ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עתירה לבג"צ: תוכרז מיקרוסופט ישראל כמונופול 
 
 כתב התביעה שהוגש היום נגד מיקרוסופט   
 
עידו אמין

הוגשה כנגד ממונה ההגבלים העסקיים, בשל "אופן התנהלותה הדורסני של החברה"; מיקרוסופט ישראל: לא קיבלנו מידע על העתירה; משרד הממונה: אין תגובה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבוקר (שני) הוגשה לבית המשפט הגבוה לצדק עתירה נגד הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, בענין חברת מיקרוסופט. העתירה מבקשת מבית המשפט להורות לשטרום להכריז על מיקרוספט כמונופול בתחום מערכות ההפעלה למחשבים אישיים.

העתירה הוגשה על ידי עודד לביא (35), מתכנת מחשבים במקצועו, נשוי ואב לשתי בנות, העומד בראש "הפורום לחופש On Line". לדברי לביא, הפורום הוקם בראשית שנת 2002 כיוזמה מקומית ופרטית ובהשראת פורום דומה המנוהל בארה"ב. לדבריו, הפורום מאגד אנשי מחשבים שאינם שבעי רצון "מאופן התנהלותה הדורסני של חברת 'מיקרוסופט' בארץ ובעולם" – במיוחד לאחר המהלכים המשפטיים בענייניה בארה"ב ובמדינות האיחוד האירופי.

העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד גידי פרישטיק ממשרד גלרט, גלרט ופרישטיק, מהווה נקודת מפנה במאמצים של הפורום שנמשכו כשנתיים. במהלך תקופה זו, באו אנשי הפורום בדברים עם היועמ"ש, רשמת מאגרי המידע והממונה על ההגבלים העסקיים. גם היועץ המשפטי לממשלה מופיע בעתירה כאחד המשיבים, לצד מיקרוסופט.
 
 
דמות משמעותית נוספת המופיעה בעתירה היא איציק כהן, סגן החשב הכללי במשרד האוצר, דמות ידועה ודומיננטית בכל הקשור במיחשוב משרדי הממשלה ופרוייקט המימשל הזמין. העותר טוען כי כהן "עודד במכוון ובמוצהר את שוק המחשוב הממשלתי לכיוונה של ''מיקרוסופט'", וזאת על ידי הסכמתו לכרוך יחד שימוש במערכות הפעלה של מיקרוסופט עם שימוש במוצריה" – דבר שמהווה, לדברי העותר, הסדר כובל.

כמו כן, טוען העותר, פעל כהן ברשאית שנת 2002 להסדרת תרומה של טכנולוגיות של מיקרוסופט לממשלת ישראל. משמעות התרומה, לדבריו, היא קשירת ממשלת ישראל לספק מונופוליסטי "תחת כסות של 'תרומה' כביכול למדינה". העותר פנה אז ליועמ"ש לבדיקת הנושא – ואז בוטלה ההתקשרות.

העותר מוחה נגד המדיניות הממשלתית בה, מצד אחד נוהג כהן במיקרוסופט "כאילו אינה בעלת מונופול - הוא כורך את שיווק מערכות ההפעלה בשיווק מוצרים אחרים, ומאידך פוטר אותה ממכרז עפ"י חוק חובת מכרזים, כי למעשה מדובר ביצרן יחיד".

אך עיקר העתירה מכוון נגד "חוסר הסבירות בהיעדר טיפול והכרעה" בפניות העותר לממונה על הגבלים עסקיים להכרזה על מיקרוסופט כמונופול והיא מגוללת מסכת של התכתבויות בת כשנה. "המגעים לגבי הכרזת חברת ''מיקרוסופט' כמונופול", טוענת התביעה, "החלו במחצית השנייה של 1999; זאת בעקבות תלונות שהגיעו לרשות ההגבלים העסקיים בדבר פעילות שבה נוקטת חברת 'מיקרוסופט' בישראל, הסותרת לכאורה את כללי התחרות". בין הממונה לבין מיקרוסופט היה דין ודברים בענין הכללים שמיקרוסופט חייבת לקבל עליה בעקבות פסיקת בית המשפט בארה"ב, אולם הדברים לא הוכרעו בהגדרתה כמונופול.
 
 
לפנייתו של העותר ענה הממונה על ההגבלים העסקיים לפני כשנה וכתב לו: "לא מצאנו במכתבכם ולו ראשית ראייה לניצול מעמד מונופוליסטי לרעה, או להפרה אחרת של חוק ההגבלים העסקיים, התשמ"ח – 1988 על ידי חברת מיקרוסופט". בהמשך סיפק העותר נתונים לממונה, בהם "נפרש בהרחבה אורח פעולותיהן הדורסניות של המשיבות ובכלל זאת, חיסול שוק מעבדי התמלילים העבריים וחיסול פיתוחים עבריים בשוק הדואר האלקטרוני", המופיעים גם בעתירה. העותר גם מפרט סדרת מבחנים מהם עולה כי יש להכריז על מיקרוסופט כמונופול. בין השאר מפורטים בעתירה אחוזי החדירה של החברה לשווקים שונים, "מבחן תחליפיות המוצר", וניתוח הרווח התפעולי של מיקרוסופט העולמית (82%). לסיכום, מובא אף ציטוט מפי מר אריה סקופ, מנהל מיקרוסופט ישראל שאמר לעתון PC PLUS "אנחנו מונופול מכיוון שכולם קונים אותנו בכמויות גדולות - אתה רוצה שנגיד להם לא לקנות?".

עוד מופיעים בתביעה פירוט עלילות "''קווים מנחים למעגל חיי המוצר'' של מיקרוסופט, בהם מפורט איך היא מוציאה מערכות הפעלה לפנסיה מוקדמת, נושא שסוקר כאן לאחרונה עקב התקרבות מותה של חלונות 98. כמו כן, מוזכרים בעתירה קיו-טקסט, דגש, איינשטיין, וורדמיל, א.ב., וורד פרפקט – כל אלה תוכנות עיבוד תמלילים שהיתה להן גירסה עברית אך "חוסלו", כדברי העותר, עקב כריכת "וורד" בתוך הסכמי הממשלה בענין מערכות ההפעלה של מיקרוסופט. פיתוחים נוספים שמזוכרים הם "לינגו" ו"לוטוס נוטס".

לעתירה נספחים רבים הכוללים, בין השאר, את ההסכם לשימוש במוצרי מיקרוסופט במשרדי הממשלה, וכן את פסיקת בתי המשפט בארה"ב על אופן פעילותה של החברה.

ממיקרוסופט ישראל נמסר: "מיקרוסופט ישראל לא קיבלה כל הודעה או מידע על העתירה הנ"ל ולכן לא נוכל להגיב כרגע".

ממשרד הממונה על ההגבלים העסקיים נמסר שהם אינם מעוניינים להגיב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by