ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ והפיל המצייר פילים 
 
 למה לפילים יש רגליים עגולות?    צילום: כדי שלא יפלו לחורים משולשים    
עיבוד תמונה |
 

פילים מציירים, מטוס קרב מבצע טריקים בלתי אפשריים ופלאש-מוב חשוד במיוחד: משטרת הפוטושופ חוקרת סרטוני וידאו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

והיום: וידאו. ביוטיוב יש, נכון לעכשיו, איזה שמונה מיליון ביליון טריליון גריליון סרטונים, ורובם  חשודים בזיוף כזה או אחר. אז אל תצפו מאיתנו לחקור כל סרטון וסרטון, כי זה ייקח קצת יותר זמן ממה שיש לנו. אבל הנה כמה סרטונים שהופיעו בבקשות חוזרות ונשנות מהציבור לחקירה.

 

חדק חדק תרדוף

 

מכירים את הבדיחה: "מה ההבדל בין פיל לפסנתר"? ובכן, מסתבר שפיל יכול לצייר. או לפחות, זה מה שנראה בסרטון בלינק למטה. נכון שזה לא קשור לפוטושופ, אך ייתכן שזה קשור לתוכנת עריכה אחרת, כזאת שמטפלת בוידאו במקום בתמונות. בכל מקרה, קטונתי מלנסות להסביר איך זה ייתכן שפיל מסוגל לצייר פיל אחר (או את עצמו..). ואם זה כן אפשרי, אז מה הלאה - קרנף מנגן את הסימפוניה התשיעית?

 

אז האם אמני הרנסנס הגדולים צריכים להתהפך בקברם? האם גלריות האמנות הגדולות בעולם מציגות את הציורים הלא נכונים? האם הפילים הם השלב הבא באבולוציה? והאם יש סיכוי שהם עושים זאת אך ורק כדי למשוך את תשומת ליבנו, בזמן שהם מתכננים את השתלטותם על העולם?

 

אשמח לעזרתכם.

 

בברכה,

 

תומר רחימי

 

פילים הם חכמים. באמת. אבל לצייר הם לא יודעים. הסרטון הזה מדהים משום שהוא מראה משהו בלתי אפשרי בעליל, ומראה אותו באופן שקשה מאוד לטעון שהוא מזויף - אין קאטים, אין משהו שנראה כמו אפקטים. לאורך רוב הסרטון נראה רק קצה החדק של הפיל, אז הפתרון הפשוט ביותר היה יכול להיות שבעצם לא מדובר בחדק אלא בסוג של בובה שבה אוחז מישהו מחוץ לפריים - אבל ראינו שזה באמת פיל, בתחילת הצילום הלא ערוך! אז איך זה יכול להיות?

 

התשובה היא שהסרטון הזה לא מזויף. אבל זה בכלל לא פיל. זאת פילה, וקוראים לה הונג. היא בת תשע, חיה בתאילנד, ונהנית לצייר בזמנה הפנוי. כל זאת על פי הביוגרפיה הרשמית שלה באתר אמנות הפילים, בו תוכלו גם לקנות - תמורת לא פחות מ-750 דולר - את אחד מציוריה של הונג.

 
 

באותו עמוד תוכלו להיווכח גם שהציורים של הונג חדגוניים משהו. היא מציירת - בכשרון רב, יש לציין - את אותו הציור שוב ושוב, וזה בדיוק אותו הציור שאותו היא מציירת בסרטון.  זאת התשובה לחידה: הונג היא פילה מוכשרת להפליא שאומנה לחזור במדויק על אותן התנועות, אלה שיוצרות את הציור הבודד הזה. אף פעם לא היינו פילה, ואנחנו לא יודעים בדיוק מה עובר לפילים בראש, אבל סביר מאוד שהונג לא מבינה שהצורה שהיא יצרת היא של פיל; היא יודעת רק לצייר שוב ושוב את אותו רצף של קווים, כשהמאמן שלה מחליף מדי פעם את המכחול כדי לקבל את הצבעים השונים. הונג היא לא הפילה היחידה שלמדה לצייר - באתר אמנות הפילים יש יצירות של פילים אחרים ממקומות אחרים בעולם. חלקם יצירתיים יותר, אבל גם אבסטרקטיים לגמרי.

 

פסנתרים, לעומת זאת, לא יודעים לצייר בכלל.

