ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התאבדויות ברשת: פרוייקט מיוחד 

התאבדויות ברשת: פרוייקט מיוחד

 
 
עידו קינן

למה האינטרנט מעודד התאבדויות? כמה פעמים בשבוע שולחת המשטרה ניידת להציל "מתאבד רשת"? מי מוחק הודעות פורום אובדניות, והאם זה בסדר? כתבה ראשונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלוש בבוקר. העיניים צורבות, היד על העכבר מסרבת להגיב, זועקת להפסקת קפה, אבל אתם לא יכולים להתנתק מהאינטרנט. שלושה אתרי חדשות, צ'ט ברקע, וחלון אחד עם הפורום האהוב עליכם. אתם פותחים וסוגרים הודעות באובססיביות, מחפשים אמירה ששווה משהו. את עיניכם מושכת הודעה עם הכותרת "הכי טוב שיש?". קליק מהיר, ואתם בתוך הראש של מישהו שכתב שנמאס לו מהחיים והוא חותך עניין.

בחודשים האחרונים מדווחת התקשורת על מה שלמרות הקלישאה, אי אפשר שלא לכנות "תופעה": התאבדויות על רקע המצב הכלכלי. לאחרונה גם נחשף במעריב כי בכל עשרה ימים מתאבד חייל צה"ל. מה שכתבנו עד עכשיו עלול להיות מסוכן: תיאוריה פסיכולוגית טוענת שדיון ציבורי בנושא מכניס לאנשים רעיונות לראש ומעודד את התופעה. ובעידן המקוון של ימינו, גם מנהלי פורומים באינטרנט צריכים להתמודד עם ההשלכות.

הספר "ייסורי ורתר הצעיר" של גתה, בו הגיבור מתאבד בעקבות אהבה נכזבת, הוביל לאופנה של התאבדויות ולהחרמתו של הספר במספר מדינות. היום משתמשים במושג "אפקט ורתר" לתיאור התופעה בה התאבדות של אדם מפורסם, או חשיפה מוגברת של מקרי התאבדות, מובילה להתאבדויות נוספות. והודעת התאבדות בפורום יכולה לקבל רייטינג שערוץ 10 היה חותך את הוורידים בשבילו.

כמו בנושאים רבים, גם כאן אין ממש חוקים כתובים, גם לא חוקי מדינה, רק נורמה שאינה מחייבת איש. אז מה עושים? זאת ועוד, בפרוייקט המיוחד של חיים ברשת על אובדנות והתאבדויות באינטרנט.
 

הפסיכולוגיה של המאיימים

``אנחנו לא מאפשרים התאבדות ברשת``. יעל דורון ב-ynet
 ``אנחנו לא מאפשרים התאבדות ברשת``. יעל דורון ב-ynet   
הפסיכולוגית יעל דורון, מנהלת פורום "הפסיכולוגית שלך" ב-ynet, אומרת שהאינטרנט מעודד התאבדות בשתי דרכים: אתרים שמספקים הדרכה כיצד להתאבד, ואתרים שמפרסמים ידיעות על התאבדויות, ידיעות שבהן או בתגובות להן יש גלוריפיקציה של העניין.

דורון: "היום יש איזה זילות במשפט 'אני רוצה להתאבד'. ואז השאלה אם הם באמת מתכוונים לזה ברצינות או לא" - דורון מספרת שהשנה היו כבר איומים בהתאבדות בפורומים סינגלס, אבטלה והורים וילדים של ynet.
 
 
"מעבר לאחריות המשפטית - שזה לא מעניין אותנו, כי אנחנו מכוסים, עורכי הדין דואגים לזה, הם שמים המון disclaimers, אבל זה לא העניין - העניין הוא איך אתה הולך לישון בלילה כשיש לך הודעה כזאת בפורום. אז יש לפעמים הודעות שעל פניהן לא נראות רציניות, כמו 'האגדח [כך בהודעה המקורית - ע"ק] שמכוונים אותו, צריך לכוון אותו לרקה?', זה לא נראה לי נורא מאיים, והתגובה שלי להודעה כזאת היא 'אקדח ששמים אותו במערכה הראשונה, לא תמיד יורה במערכה האחרונה'. אני מבהירה אצלי, ואני מלמדת את כל מנהלי פורומי התמיכה, שצריך להיות מאוד ברור לגולשים שלנו שאנחנו לא מאפשרים התאבדות ברשת. אנחנו מוכנים לדבר על למה כדאי לחיות, האם יש משמעות לחיים, אפשר לעשות דיון על זה כמה שרוצים. אבל מכתבי התאבדות, מכתבי 'הגעתי לסוף הדרך, שלום חברים, להתראות חברים', אלה מכתבים שהכותבים שלי יודעים שאחריהם הם יכולים לשמוע את האמבולנס מתחת לבית שלהם".

