ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התאבדויות ברשת: למחוק או לא למחוק? 

התאבדויות ברשת: למחוק או לא למחוק?

 
 
עידו קינן

מי מוחק הודעות אובדניות מפורומים? מי חושב שזה חוסר אחריות? כתבה שלישית ואחרונה בפרוייקט המיוחד של חיים ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה עושים עם הודעות אובדניות? האם רצוי למחוק אותן אחרי ההודעה למשטרה?

מנהלת הקהילות של ynet, ריקי כהן, סיפרה על המדיניות של אתרה: "אנחנו מיידעים איש מסוים במשטרה שמטפל בזה, שולחים לו את תוכן ההודעה".

מתפוז אנשים נמסר ש"ההודעה מועברת על ידי תפוז אנשים ליחידה לעברות מחשב במשטרת ישראל, יחידה זו מאתרת את המיקום המדויק של כותב ההודעה ויוצאת לבדוק את מצבו".

בפורומים של נענע פועלים בכמה מישורים, אמרה מנהלת הקהילות, רומי יצחקי: "מנהל הפורום והגולשים עושים כמיטב יכולתם, ניסיונם וכישוריהם המקצועיים על מנת לעודד את הגולש שהביע כוונת התאבדות, ומפנים אותו לקבלת ייעוץ מקצועי, אם בסה"ר, ואם על ידי גורמים אחרים. מאחורי הקלעים – אנו מנסים להעריך את רצינותה של ההודעה, והאם היא מביעה מצוקה כללית ('רע לי') או כוונת התאבדות ממשית ('לקחתי כדורים'). כלומר, מנסים להעריך את הסיכון, תוך היעזרות גם בגורמים מקצועיים בתחום הפסיכולוגיה במקרה הצורך. במקרים שאנו מעריכים שיש בהם סכנה מיידית לחייו של הגולש, אנחנו פונים למשטרה, אשר בוחרת האם לטפל במקרה וכיצד".

מוואלה נמסר כי "בשל רגישות הנושא, ההנחיה הברורה למנהלי הפורומים בוואלה היא ליצור קשר עם כל גולש שמאיים בהתאבדות ולסייע לו בכל דרך אפשרית, הן בהצעת עזרה והן בהפנייתו לפורום ער"ן, הפועל במסגרת קהילות. במקביל, כל הודעה הנשלחת לפורומים שבקהילות וואלה ורומזת על התאבדות, נבדקת בקפידה ובחומרה על ידי מנהל הפורום המוריד אותה בהקדם, וזאת על מנת שלא להחמיר את מצבו של הגולש או ליצור דיון סביב הנושא, שיעודד מאיימים נוספים בהתאבדות".
 

למחוק או לא למחוק?

 
ריקי כהן, Ynet, אתם מוחקים את ההודעה האובדנית אחרי דיווח למשטרה?
"זה תלוי בנסיבות שלה ובתוכן שלה. בדרך כלל לא. לפעמים יש תגובות ודיון, ואנחנו לא רוצים למחוק את זה, אני פועלת לפי הנחיות של הפסיכולוגית יעל דורון, שמנהלת אצלנו את פורום 'הפסיכולוגית שלך'".

דורון עצמה אומרת ש"צריך להיות מאוד ברור לגולשים שלנו שאנחנו לא מאפשרים התאבדות ברשת".

את מוחקת הודעות כאלה?
"להיפך, אסור למחוק. כי אם אני מוחקת – מי שלא היה לא יודע, ואז אני מפספסת הזדמנות לחנך, ולפורום יש תפקיד חינוכי; ומי שהיה, וזה נמחק, נורא נבהל".

מי שכתב את ההודעה עלול לקחת את זה קשה אם מוחקים את ההודעה שלו, לפרש את זה כחוסר התייחסות רצינית לדברים שלו?
"אף אחד מאיתנו לא ימחק הודעה כזאת, אבל אנחנו נגיב לה. התגובה תהיה בכמה רמות: רמה ראשונה, נזמין אותו לדו שיח. אני רוצה שהוא יענה לי, ואני יודעת איזה משפטים שלי יחזירו אותו לדבר. שנית, אני נותנת הכוונה לאיפה ברשת כן אפשר לפנות. אפשר לפנות לסה"ר או לער"ן; ובמקביל, מאחורי הקלעים – אבל הם יודעים כי זה מאוד ברור וגם כתוב בפורום – אני פונה למשטרה".