 

מטוס הקרב: מבעד להמראה

אלכס שאל (והוא לא הראשון ששאל):

האם הסרטון הוא מקורי או לא ביצוע של F16

 

 

אלמלא היינו מקבלים את הסרטון הזה מכמה אנשים שונים, לא היינו מתייחסים אליו כי הוא מגוחך מדי. קודם כל, F-16 זה לא: המטוס שיכול להמריא אנכית הוא F-35. הנקודה הזאת לא באמת חשובה, כי הסרטון לא אמיתי וגם לא נראה אמיתי. התמונה מפוקסלת מאוד, וכל המשטחים חלקים ונקיים לגמרי; מלבד המטוס שמבצע את הפעלול הבלתי אפשרי, שום דבר לא זז בסרטון אפילו פיקסל אחד - אפילו לא העננים; מה גם שאין שום בני אדם בסרטון, כפי שהייתם מצפים שיהיו על סיפונה של נושאת מטוסים. בקיצור, מדובר בבירור בסרטון אנימציה ממוחשבת, ברמת גרפיקה שמזכירה משחק מחשב - ולא משחק חדש במיוחד. והוא אכן צולם בתוך משחק מחשב. בפינות התחתונות של התמונה ניתן אפילו לראות את "מד החיים" (או אולי מד הנשק, או משהו). בחיים האמיתיים אין לאנשים דברים כאלה בפינות העין. לפי העיצוב שלהם, אפשר לקבוע שמדובר ב-"Battlefield 2", משחק שיצא ב-2005. ברצינות, אנשים. אם הייתם מתבלבלים בין Crysis לבין המציאות, עוד אפשר היה להבין, אבל זה?

 
מתוך Battlefield 2. פאר הגרפיקה (של 2005)
 מתוך Battlefield 2. פאר הגרפיקה (של 2005)   צילום: Battlefield 2 
 

ריקדי, ידך הניפי

קוראים לי אורן, ואני די בטוח שהעאלק פלאש-מוב הזה לא אמיתי בכלל. יש מצב שאתם מוודאים את זה?

 

 

הסרטון הויראלי הזה הוא פרסומת, ומובן מאליו שהוא לא "אמיתי". קירות של מעונות יום לא מתרוממים לאויר, ועשרות אנשים לא פורצים בריקוד ספונטני מתוזמן היטב, אלא אם כן אתם חיים במחזמר. השאלה היא לא האם זה אמיתי, אלא איך עשו את זה.

 

החלק הבעייתי הוא לא לארגן עשרות אנשים שירקדו - זאת לא בעיה, בהינתן התקציב המתאים - אלא התיאום בין כולם לבין הריקוד הספונטני, שלא חוזר על עצמו, של הילדה, כולל נפילות. הם יודעים את הצעדים הנכונים אפילו כשהם מסתכלים לכיוון השני, ואמורים לא לראות את הילדה בכלל.

 

ככה אנחנו חושבים שעשו את זה: הילדה הקטנה צולמה ראשונה, כשהיא מאלתרת ריקוד על רקע מסך ירוק. מאוחר יותר, הרקדנים למדו היטב את הריקוד הזה, וביצעו אותו בנפרד; הסרטון של הרקדנים צולם בנפרד ומאוחר יותר שולב בתמונה מאחורי הילדה. אם תמתחו קו דימיוני על הרצפה לרוחב כל החדר,  בדיוק מאחורי המרבד הכחול, תגלו שאף אחד אף פעם לא חוצה את הקו הזה; הילדה לא יורדת מהמרבד, וכל המבוגרים שנמצאים מאחוריה מגיעים "מהצדדים" במקום מלפנים. הסיבה היא שהילדה והמבוגרים לא נמצאים באותו חדר באותו זמן.  בגבול בין ה"פנים" ל"חוץ" - אחרי שהקיר מתרומם - יש עוד קו כזה; האנשים ש"בחוץ" צולמו כנראה בנפרד. בסך הכל, הסרט מורכב בעצם מלפחות 4 שכבות של אנשים רוקדים, אחת על גבי השניה.

 
הקו הבלתי עביר. בעיגול: רגליים ללא השתקפות
 הקו הבלתי עביר. בעיגול: רגליים ללא השתקפות   צילום: צילומסך מתוך Youtube 
 

ברגעים מסוימים, כשאנשים מתקרבים מדי לקוים-שאותם-אין-לחצות, קורית להם תופעה מוזרה - הצל וההשתקפות שלהם ברצפה נעלמים. לגבר השמאלי זה קורה פעמיים: פעם אחת ברגע שבו הוא נכנס לתמונה, ואחר כך בשניות האחרונות, כשהוא עולה (בטעות?) על הקו האחורי. בשני המקרים הוא נראה פתאום כאילו הוא מרחף.

 

ועוד משהו קטן: בתחילת הסרטון נראים שני ילדים משחקים ברקע. בשלב מוקדם למדי הם מתחבאים מתחת למפת השולחן, ומאותו רגע אובדות עקבותיהם. ייתכן שהם גילו מתחת לשולחן פתח לנרניה. כל היודע דבר על מקום הימצאם מתבקש לדווח למשטרה.

 

נקלעתם לצרה? קיראו למשטרה

נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by