ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מדעי ה-WTF 
איך לחטוף אבטיח בפרצוף 

איך לחטוף אבטיח בפרצוף

 
מדעי ה-WTF |
 

בשביל מה ללמוד פיזיקה? כדי לא להיפגע מאבטיחים מעופפים, כמובן. בואו להבין איך קרה מצב נדיר כמו בסרטון הויראלי המטורף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מה זה ירוק בחוץ, אדום בפנים ומתרסק לך לתוך הפרצוף בעוצמה קטלנית? את השאלה הזו כדאי להפנות לקלייר צ'מפלין, מתמודדת בעונה החדשה של The Amazing Race ("המירוץ למליון" של רשת CBS). בסרטון ויראלי, שהופץ עוד לפני שידור הפרק הראשון של התוכנית, רואים את קלייר מנסה לשגר אבטיח ברוגטקת ענק לעבר מטרה מרוחקת בדמות שריון אבירים - אך במקום לעוף לעבר המטרה, האבטיח מבצע מעין פניית פרסה בלתי אפשרית בכף הקלע ומוטח בחזרה לאחור כמו פגז, ישירות לתוך פניה של קלייר.

 

 

 

אצבע אלוהים?

הסרטון הוא אמיתי, ואם יש סיבה כלשהי לפקפק באמינותו, הרי היא רק העובדה שקלייר יצאה מהסיפור בלי אף מרוסק, שבר בגולגולת וזעזוע מוח קשה. אף על פי כן, אבטיח הבומרנג הוא תעלומה אפופה במסתורין, שאיש לא טרח - למיטב ידיעתנו - להציע לה הסבר. איך, בשם כל קברי הצדיקים, נוצר מצב בו רוגטקה יורה על מפעילהּ? ואיך נוכל לישון בשקט בידיעה שכאשר תגיע פלישת שריוני האבירים הבאה, לא נוכל להמשיך להגן על בתינו מפני האויב החלול בעזרת רוגטקות בלי לחשוש גם מאבטיחים בוגדניים?


למרבה הצער, הסרטון הוא באיכות נמוכה יחסית, והוא אינו מאפשר לראות את השתלשלות העניינים ברמת הפירוט הנדרשת. כדי לפענח את סוד המזון המהיר והקטלני עלינו לנקוט בשיטה הידועה שניסח סר ארתור קונן דויל: לאחר שפוסלים את הבלתי אפשרי, מה שנשאר - לא סביר ככל שיהיה - חייב להיות האמת. אנו רואים בבירור את קלייר משחררת את כף הקלע, את כל העסק נע קדימה - ואז נבלם וחוזר לאחור, כאילו יד בלתי-נראית תפסה והפעילה אותו מהצד השני. אנשים בלתי נראים עדיין אינם בנמצא, ואלוהים אינו נוהג להשתתף בתוכניות ריאליטי (או, בכל אופן, רק באלה הישראליות). ההסבר חייב להיות פיזיקלי.

 
 

תחזיקו טוב

מלמטה תיפתח הרעה: קלייר אוחזת בכף הקלע
 מלמטה תיפתח הרעה: קלייר אוחזת בכף הקלע 
 צילום: youtube.com 
 

דבר אחד ברור: כף הקלע, אותה יריעה של בד או עור עבה, הגיעה איכשהו לצד השני של האבטיח, בלמה את תנופתו שם והסיטה את כל האנרגיה בחזרה. מכניקת הקוואנטים אולי מוכיחה שהאפשרות קיימת, אבל אנחנו מוכנים להמר על הרבה מאד כסף שהיא לא הגיעה לשם דרך האבטיח עצמו. כמו בפתגם המחבואים הידוע, היא עשתה זאת מתחתיו, מעליו או מצדדיו. את הרמז הראשון בנוגע לכך אנו מקבלים מצילום המסך שמשמאל, שנלקח רגע לפני השיגור ביש המזל: כבר בעת המתיחה, חלק ניכר מכף הקלע נמצא לא מאחורי האבטיח אלא מתחתיו. בזווית כזו, אם קלייר היתה מרפה מהאבטיח ומחזיקה ביריעה בלבד, יש סיכוי טוב שהוא היה נשאר שם ולא נופל.

