ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הרובוט האנושי 

הרובוט האנושי

 
 
יוני שדמי

קווין וורמיק רוצה להשתיל בכולנו שבב מחשב טלפתי שמתחבר לאינטרנט, והוא מתחיל עם גופו שלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב אצלנו? רובוט מתוצרת חברת
 בקרוב אצלנו? רובוט מתוצרת חברת    
"נולדתי בנאדם, אבל היה זה רק תעלול של הגורל. יש לנו את הכוח לשנות את זה", כך מתחיל ווידויו הארוך של קווין וורוויק, פרופסור לקיברנטיקה באוניברסטית רידינג, שהתפרסם בגיליונו האחרון והמשובח כתמיד של מגזין הטכנולוגיה והתרבות Wired.

במאמר מספר רידינג, שעוסק ברובוטיקה וביולוגיה מגיל 15, על ניסוי שהוא וצוות של 20 מדענים נוספים עומדים לערוך בעוד 18 חודשים מהיום. שורשיו של הניסוי הפנטסטי הזה ב1998, עת השתיל וורוויק שבב מחשב בזרועו השמאלית.

השבב תיקשר עם רשת המחשבים במעבדה לקיברנטיקה של אוניברסיטת רידינג האנגלית, ואיפשר לוורוויק להפעיל מכשירים פשוט על ידי הליכה בכיוונם או הנף יד לעברם. ברגע שהתקרב וורוויק לדלת הודיע השבב למחשבי המעבדה שיש לפתוח אותה, ברגע שהצביע על מכונת הקפה הכינה לו זו את הקפוצ`ינו החביב עליו, כשהתקרב לחדרו ניגן הסטריאו את הדיסק הקלאסי החביב עליו, וכשהסתובב אל מחשבו נדלק המחשב והקליד אוטומטית את הסיסמה הייחודית שלו.

 
קווין וורמיק על שער גיליון
 קווין וורמיק על שער גיליון    
אבל וורוויק לא מתכוון לעצור שם. היה זה רק מבחן קטן, בלון ניסוי, שלב בדרך למטרה האמיתית: בעוד שנה וחצי ישתיל וורוויק שבב חדש ומתקדם בהרבה בזרועו השמאלית.

השבב החדש יוכל לא רק לשלוח הודעות רדיו ממוחשבות, אלא גם לקבל אותן. במילים אחרות, השבב יאפשר להקליד פקודות ממחשב חיצוני היישר אל תוך לב ליבה של מערכת העצבים של פרופסור קווין וורוויק.

השבב, שמכיל מעבד זעיר ומיקרו-משדר, יקליט את תזוזת הנוירונים במערכת העצבים של וורוויק, וישדר אותה למחשב חיצוני.

כשיזיז וורמיק את ידו, יתועדו תזוזות הנוירונים וישלחו בגלי רדיו אל מחשב חיצוני. כך גם כשיקפוץ, כשישמח, כשיבכה, כשישתכר, כשיכאב לו, כשיקבל זיקפה, ובעצם כל התרחשות גופנית אחרת, תתועד, תקודד לשפה בינארית, ותישמר בקרבי הדיסק הקשיח של מחשב המעבדה.

לאחר שיוקלטו כל האירועים הללו ואחרים, יעברו וורוויק וצוותו לשלב הקריטי של הניסוי: הקבצים המתעדים את תזוזות הנוירונים במוחו ובגופו של וורוויק ישלחו בחזרה אל השבב המושתל בזרועו, וינוגנו משם. לאיש אין מושג מה תהיה התוצאה.

וורוויק אומר כי הוא יחשיב את הניסוי כהצלחה אם בתגובה לקבלת הקובץ שמכיל תיעוד ל הזזת האצבעות בידו הימנית תזוז ידו הימנית שוב. הוא מתכונן להקליט אירועים רבים מסוג זה, ולנגן אותם שוב בלב ליבה של מערכת העצבים שלו.

לאחר שישתה כמה כוסיות יין וישמור במחשב קובץ המתעד את תחושותיו, וינגן את אותו קובץ שוב, בכדי לנסות להשיג את אותה תחושה, רק בלא שימוש בכוסיות היין.
 