יש משהו שמייחד הודעות התאבדות באינטרנט ממכתבי התאבדות רגילים?
"בעיני זה אותו דבר. ברגע שמישהו שם באינטרנט מכתב התאבדות, אני מבינה את זה כרצון שלו לקבל עזרה. מי שרוצה להרוג את עצמו - הולך ויורה לעצמו בראש. לפעמים הוא משאיר מכתב ולפעמים לא, אבל הוא לא מצלצל ואומר 'הצילו, בלעתי כדורים'.

אני חושבת שצריך לחשוב איך אפשר לתת למנהלי פורומים כלים, גם אם הם אנשים בלתי מקצועיים) בתחום הפסיכולוגיה - ע"ק], ואנחנו ב-ynet כן עושים את זה - במפגשי מנהלים אנחנו מדברים על איך יודעים אם הודעה היא רצינית או לא, איך יודעים להבחין בכוונה. הם לא אנשי מקצוע, אבל הם אנשי רשת, הם יודעים להריח הודעות, ואנחנו גם נותנים להם את הכתובות של המשטרה, ותמיד הם יכולים להתייעץ איתי".
 
 
 
אבשלום אדרת הקים את עמותת אשנ"ב (אנשים למען שימוש נבון באינטרנט) לזכר בנו, ערן, שהתאבד לאחר שביקש וקיבל ייעוץ בצ'ט על שיטות ההתאבדות היעילות ביותר.

אתה מכיר את תיאוריית "אפקט ורתר", שאומרת שחשיפה של נושא ההתאבדות גוררת גלי התאבדויות נוספים?
"היום, רוב בעלי המקצוע יודעים שזה שטות מוחלטת, כי מי שרוצה להתאבד יודע איך להגיע לאינפורמציה הזאת, ומה שאנחנו יכולים לעשות זה לעזור להם, להראות להם איך לצאת מתוך המצב הקשה הזה".

לעומתו, עזי ברק, פרופסור לפסיכולוגיה ומייסד אתר התמיכה סה"ר (סיוע והקשבה ברשת), טוען שאפקט ורתר דווקא קיים, אבל "צריכים להיות מאפיינים מסוימים בתוך המסר, שהופכים אותו לדבר שהוא הירואי, רציני, מוצלח, יפה, דברים שיכולים לגרום להזדהות חיובית. משהו שהופך את זה למרתק, מעניין, מגרה, חיובי".

כמו ההתאבדות של קורט קוביין מנירוונה?
"נכון".

דורון מ-ynet אומרת שבכל פורטל יש פסיכולוג או פסיכיאטר, ואלה מקיימים התייעצויות טראנס-פורטליות זה עם זה. לדבריה, היה לה שבוע עם שלוש התייעצויות כאלה. "להיות מנהל פורום לדעתי זה מקצוע", היא מסבירה, וממליצה לקיים סדנאות למנהלי פורומים, "שבהן יבואו פסיכולוגים שעובדים ברשת וילמדו את המנהלים מה זה התאבדות, מה זה תוקפנות, איך מנהלים קבוצה, כל מיני דברים". לדעתה, הההתעלמות מהנושא תפסיק "כשבנאדם אחד באמת יתאבד, ולא יתפסו אותו. בינתיים איכשהו קורה שהצילו את כולם. ביום שלא יצילו - ויהיה סיפור כזה, אז יבינו שצריך ללמוד את זה".

איך אתם מאתרים את המאיימים בהתאבדות כדי להצילם?
"יש לנו שוטר אחד במדינת ישראל, אייל שרון, והוא מציל את כולנו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by