ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
טוחנים, אבל לאט 

טוחנים, אבל לאט

 
 
משה גורלי

גלגלי הצדק של מדינת ישראל סובלים מסחבת כרונית. משה גורלי, דובר בתי המשפט, מתלונן ומציע אלטרנטיבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סכנת קריסה. בית המשפט העליון.
 סכנת קריסה. בית המשפט העליון.   
ישראל היא מדינה משפטית. יש בה את מספר עורכי הדין לנפש הגדול בעולם. נתון זה מניב נתון נוסף: כמות תיקים לנפש מהגדולים בעולם. והכל מוטל על מספר שופטים קטן - קטן בין פי שלוש לפי חמש ביחס למספרי שופטים במדינות אחרות. למעלה ממילון תיקים הוגשו ב1998 ל- 430 שופטים. גם אם נניח ש85 אחוז מהם מסתיימים לפני וללא כתיבת פסק דין, עדיין נותרו כ150,000 תיקים לכתיבה, שזה כ-330 פסקי דין לשופט בשנה! ואין שופט בעולם שיכול לעומס כזה. יותר מפסק דין ליום, אם נוריד שבתות וחגים.

המשפטיזציה של החיים היא תופעה עולמית. היא נגזרת מהמורכבות והתחכום של ההתפתחות האנושית. של הטכנולוגיה, של המסחר, של ההווי הפלילי. פעם גנבו סוסים. היום גונבים רעיונות, גונבים דרך בנקים ובאמצעות המחשב שמגדיר מחדש מושגים של חדירה, פריצה ומלקוח. פעם חוזים היו פשוטים, בדרך כלל בין שני צדדים. היום, בחרה הנשלטת על ידי קונגלומרטים, התקשוריות הן מורכבות, רב-צדדיות ומשפיעות על צדדים ואינטרסים רבים מספור.
גם החיים הציבוריים עברו תהליך מואץ של משפטיזציה. הלקח המרכזי ממלחמות העולם היה הצורך לרסן את השלטון ולהגביר את הבלמים על כוחו להזיק ולהרע. אחת הדרכים היא עיצוב חוקות המגדירות ומשריינות את זכויות האדם. הדמוקרטיות, להבדיל מהדיקטטורות, מציבות את האדם במרכז. האדם הוא הנשא המרכזי של זכויות ולא המדינה כגרסת הפשיזם. והאדם, ככל שרבות הזכויות באמתחתו, כך תיגבר נטייתו לעמוד עליהן, לזעוק כנגד הפרתן ואף להרחיב את גבולות תחולתן. זהו אחד המחירים של דמוקרטיה, אך גם מסממניה החיוביים: זכויות לא נותרות על הנייר, הן מתבררות בבתי המשפט.

כמו שהדמוקרטיה היא הפחות גרועה ברפרטואר המשטרים שמציעה ההיסטוריה האנושית, כך המשפט היא הדרך הפחות גרועה ליישוב סכסוכים בחברה - בין אדם לחברו ובין אדם לשלטונו.
לא רק ההתפתחות האנושית, גם הטבע האנושי הוא מקור למשפטיזציה של החיים. למשל, ההגינות הבסיסית בין הפרטים בחברה. ביפן עורכי דין מתים מרעב ולא שמספרם הוא קטן - בגלל האופי של היפני: הוא חותם חוזה על מנת לקיים אותו, ואם פגע בך בשוגג יעשה הכל כדי לפצות אותך ולא יאשים את האמא שלך וישלח אותך לרדוף אחרי הביטוח. בארה"ב, לעומת זאת, המסורת של הזכויות מצד אחד ותרבות הרדיפה של הפרקליטים מצד שני הם מקור שופע לחיי משפט. בישראל מקובל להאשים את יצר ההתדיינות והפלפול הטבוע בגניוס היהודי כמקור לחיי משפט הומים ומגוונים.
 
בשנים האחרונות הבניין המשפטי שלנו בסכנה. העומס מאיים להכריע את היכולת לתת פתרונות בזמן סביר. זו הסיבה שדווקא מתוך המערכת השיפוטית, המודעת למצוקה, מוצעים הפתרונות: יותר גישור ופישור, פחות עבירות פליליות (להעבירן לברירות קנס), ריבוד יעיל יותר של ערכאות השיפוט (ועדת אור), ניהול יעיל יותר של התיק מרגע כניסתו לבית המשפט, תוספות של כוח אדם שיפוטי ומנהלי-מקצועי. אלא שחלק מהפתרונות זקוק לתקציבם או חקיקה, והכנסת, מסיבות שונות ומשונות - לא בהכרח עניניות - מערימה קשיים ומטרפדת יוזמות.
ועכשיו, מונחת הבעיה לפיתחה של הכנסת החדשה. מוקדם עדיין להעריך את גישתה לבעייה. בכנסת הקודמת התברר שהרצון הטוב של הממשלה (שר המשפטים) לא הספיק מול הכנסת (ועדת חוק, חקוה ומשפט). אם יתהפכו היוצרות - שוב צפויים קשיים. רק שיתוף פעולה, רצון טוב ומעל הכל גישה עניינית ומקצועית עשויים להבטיח פיתרון לסכנה הצפוייה של כריעת בתי המשפט תחת הנטל.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by