ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה המקומית הסתיימה  

המהפכה המקומית הסתיימה

 
 
דן בהט

בחודשים האחרונים יותר ויותר מקומונים נסגרים או מתאחדים, הכל בשם החיסכון הכלכלי. נשמע מבטיח? לא בדיוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשקט, בלי שנשים לב, מותה של העיתונות המקומית הפך לעובדה. בחודשים האחרונים החליטו רשתות המקומונים, שבבעלות שלושת העיתונים הגדולים, לאחד מערכות מקומונים, בלי שום הסבר או גילוי נאות ותוך שמירה אדוקה על שמו המקורי של המקומון.

העיקרון פשוט. תחילה מוסבר לעובדים כי השינוי הוא לוגיסטי בלבד: מערכת אחד המקומונים נסגרת ומועתקת למערכת השנייה. ההיגיון מסבירים לעובדים, הוא כלכלי גרידא - במקום לשלם פעמיים עבור שכירות, ארנונה, חשמל ושאר החשבונות, עוברים למבנה שנמצא בבעלות העיתון ממילא, וכך חוסכים.
 
עמוס שוקן ועופר נמרודי. מצטמצמים? (רויטרס)
 עמוס שוקן ועופר נמרודי. מצטמצמים? (רויטרס)   
נשמע מבטיח? לא בדיוק.
בתחילה הכל נראה טוב, הגרפיקאית שבאה מקרית מוצקין מסדרת יחד עם הגרפיקאית הוותיקה מחיפה את שעות העבודה על המקינטוש, המפיקים מחליפים בינהם חוויות, אך המנכ"ל שמסתובב במערכת המשותפת רואה פתאום כי אין עבודה לשתי גרפיקאיות, ואופס...חלל ראשון במערכה. מיד אחר כך מסתבר שבמקום ארבעה מפיקים אפשר להסתדר גם עם שלושה.

וזוהי רק ההתחלה, אחרי שסיימו לטפל בצד הלוגיסטי נזכרים שגם העוסקים במלאכה העיתונאית לא כל כך חשובים, הרי כתבות תחקיר וכתבות עומק לא היו מעולם באג`נדה של המקומונים, ובשביל להעביר ידיעה על סניף בנק שנשדד בעפולה אפשר להסתפק גם בכתב הפלילים של חיפה שיהיה בקשר פעם ביום עם דובר מרחב הגליל במשטרה.

וכך בקצב שהולך ומתגבר בחודשים האחרונים, מאוחדות מערכות המקומונים לא רק בכתובת הדואר שלהן, אלא גם בתכנים העיתונאיים. לקוראים עצמם אין שום מושג על השינוי, כיוון שהמקומונים ממשיכים להופיע בשמם המקורי.
 
רשת שוקן, שהובילה את `מהפכת המקומונים` בשנות השמונים, נחשבת גם הפעם לפורצת הדרך, והיא זו שמובילה את מגמת איחוד המקומונים. זה התחיל באזור הכרמל, כשהוחלט על האיחוד בין `כלבו` (שיצא בחיפה) ל`הד הקריות`, וכשראו שם שהעסק עובד סגרו לחלוטין את `ידיעות הגליל` שחולק באזור עפולה. התהליך לא נעצר בצפון הארץ. `שתי ערים`, שכיסה את חולון ובת ים, אוחד יחד עם עיתון `ערים`, שהיה עד לא מזמן נחלתם הבלעדית של תושבי רחובות ונס ציונה.

רשת המקומונים של `ידיעות אחרונות` לא פיגרה בהרבה אחרי רשת שוקן. גם שם חלו במיזוגים, תחילה באזור השרון, אחר כך גם בשפלה ויש עוד תוכניות לעתיד. וכשלמתחרים הולך כל כך טוב למה שרשת המקומונים של מעריב לא תצטרף לחגיגה? וכך תושבי הדרום יכולים כבר לחגוג את האיחוד בין `זמן דרום` ל`זמן הנגב`.

תהליך איחוד המקומונים בישראל נמצא דווקא בסתירה למגמה שמתפתחת בתקופה האחרונה בארצות הברית, אשר תחת ההגדרה של `עיתונאות ציבורית` (Public Journalism) נושאת את דגל `הידוק הקשר בין העיתון לקהילה`. אפשר לקחת לדוגמא את המקומון `שארלוט אובזרבר` שפתח בדו שיח עם תושבי השכונות בעיר, במטרה להכיר מקרוב את רחשי ליבם של הקוראים שלו.

העיתון פתח מרכז טלפוני מיוחד לקוראי העיתון והחל לקיים מפגשים פומביים עם התושבים. השילוב בין תקשורת מקומית לתושבים שמבקשים שינוי, הניב מלחמה משותפת בממסד העירוני. בעקבות ההצלחה כתב הירחון לענייני עיתונות Press Policy היוצא לאור באוניברסיטת הרווארד, כי "עיתונאות ציבורית מתמקדת בדאגותיו של האזרח הפשוט ובנושאים המעניינים אותו".

ועם כבר במיזוגים עסקינן, ניתן לחשוף כאן לראשונה כי בשבוע שעבר נפגשו כל המנכ"לים של רשת מקומוני שוקן לכינוס שהוקדש להמשך `תהליך ההתייעלות`.

בין השאר נאמר שם כי המגעים בין רשת שוקן לרשת המקומונים של מעריב לא נעצרו אחרי חשיפת פרשת נמרודי האחרונה. כעת, מתברר, ממתינים ברשת שוקן לראות כיצד יתפתח משפטו של עופר נמרודי, וכיצד זה ישפיע על אחזקותיו במניות `מעריב`.
 
 
הכתבה מתפרסמת באדיבות המגזין `במקום`
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by