ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ברוך שפטרנו 
 
 יאללה לך הבייתה ג`וני   
 
מערכת חיים ברשת

ג'ון פוינדקסטר, האיש מאחורי התוכנית של הפנטגון להקים בורסת דמים לגבי אירועים במזרח התיכון, יתפטר בעקבות השערורייה שקמה לאחר פרסום הפרוייקט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האדמירל בדימוס ג'ון פוינדקסטר יתפטר מתפקידו בפנטגון לאור המהומה שהתחוללה בעקבות פרוייקט מחקר, עליו היה מופקד, אשר כלל בין היתר שוק סחורות עתידיות (בורסה) על גורל המזרח התיכון.

גורם בכיר במשרד ההגנה מסר בסוף השבוע כי שר ההגנה דונלד ראמספלד ופוינדקסטר הבינו כי ככל הנראה יהיה לפוינדקסטר די קשה להמשיך בתפקידו לאחר השערורייה שקמה. (שזה ניסוח די עדין ל:"קח את הדברים שלך ועוף מכאן").

התוכנית "המבריקה" של הפנטגון תוכננה כך שתאפשר לברוקרים להרוויח ע"י חיזוי מאורעות פוליטיים וצבאיים במדינות המזרח התיכון, כגון התנקשויות באישי ממשל (מי אמר עראפת?) ומתקפות טרור (על מה עומד היום מדד ההודנה?).

אותו גורם עלום שם מסר כי ראמספלד לא ביקש את התפטרותו של פוינדקסטר, אולם האדמירל אמור להגיש אותה בתוך מספר שבועות. פאט רוברטס, הסנאטור הרפובליקני מקנזס אשר עומד בראש וועדת הביון של הסנאט אמר: "אני חושב כי החלטתו הייתה נבונה".

ורק בשביל להזכיר לקוראים. בשנות השמונים שימש פוינדקסטר כיועץ לבטחון לאומי בממשל רייגן (כשאבא בוש היה סגן הנשיא). הוא היה אחת מדמויות המפתח בפרשיית אירן-קונטרה, שבמהלכה הסתובבו הרבה כספים/נשק/סמים בין ארה"ב-ישראל-אירן-ניקרגואה. פוינדקסטר היה הש"ג הבכיר ביותר שניתן היה להגיע אליו (מעליו עמד סגן הנשיא), הוא הורשע וקיבל חנינה במועד מאוחר יותר.

פונדקסטר, שימש בתפקידו ב-DARPA גם כראש פרוייקט הביון הממוחשב Total Information Awarness, פרוייקט שזכה לכינוי החיבה המפוקפק "האח הגדול של האח הגדול". פרוייקט זה אמור לעקוב אחר כל תמסורת אלקטרונית, בין אם זה פקס, אי-מייל, טלפון או תוכניות טלוויזיה בהן צופה נושא המעקב.
 
 
פרוייקט "בורסת המזרח התיכון" נידון ביום ב' ע"י הסנאטורים הדמוקרטים רון ויידן וביירון דורגן. הביקורות התגברו ביום ג' מצד מוחקקים משתי המפלגות, ויו"ר וועדת הסנאט לכוחות המזויינים, ג'ון וורנר, הודיע כי הגיע להסכם עם פקידים במשרד ההגנה לשים קץ לפרוייקט.

וורנר מסר את ההודעה לאחר שדיבר עם ראש מחלקת המחקרים המיוחדים של הפנטגון (DARPA), המחלקה בה עובד פוינדקסטר. וורנר קרא לפרוייקט "טעות גסה בשיקול הדעת".

סוכנות DARPA ועוד שתי חברות פרטיות תכננו להקים על גבי האינטרנט שוק סחורות עתידיות, לגבי אירועים במזרח התיכון. הברוקרים היו אמורים לסחור חוזים המבוססים על תחזיותיהם לגבי העתיד להתרחש באיזור. כאשר ההגיון המופלא מאחורי הרעיון היה שבחירותיהם של המשקיעים יוכלו לגלות מידע שלא היה זמין בכל צורה אחרת.

הסנאטורית ברברה בוקסר מקליפורניה קראה לילד בשמו וקבעה כי "יש פה משהו פשוט חולה" ואמרה כי מי שעומד מאחורי התכנית צריך להתפטר.

כתבת פרשנות של עידו אמין בנושא מתפרסמת היום בניוזלטר חיים ברשת. להרשמה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by