אינטל אינסייד?
 אינטל אינסייד?   
צוות המדענים לא בטוח מה, בעצם, יקרה כשהקבצים יתחילו לפעול בתככי המערכת העצבית של פרופסור וורוויק: האם קובץ הכאב ישחזר את הכאב? האם קובץ ההנאה המינית יגרום לעירורה המחודש? האם קובץ המתעד את תזוזות הנוירונים בשעת ריצה יגרום לוורמיק לרוץ שוב, בניגוד לרצונו? הוא מהמר שכן.

אם הניסוי יוכתר בהצלחה, וורוויק, שבאותו שלב כבר יהיה זכאי לתואר סייבורג (יצור דמיוני שחציו בשר ודם וחציו מכונה), יפצח בסדרה של בחינות חדשות: הוא יזין את מערכת העצבים שלו בקרני-איקס וקרני אינפרא-אדום בצורה ישירה. האם וורוויק יוכל לראות עצמים באינפרא-אדום? האם "יראה" אותם ממש, או שמא רגישותו לחום פשוט תגבר? הוא לא בטוח.

אם סדרת הניסויים הללו לא תגרום לוורוויק לאבד את שפיותו - ויש סיכון ממשי שפרץ כזה של נתונים נוירונים יגרום לעומס-יתר במוחו של הפרופסור - הוא יקח את הניסוי לשלב הבא. שבב דומה יושתל בזרועה של אשתו של וורוויק, איירין. היא תיסע לניו-יורק, והשבב שלה ישמור על קשר ישיר עם שבבו של בעלה בעזרת האינטרנט.

וורוויק רוצה לבחון מה יקרה לאיירין כאשר, למשל, הוא יציץ מקצהו של מגדל משרדים גבוה ויחוש פחד גבהים. האם היא תחוש פחד דומה? האם תעבד את הנתונים, שיזרמו אליה בצורה שוטפת דרך הרשת, בצורה אחרת לגמרי?
 
 
שוב יבחון וורוויק סדרה של תחושות, מכאב, דרך ריגוש מיני ועד לדיכאון, ויבדוק כיצד תחושותיו שלו ושל אשתו משתלבים לשלם אחד.

ניסיונותיו של וורוויק מסתמכים על שורה של ניסויים קודמים בשדה הקיברנטיקה. כך למשל, ב1997 חיברו מדענים יפניים את מערכת העצבים של מקק למחשב מיוחד, ושלחו לו תחושות הנוגדות את רצונו: בזמן שקערת מזון מפתה הונחה מימינו, למשל, המחשב שידר לו אותות נוירונים המצווים עליו ללכת שמאלה. המקק הלך שמאלה.

באותה שנה, חיברו מדענים אנגליים עכברושים למחשב, ונתנו להם מזון ברגע שאלה "חשבו" כיצד ילחצו על הכפתור שבדרך כלל גרם להופעת מזון בתאיהם. הניסוי הצליח.

אם ניסוייו יצליחו, ולו רק באופן חלקי, חוזה וורוויק עתיד בדיוני, בו תחובר האינטרנט ישירות לשבב דומה, שיושתל בכל אחד מאיתנו. התוצאה תהיה תקשורת כמו-טלפתית, זיכרון ומאגרי ידע אינסופיים: "מדוע שנצטרך ללמוד מתמטיקה", שואל רטורית וורוויק, "אם נוכל להשתמש בשבב שבמוחנו בכדי להתחבר אל מחשב שיבצע את החישובים המסובכים עבורנו? מדוע לטרוח לזכור משהו בכלל, אם ברשותך גישה למאגרי ידע אינטרנטיים עולמיים?"

למעשה, חזונו הסופי של וורוויק הוא "מכונה מרושתת שמחברת מוחות אנושיים", שתאפשר לכולנו להפוך לקהילת סייבורגים אחת, מוח ענקי פועם אחד, שמחליף מחשבות במקום לדבר וחי בסינרגיה מושלמת עם המכונה, יצירת כפיו האולטימטיבית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by