ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התאבדויות ברשת: השוטר של הפורומים 

התאבדויות ברשת: השוטר של הפורומים

 
 
עידו קינן

כתבה שניה בפרוייקט המיוחד ובה התמקדות במשטרה: האנשים, התוכנות והטריקים שמשמשים לאיתור והצלה של מתאבדי הרשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התאבדות אחת בשבוע (צילום: משטרת ישראל)
 התאבדות אחת בשבוע (צילום: משטרת ישראל)    
שמו של מפקח אייל שרון, "קצין ההתאבדויות" של מפלג עבירות המחשב של משטרת ישראל, נישא בפיהם של רבים מהאנשים שרואיינו לפרויקט הזה. הוא הפך למיני-מיתוס בחייו, ואפילו העובדה שהוא יצא לקורס, ולא מטפל במתאבדים כבר שישה חודשים, לא ממש משנה להם.

"הוא נשא בכל העול, היה עובד בנושאים האלה שישי-שבת על חשבון זמנו הפרטי, שעות לא שעות, וקיבל תעודת הוקרה מהנשיא", סיפר מפקד המפלג, סנ"צ מאיר זוהר. "בהמשך שיתפתי את כל אנשי המפלג. בחצי שנה האחרונה מטפל בזה מפקח ניר אלקבץ".

קיבלתי מכמה אתרים מספר מדהים: מניעה של לפחות התאבדות אחת בשבוע, מהפורומים לבדם. זה נשמע לך?
זוהר: "כן, להערכתי אפילו יותר. בממוצע, יש טיפול משטרתי בהודעות אובדניות באינטרנט פעמיים בשבוע" (אלקבץ טען ש"יש שבועות שיש אפילו ארבע-חמש הודעות").

תוך כמה זמן מרגע קבלת ההודעה אתם יכולים לאתר אדם כזה?
"זה תלוי. תלוי ברשת, תלוי בפורום, תלוי במידת שיתוף הפעולה".

קרה שהייתם צריכים להוציא צו בית משפט כדי לקבל מידע?
"כן, היו מקרים כאלה שאנחנו הצטרכנו להוציא צו. חשוב לציין שלפי חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה שהיתה לאחרונה, אין צורך בצו כאשר נדרשת פעולה מיידית להצלת חיי אדם. כשדם ניגר מתחת לדלת של מישהו, אתה יכול לפרוץ את הדלת. במיוחד כשמדובר בדיני נפשות, אנחנו חייבים לפעול במהירות".
 
החיים יפים? (צילום: משטרת ישראל)
 החיים יפים? (צילום: משטרת ישראל)   
אלקבץ מתאר את סדר הפעולות מרגע שמגיעה אליו התרעה על הודעה אובדנית בפורום: "אני מוודא מה כתובת ה-IP שקיבלתי. אם אין כתובת IP, לפעמים יש כתובת אימייל. אני פונה לספק שירות, או של אימייל או של אינטרנט במקרה שזו כתובת IP, ויש פרוצדורה לפי החוק: יש מצבים שבהם הם חייבים לתת פרטים, או שאני הולך להוציא צו במקרה שזה נדרש".

בדרך כלל מתעקשים איתך על צו?
"זה נורא תלוי. טכנית, החוק לא משתמע לשתי פנים, והם פועלים לפי החוק. מבחינתם, הגנת הפרטיות של הלקוחות שלהם היא מספר אחת. כמובן שבהיותי קצין משטרה, אני יכול לכפות עליהם את סמכותי במקרה של סיכון חיים. חשוב להבהיר, שאנשים לא יחשבו שספקי שירות נותנים מידע מתחת לשולחן כדי להתחבב על המשטרה.

הבעיה היא שלפעמים אני מקבל מפורום הודעה, ואני לא תמיד יודע למי היא שייכת. אם אני מקבל כתובת אימייל, זה יכול להיות כתובת אינטרנטית, או POP3 שזה ספק שירות. יש לפעמים מצב שמי שאחראי על השירות לא עובד בארץ. עדיין יש לי את הסמכות על פי חוק, אבל זה לוקח 5-10 דקות יותר, שזה מבחינתי שמיים וארץ מבחינת ההבדל.

יש לי דרכים משלי, ותוכנות שמאיר [זוהר] פיתח, לגלות את הפרטים המזהים על אנשים באינטרנט. ברגע שיש לי את הפרטים, אני מגיע לספק השירות ונותן לו הודעה רשמית של משטרת ישראל".

יש אנשים קבועים שאתה מדבר איתם?
"כן, אחראֵי הבטחון בחברה. זה אנשים קבועים ששומעים את הקול שלי וכבר שואלים: 'מה קרה? רצח? עוד מתאבד?'. בגלל שפה מדברים על מסגרת חוקית שהיא מאוד חשובה, אנחנו מקפידים לשמור על ההפרדה המקצועית הנאותה. גם כשאני מרים טלפון ואומרים לי 'אהלן ניר, מה נשמע?', שואלים אם יש צו. המסגרת החוקית זה ברזל מבחינתנו, לשני הכיוונים".

