ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סלולר 
מה באמת גרם לסימביאן להכשל? 
 
 נוקיה X3 - משלב מסך מגע ומקשים במערכת הפעלה S40    צילום: יח"צ    
סלולר |
 

האם מערכת ההפעלה סימביאן נכשלה בשל היותה ניסוי בקוד פתוח של נוקיה וחברות אחרות, או משום שהיא לא עדכנית טכנולוגית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ניק ג'ונס כותב פוסט תחת הכותרת "ניסוי קוד הפתוח של נוקיה בסימביאן נכשל". בשתי מילים, נראה כאילו שאין יותר יצרני טלפונים חכמים, למעט נוקיה, שמוכנים לשים סימביאן על הטלפונים שלהם. לדעתי יש סיבה מאוד ברורה שבגללה סימביאן נכשלה, והיא לא קשורה לשאלת פתיחת הקוד. גם פתיחה מוקדמת יותר של הקוד, לדעתי, לא היתה משנה הרבה. הסיבה האמיתית לכשלון של סימביאן היא אותה הסיבה שבגללה חלונות mobile לא ממריא, והיא סיבה טכנולוגית. הסיבה בכלל לא קשורה לטכנולוגיה.

 

הופעתם של מסכי המגע הקפסטיבים

 

בואו נתחיל מהסיבה הטכנולוגית. שוק המחשבים קלי המשקל והביצועים (כלומר - הניידים למינהם) ביצע בשנים האחרונות תפנית מאוד משמעותית. ממצב שבו מסך מגע היה אופציה נדירה, עברנו למצב שבו מסך מגע הוא תקן שלא ניתן לדמיין מכשיר בלעדיו. לא רק עצם קיום מסך המגע הוא חדש, יחסית. טכנולוגיית מסך המגע, גם היא, עברה שינוי מאוד מהותי בשנים האחרונות. מסכי המגע הקלאסיים, אלו שהיו נפוצים, לדוגמא, במכשירי הפאלם, הינם מסכי מגע מבוססי התנגדות חשמלית (resistive touch screen). לחיצה על המסך משנה התנגדות חשמלית בתוצר ישיר של הלחץ שמופעל, וזה מספר למסך היכן נגעתם.

 

בשנים האחרונות נכנסו מסכי מגע מסוג חדש. אלו מסכים שמבוססים על הקיבול החשמלי של האצבע שנוגעת במסך (capacitive touch screen). אני לא יודע את הפרטים הקטנים של איך המערכת עובדת בפנים, אבל זאת עליכם לדעת - איתור של נגיעה ביותר מנקודה אחת על המסך הוא אפשרי אך ורק במסכים הקיבוליים. מסכי המגע ההתנגדותיים אינם מסוגלים לאתר נגיעה ביותר מנקודה אחת.

 

מסך קפסטיבי או רזיסטיבי?

טלפונים ניידים תחת מערכת הפעלה סימביאן
 טלפונים ניידים תחת מערכת הפעלה סימביאן 
 צילום: יח"צ 
 

כאשר רק התחלתי לעבוד עם טלפון מבוסס מסך קיבולי, בצורה מיידית קפצו לנגד עיני מספר חסרונות מאוד משמעותיים שלו:

  • המסך לא תומך ב-stylus. לעטים השונים שכל כך מאפיינים את המסכים ההתנגדותיים פשוט אין מספיק קיבול, ומסכי הקיבול לא קולטים אותם. למעשה, הפעם היחידה שבה הצלחתי לגרום למסך לקלוט משהו שלא היה הגוף שלי היתה אחרי שהרטבתי חתיכת נייר.
  • המסך לא תומך בלחיצה עם הציפורן. כן, גם לציפורן שלי אין מספיק קיבול.
  • תוצר ישיר של השניים הקודמים - בעבודה עם מסך קיבולי ניתן לעבוד רק עם כרית האצבע. במקרה שלי, מדובר באצבע מאוד מאוד גדולה
  • מסקנה מכל הנ"ל - לא ניתן לבצע עבודה הדורשת דיוק באמצעות מסך מגע קיבולי

 

לאורך זמן, גם שמתי לב לכמה יתרונות מאוד משמעותיים שיש למסכים הקיבוליים:

  • תמיכה בריבוי נגיעות.
  • מספיקה נגיעה מאוד מאוד רכה במסך כדי שהמסך יקלוט את הנגיעה. למעשה, יהיה לא נכון לקרוא למסך ההתנגדותי "מסך מגע". יהיה הרבה יותר נכון לקרוא לו "מסך לחיצה". מסך קיבולי הוא מסך מגע אמיתי.
  • כתוצאה משתי הנקודות הקודמות: המסך תומך בפעולות GUI שיהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לבצע עם מסך התנגדותי. אני מניח שכולכם חושבים כרגע על פעולת הצביטה (pinch), שדורשת ריבוי נגיעות, אבל אפילו פעולת ההחלקה, שה-iPhone כל כך מפורסם בה כצורה שבה מגלגלים תפריטים, היא קשה מאוד לביצוע עם מסך התנגדותי.
 