דורון אומרת כי באופן כללי היא "לא חושבת שצריך למחוק הודעה של אובדנות בפורומים, כמו שאני לא חושבת לטמון את הראש בחול ואז ייעלמו בעיות, בכלל בחיים. זה עניין אידיאולוגי בעיני. אני חושבת שצריך לחשוב איך אפשר לתת למנהלי פורומים כלים, גם אם הם אנשים בלתי מקצועיים [בתחום הפסיכולוגיה – ע"ק].

"להיות מנהל פורום לדעתי זה מקצוע. לדעתי האתרים צריכים לקחת את הכסף שכן יש להם, ובמקום לשים אותו בעורכי-דין – שיעשו להם את הדיסקליימרים האלה – הם צריכים לשים אותו על סדנאות, שבהן יבואו פסיכולוגים שעובדים ברשת וילמדו את המנהלים מה זה התאבדות, מה זה תוקפנות, איך מנהלים קבוצה, כל מיני דברים. אבל זה דברים שהם פחות עושים. אתה יודע מתי זה ייגמר? כשבנאדם אחד באמת יתאבד, ולא יתפסו אותו. בינתיים איכשהו קורה שהצילו את כולם. ביום שלא יצילו – ויהיה סיפור כזה, אז יבינו שצריך ללמוד את זה".
 

"שיעבירו את זה לאנשי מקצוע, אבל שלא ימחקו את ההודעה"

 
מייסד עמותת אשנ"ב, אבשלום אדרת, שבנו התאבד אחרי שקיבל עידוד לכך בפורום, אומר ש"אסור להתעלם מדברים כאלה. זה כמו שמישהו יבוא אליך – לא באינטרנט, בחיים – ויגיד לך 'אני הולך עכשיו להתאבד', אתה יכול לאטום את האוזניים ולהגיד 'אני לא רוצה לשמוע את זה', ואתה יכול ללכת ולעשות עם זה משהו. הבעיה עם זה היא שרוב מנהלי הפורומים לא מודעים לזה, מפחדים מזה. ולא רק מנהלי הפורומים – הבעיה היא שנושא ההתאבדות מאיים על הרבה מאוד אנשים – גם מערכת החינוך מתקשה להתמודד עם הדבר הזה. ואחד הדברים שאני מאוד מקווה זה שתתחיל להיות מודעות להיקף הבעיה של האובדנות. דווקא האינטרנט יכול מאוד לתרום לזה, כי עכשיו הרבה אנשים פתאום אומרים: 'כמה הודעות אובדניות יש שם?'. רוב האנשים חושבים שזה משהו איזוטרי, לא יודעים ש-500 אנשים בשנה מתאבדים בארץ. ישנם אלפים שהם במצוקה קשה מאוד. לאינטרנט יש פוטנציאל לעזור לכל האנשים האלה, זה דבר שמנהלי אתרים וספקי אינטרנט צריכים לקחת בחשבון".

מה לדעתך צריכה להיות התייחסות מנהלי הפורומים להודעות התאבדות?
"או שהם יקבעו מדיניות, כמו שתפוז קבעו מדיניות, מה הם עושים, או שיפנו אותם לאתר כמו סה"ר, שיש שם אנשים שיודעים מה לעשות עם הדברים האלה. אבל שלא יתעלמו, שלא ימחקו דברים כאלה, שלא יחשבו שזה מאיים על המשתתפים האחרים בפורום. להיפך, שיגייסו את התמיכה של האנשים האחרים בפורום לעזור לאותם אנשים".

אתה חושב שמנהל פורום, שאינו איש מקצוע, צריך להסתכן ולייעץ לאדם אובדני?
"גם כשאתה פוגש מישהו, והוא אומר לך 'אני רוצה להתאבד', אף אחד לא יעמיד אותך לדין אם אתה תגיד לו, 'כדאי שתלך לפסיכולוג', 'בוא נדבר ביחד'. זה שטות מוחלטת, לפי דעתי. אם הם לא יכולים לדבר על זה, לפחות שיעבירו אותם לאתרים שכן מוכנים לדבר על זה. שלא יעלימו את זה, שלא ישכיחו את זה. זה חלק מהאחריות החברתית שלנו".

ראש מפלג עבירות מחשב במשטרה, סנ"צ מאיר זוהר, לא מקבל את הטיעון שמנהלי הפורומים צריכים למחוק הודעות כי הם אינם אנשי מקצוע: "אז אולי צריך להפנות אותם לאנשי המקצוע. יש בדיוק לכך אנשי מקצוע של סה"ר ואשנב, ואולי צריך להביא את זה לתודעת הציבור. אני חשבתי שכולם יודעים היום, אבל אם כך, צריכים להביא את מנהלי הפורומים ליום עיון בנושא. אנחנו רוצים לעשות יום עיון של כל הגורמים המעורבים בעניין: ספקי אינטרנט, אנשים טכניים, אנשי משפט, אנשי אתיקה ופסיכולוגים, כדי שיבינו את החשיבות של הנושא.