איך אתם מחליטים אילו מההודעות רציניות?
מאיר זוהר: "אנשים מתנים את צרותיהם בכל מיני תחומים, וחלק מהאנשים 'זועקים לעזרה', ככה זה מכונה בעגה המקצועית, ומשאירים הודעות אובדניות, ובעצם אומרים 'תעצרו אותי, אל תתנו לי להתאבד, אל תתנו לי להידרדר'. ההודעות מגיעות אלינו, לפעמים ממנהלי פורומים ולפעמים מהציבור. יש לנו יכולת, שהיא תוצר לוואי של התפקיד שלנו לטפל בפשעי מחשב, לאתר במקרה הצורך כאלה שמשאירים הודעות אובדניות".

זוהר מתאר מקרה שקרה לאחרונה - גולשת שהזדהתה כ-XXX והשאירה הודעה אובדנית ב-ynet: "בסופו של דבר התברר, אחרי שכבר איתרנו אותה, היא השאירה הודעה שאין לה כוונה להתאבד, זו לא הודעה אובדנית, אלא שהיא אבודה. זו דוגמה לטיפול בו אתה לא יודע מראש אם זו הודעה אמיתית או לא.

נתקלנו גם במקרים שאנשים אמרו שזו הלצה, שהם לא התכוונו. לדעתנו זו הלצה גרועה, ויהיו מקרים קשים שבהם נשקול אפילו להעמיד לדין על מהתלות כאלה ואחרות, שמבזבזות משאבים וגורמות למטרד ציבורי, 'תקלה ציבורית' בעגה המשטרתית. מבחינתנו זה בעיה, כי זה מפריע לאותם מקרים שבהם באמת מישהו זועק לעזרה ומחכה שיצילו אותו, וזה יוצר מסך עשן ושחיקה של המשאבים המועטים שיש לנו בעניין".

מפלג עבירות מחשב, מבהיר מפקדו, סנ"צ מאיר זוהר, אינו מטפל במתאבדים עצמם, אלא רק באיתורם: "תפקידי, והמיומנות שלנו כמפלג עבירות מחשב, זה לאתר את האדם מאחורי ההודעה. אנחנו לא הולכים לבית, אלא שולחים ניידת סיור למקום, והם מבצעים את הפעילות המשטרתית הרגילה".

מהתיאור של זוהר אפשר להבין שכמו הרבה דברים במדינה, גם ההתמודדות עם תופעת האובדנות המקוונת לא התפתחה בצורה מסודרת, אלא כאלתור: "אנחנו עושים את זה ברוב המקרים על חשבון זמננו הפרטי. הנושא הזה נמשך כבר כמה שנים. בהתחלה לא היה למשטרת ישראל מענה לנושא הזה, עד שנכנסנו לעניין. לפני שנים מספר אני נשאתי בכל העול, ובהמשך העברתי את זה לקצין המודיעין שלי. היום הכוונה במשטרה היא להעביר את האחריות על הנושא הזה גם לגופי יחידות שטח, ממש כמו בעולם האמיתי".
 
 
אתם תמשיכו להיות היחידה המקצועית שמספקת מידע על איתור כותבי הודעות אובדניות, ואחראית על הקשר עם הפורומים והפורטלים?
זוהר: "המטרה היא להעביר את הנטל ממפלג עבירות מחשב, כי אנחנו מתי-מעט אנשים, וקשה לנו להתמודד לבד. הוכשרו חוקרי מחשב מיומנים בשטח, שאמורים לתת מענה לתופעות האלה".

כלומר שבכל יחידה יהיה קצין אינטרנט או קצין מחשבים, כמו שיש קצין מודיעין?
"כן. ולא בכדי, קצין המודיעין שלנו הוא שזה שנשא בעול בטיפול בהתאבדויות, כי לקצין מודיעין יש את הקשרים הנדרשים עם מנהלי הפורומים ועם ספקי האינטרנט על מנת לקבל את המידע הנדרש להצלת חיים".

גם התגמול לא משהו, אבל זה בכלל לא משנה, הוא מסביר: "כאיש משטרה, מתוך קדושת ערך החיים וחשיבות הנושא, אני חש חובה לטפל בזה גם אם זה יהיה ב-00:00 בלילה או 1:00 בלילה, על חשבון זמני הפרטי". גם מפקח ניר אלקבץ מחויב טוטאלית: "אני לא כל כך מתייחס לשעות. חיי אדם זה ערך שאסור לזלזל בו. גם אם זה לא נחשב שעות עבודה, אני לא חושב שזה משהו שאני צריך לקחת בחשבון כשאני מטפל בדברים האלה. יש דברים שטיפה יותר חשובים מהתלוש משכורת שאני מקבל בסוף החודש. אם אנחנו במשטרה לא נדע את זה, מי ידע את זה?"

איך ההרגשה לטפל בכמויות כל כך גדולות של מתאבדים, ולדעת שאתה זה שהציל חלק מהם?
אלקבץ: "כשאתה עושה משהו, אתה עושה את זה מתוך אמונה שאתה מציל חיי אדם. אני הייתי חבלן במשטרה, גם שם אתה מציל חיי אדם, וזה ממש לא רחוק מלנטרל מטען חבלה, כאילו הלכתי עכשיו וטיפלתי באיזה חפץ חשוד. אם ב-23:00 מעירים אותי, אני אשב עד 5:00 בבוקר, עד שאני אדע מי הבנאדם, שהוא נמצא וששוטר ראה אותו, גם אם זה אומר להתקשר לתחנה שבע פעמים בשעה"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by