 

סימביאן לא מתאימה למסכי מגע

סימביאן. לא מתאימה למסכי מגע
 סימביאן. לא מתאימה למסכי מגע 
 צילום: יח"צ 
 

התוצאה הסופית של כל הנ"ל היא שהאפליקציות שנכתבות למערכות הפעלה שבהן יש מסך מגע קיבולי מאוד שונות מהאפליקציות שנכתבות למערכות הפעלה שבהן יש מסך מגע התנגדותי, ובוודאי למערכות הפעלה שבהן אין מסך מגע כלל. וכאן אנחנו חוזרים לכותרת הפוסט.

 

סימביאן באה מעולם שבו לא היה מסך מגע. גם כשכבר התחילו להוציא טלפונים עם מסך מגע שמריצים סימביאן, הטלפונים יצאו עם מסך מגע התנגדותי. בעולם של היום, זה לא מספיק סקסי ולא מספיק מרשים. זו הסיבה האמיתית שסימביאן לא מצליחה להמריא, וזה לא קשור לשאלה אם מערכת ההפעלה תצא בקוד פתוח או לא (שאלה שהיא משנית לשאלה המעניינת באמת - האם אפשר לכתוב אפליקציות בצורה פתוחה למערכת, תחום שבו סימביאן תמיד היתה יחסית בסדר).

 

אני חושש שאת אותו גזר הדין אני נותן גם למתחרים האחרים. חלונות mobile סובל מהבעיה באופן הרבה יותר בולט. לא זו בלבד שהטלפונים שמבוססים חלונות השתמשו, באופן מסורתי, במסך התנגדותי, הבסיס השולחני של האפליקציות של חלונות, וכתוצאה מכך גם כל יצירי ה-GUI שהמערכת מציעה, מבוססים על הקונספט של עכבר. עכבר מחשב הוא יצור מדוייק מאוד, אבל ללא יכולת למספר בחירות בו זמנית. מה שאפילו יותר חשוב, השימוש בעכבר דורש לחיצה, לא נגיעה. במילים אחרות, עכבר מחשב הרבה יותר דומה למסך התנגדותי מאשר למסך קיבולי. זה שם את חלונות לניידים בעמדת נחיתות שאני לא רואה איך מיקרוסופט מצליחה להשלים. זו גם הסיבה שאני לא רואה עתיד מזהיר לנסיון המעניין הזה.

 

לדבר את השפה החדשה

בלאקברי. יש עתיד
 בלאקברי. יש עתיד 
 צילום: יח"צ 
 

המערכת היחידה שלה אני רואה סיכוי היא בלקברי, וזאת בגלל שתי סיבות. הראשונה היא שבלקברי עדיין לא נכנסה לעולם מסכי המגע בכלל, מה שנותן לה הזדמנות לעשות את זה עם הטכנולוגיה העדכנית, ולייצר את בסיס האפליקציות צד שלישי, שהוא הגורם האמיתי להצלחה או לכשלון של פלטפורמה, מבוסס על כפתורים גדולים ופעולות החלקה וצביטה, ולא על פעולות עדינות ועל לחיצה ולחיצה כפולה. הסיבה השניה היא שהיא מתחילה מעמדת יתרון שעשויה לאפשר לה לכפר על האיחור המאוד משמעותי בכניסה לטכנולוגיה שהיא, כיום, דרישה כמעט ללא חלופה מכל מכשיר טלפון חכם מודרני. לראות מכשיר טלפון חכם ללא מסך מגע זה משהו מאוד מוזר בנוף של היום. אני לא מספיק מתמצא בדגמים שלהם כדי לדעת אם יש להם כבר מכשיר שמכיל גם מסך מגע וגם מקלדת פיזית. בגלל הדיוק הנמוך של מסך המגע הקיבולי, יצירת מקלדת וירטואלית טובה זו משימה בכלל לא פשוטה, ויש להניח שהקהל שנשאר נאמן אליהם עד היום עשה את זה בזכות המקלדת הפיזית. אמרתי שיש להם סיכוי, לא אמרתי שהמשימה שלפניהם קלה.

 

לסיכום, ההצלחה של פלטפורמה תלויה בקיום אפליקציות לפלטפורמה שמתאימות, בתכנון שלהם ובמדיום שדרכו הן מועברות, לצרכים של השוק. ה-iPhone שינה את פני השוק כאשר הכניס מסכי מגע מסוג חדש, שלמרות הדמיון לכאורה לטכנולוגיה הישנה, היוו משהו אחר לגמרי. גוגל השכילו ליצור מערכת משלהם שמשתמשת בשפת הממשק החדשה שנוצרה ע"י אפל. ההצלחה להביא את המערכות לדבר את השפה החדשה תהיה, לדעתי, אבן הבוחן של להיות או לחדול בשנים הקרובות בשוק הזה.

 

 

הפוסט פורסם במקור בבלוג "לינוקס ותוכנה חופשית" של שחר שמש, והוא מובא פה תחת רשיון cc by sa, קריאייטיב קומונס ייחוס-שיתוף זהה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by