשר לך לבזבז מיליארד דולר, ועדיין ישארו לך 190 מיליארד דולר. כשיש לך כסף כזה, השאלה היא לא למה לפתח מכונית שנוסעת בעצמה, אלא למה לא, לעזאזל? אם היו לי 191 מיליארד דולר זה בדיוק מה שהייתי עושה (אוקיי, אולי הייתי בוחר בטיסה למאדים). למעשה, כל אדם שיש לו 191 מיליארד דולר ולא עוסק בפיתוח של מכונית שנוהגת בעצמה חשוד בעיני. ביל גייטס מקבל חנינה כי הוא תורם המון המון כסף לרעבים באפריקה, וגם זה די חשוב.

 

הפסימי: "בחיים לא יאשרו את זה"

בירוקרטיה. בחיים לא יאשרו את זה
 בירוקרטיה. בחיים לא יאשרו את זה 
 צילום: GettyImages 
 

 

עצוב, אבל די נכון. האמת העצובה היא שהרבה יותר קל להמציא דברים מדהימים מאשר לעבור את המשוכות הביורוקרטיות על מנת ליישם אותם. המכוניות של גוגל קיימות ממש עכשיו, ונוסעות בכבישי סן פרנסיסקו. ובכל זאת, הסיכוי שנוכל לנסוע במכונית כזאת בעשור הקרוב קלוש מאוד, לא בגלל הבעיות הטכנולוגיות, אלא בגלל החוק. נכון לעכשיו, לשבת במושב הנהג של מכונית נוסעת בלי להחזיק בהגה זה פשוט לא חוקי, ואם יעצור אותך שוטר, לא סביר שהטיעון "המכונית הזאת חכמה יותר ממך" יעזור. כדי שכולנו נוכל להשתמש במכוניות כאלה, יהיה צורך להגדיר מחדש, מבחינת חוקי התנועה, מה זאת "מכונית", מה זה "נהג", מה מותר ואסור לעשות בזמן נהיגה, מי אשם בתאונה אם היא מתרחשת (אחרי הכל זה לא אתם שנהגתם, אלא גוגל).

 

אנשים חזו בעבר שנגיע למצב של "הלם העתיד" - שההתקדמות הטכנולוגית תגרום לעולם סביבנו להשתנות כל כך מהר שלנצח נרגיש כמו תיירים בארץ זרה ולא מוכרת. אבל האמת היא שאין מה לדאוג. יש לנו ביורוקרטיה שתבלום את העתיד ותגרום לו להגיע לאט לאט. אם התרופה האולטימטיבית לסרטן תתגלה מחר, אנשים ימשיכו למות ממנו במשך עשר שנים לפני שהיא תאושר לשימוש. אם ימציאו משהו שמאפשר לקלוט אנרגיה בלתי מוגבלת מהאויר, באופן בריא, נקי, ירוק וחינמי, לא נוכל להשתמש בזה עד שלא יימצא הסדר פיצוי הולם ונדיב עבור עובדי חברת חשמל. אם תעשיית הבשר המלאכותי תייצר כבר היום סטייק פילה שלם וטעים שמעולם לא היה חלק מבעל-חיים, בעוד 15 שנה עדיין יתמהמהו אישורי הייבוא בגלל השאלה האם בשר חזיר מסונתז הוא כשר (תהיה על זה ישיבה בכנסת, אבל אחרי הפגרה).

 

שני דברים אפשר לומר בבטחון: הראשון הוא שבסופו של דבר, כולנו ניסע במכוניות ללא נהג. השני הוא שזה לא יקרה בקרוב. עוד מוקדם לשכוח לחדש את הרישיון.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by