 

כעת, נניח שמישהו מחבר את האבטיח לתקרה כלשהי בעזרת מוט חזק, וקלייר משחררת את הרוגטקה. האם כף הקלע (א) תישאר במקום, או (ב) תחליק מתחת לאבטיח המעוגן ותעוף קדימה? בהנחה שאתם לא ברוק רוברטס (שותפתה הלא-כל-כך-חכמה של קלייר למשחק), בוודאי תוכלו להבין שהתשובה היא ב' - והיא תישאר ב' גם אם אף אחד לא יעגן את האבטיח לשום תקרה. למה? בגלל ההתמדה. הניחו בקבוק מים על רצפת המכונית, במאונך לכיוון הנסיעה, והסתכלו מה קורה לו כשהמכונית מתחילה לנסוע: הוא מתגלגל לאחור. כמו כל גוף, הוא שואף "להתמיד" - להישאר במקומו הנוכחי, ואם החיכוך עם רצפת המכונית אינו גדול מספיק כדי "לתפוס" אותו, זה בדיוק מה שהוא יעשה. אפשר רק לשער, מהיכרותנו עם אבטיחים, שגם האבטיח הרצחני היה חלק למדי וכבד, כך שבהתחשב בכל הגורמים שהזכרנו, לא פלא שכף הקלע לא רק זרקה אותו קדימה אלא גם השתחלה מתחתיו.

 

עדיין, חסרה לנו פיסה לפאזל. תיאורטית, ייתכן שכף הקלע נתנה לאבטיח תנופה ראשונית ואז עברה מתחתיו והתיישרה מעברו השני, אבל ההתמדה - ובעקבותיה, הסיכוי ל"בריחה" של כף הקלע - גדולה ביותר דווקא ברגע השחרור ממש ולא אחריו. אז מה בכל זאת קרה? כאן אנו נאלצים להיכנס לספקולציות, מכיוון שזווית הצילום והרזולוציה פשוט אינן מספקות. ראשית, שימו לב לצילום המסך הבא. הקו הצהוב שהוספנו הוא כיוון המתיחה של הגומיות בפועל, ואילו האדום מייצג הערכה, לפי העין, של הזווית ה"נכונה" שמתאימה למבנה הקלע. קלייר מושכת את האבטיח בכיוון שונה מזה האופטימלי.

 
משוך בגזר, משוך באבטיח - אבל לא בזווית
 משוך בגזר, משוך באבטיח - אבל לא בזווית   צילום: youtube, עיבוד: עידו גנדל 
 

תהפוכות קטלניות

כעת נעבור לשרטוט סכמטי של המתקן. בחלק העליון מוצג אופן חיבור הגומיות לרוגטקה (מנקודת המבט של קלייר), ובחלק התחתון כיווני התנועה של הגומיות (חצים שחורים, במבט מהצד). השרטוט משמאל למטה מראה מה קורה כאשר הזווית היא אופטימלית: הכוחות שהגומיות מפעילות הם כמעט מקבילים. מימין, לעומת זאת, מוצג בהקצנה מצב העניינים כאשר הגומיות נמתחות גם כלפי מטה. במקרה כזה, הכוחות אינם מקבילים ולמעשה מצטלבים בנקודה מסוימת. כלומר, על כף הקלע פעל לא רק הכוח שמשך אותה קדימה, אלא גם כוח שגרם לה להסתובב על צירה. כוח זה אינו תלוי בהתמדה של האבטיח, ולכן הגיוני הרבה יותר מהאפשרות הקודמת.

 
גומיות ואבטיחים: שרטוט סכמטי של הגורמים לאסון
 גומיות ואבטיחים: שרטוט סכמטי של הגורמים לאסון   צילום: עידו גנדל 
 

לסיכום: צורת האחיזה של קלייר ברוגטקה הענקית וזווית המתיחה הובילו למאזן כוחות נדיר והרסני, בו כף הקלע נתנה לאבטיח תנופה חזקה - ואז החליקה תחתיו, הסתובבה והתייצבה מצידו השני כדי לקלוט את האנרגיה ולהסיט אותה לאחור. זהו ללא ספק מקרה שראוי ללמוד אותו בשיעורי הפיזיקה, ואם כל ההסברים האלה עשו לכם כאב ראש - רק תחשבו איזה כאב ראש הייתם יכולים לחטוף מאבטיח שנמרח לכם על הפרצוף.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by