"אני חושב שצריך להשאיר את זה להחלטת הציבור. אבל תאר לך מצב שיש בו פניה אמיתית של מתאבדת, שלקחה כדורים, איבדה הכרה והיא למעשה גוססת, והיא משאירה הודעה כזאת, אז מה – מוחקים לה את ההודעה? נראה לי שהדבר טעון בדיקה".

השאלה אם ההפניה של הכותב לטלפון או לפורום של ער"ן לא מספיקה.
"זה מצוין, שיעבירו את זה לאנשי מקצוע, אבל שלא ימחקו את ההודעה. אי אפשר להתעלם מזה, כי מספיק אחד כזה שיממש את האיום שלו שלא טופל. יכול להיות שאתה מכוסה מבחינה חוקית, אבל אתית-מוסרית, יש לך בעיה רצינית".
 
 

"זה חוסר אחריות וזה לא ישראלי"

 
פרופסור עזי ברק, מייסד אתר התמיכה סה"ר, הסתפק בתגובה לאקונית: "זו מדיניות מטומטמת, ואתה יכול לצטט אותי". והכי בוטה היה מנכ"ל תפוז אנשים, גיא אליאב: "אני רוצה לראות אותך כמנהל אתר מסתכל בעיניים לאמא שהבן שלה התאבד, שכתב הודעה לפני שש שעות בפורום, 'אני רוצה להתאבד, נמאס לי מהחיים, אני עכשיו לוקח את הגלולות', ואתה אומר לה 'אני מחקתי את ההודעה, ולא העברתי את האימייל הזה למשטרה'. זה חוסר אחריות, וזה לא ישראלי, ההתנהגות הזאת. אנחנו מדינת ישראל, כל אחד צריך לדאוג לאנשים, לחברים, לתושבים במדינה. יש משהו מוסרי בעניין הזה. להפנות לפורום ער"ן זה לא פתרון, כי אין מי שיקבל את האימייל.

מנהלת פורום פסיכולוגיה ב-ynet אמרה לנו שאדם שמפרסם הודעת התאבדות זה לא אדם שרוצה להתאבד בהכרח, אלא לבקש עזרה.
"אני מקבל את הגישה שלה, היא הרבה פעמים נכונה, אבל ההיסטוריה הוכיחה שזה גם לא נכון. עובדה שאנחנו עלינו בשנתיים על איזה ארבעה מקרים. מה, רק בתפוז מתאבדים? אמנם תפוז הוא האתר הכי גדול בתחום, ואולי בדברים האלה יש לנו יותר מכל אחד אחר, אבל בשורה התחתונה, אם מישהו מתאבד, צריך לעזור לו, ולא להגיד 'הוא כן התכוון, הוא לא התכוון'. אז היית טועה באחד לארבע, אחד לחמש. לא מפריע לי ששוטרי משטרת ישראל דופקים על ארבע דלתות לא נכונות, אבל בחמישית הם מצילים נפש.

"נניח שאתה נוסע בכביש חיפה, אתה רואה מישהו שנפגע מרכב, שוכב על הרצפה, שותת דם. מה אתה עושה? אתה ממשיך לנסוע, 'לא ראיתי כלום', או אתה מרים טלפון? אז אותו דבר פה, מישהו אומר 'אני עכשיו יורה בעצמי בראש', 'התחלתי לקחת את הגלולה הראשונה, אני כבר בגלולה העשירית, אני מרגיש מטושטש', מה אתה עושה? מתעלם, מוחק את ההודעה או מתקשר למשטרה? וואלה בחרו את השתיים הראשונות. אני בוחר בשלישית.

"זה פשוט בושה, לא נשמע כדבר הזה, זה מקומם אותי. לא אכפת לי האינטרנט הישראלי בעיקרון חוץ מתפוז, אבל הקטע שם מקומם אותי. זה לא ראוי.

מערכת חיים ברשת פנתה לוואלה מספר פעמים, הסבירה שכל הגורמים שהתראיינו לכתבה מתחו ביקורת חריפה על מדיניותה, וביקשה לראיין את המנכ"ל, אילן ישראלי ואת מנהל הקהילות, ליאור חמודות. כל בקשותינו נענו בשלילה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by