ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קולנוע, זכויות ואמון 

קולנוע, זכויות ואמון

 
 
אודליה ברקין

המכון למדיה מודרנית באוניברסיטת אל-קודס וסינמטק תל אביב, חברו יחד ביוזמה משותפת: פסטיבל סרטים בינלאומי בנושא זכויות האדם, תחת השם "אמון בסיסי", שייפתח ביום חמישי בסינמטק, ויימשך ברמאללה, חיפה ונצרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוסנת טרבלסי ודאוד קוטאב, מנהלי ויוזמי הפסטיבל
 אוסנת טרבלסי ודאוד קוטאב, מנהלי ויוזמי הפסטיבל   
על רקע היחסים המתהווים בין ישראל לפלסטינים, והפרות זכויות האדם הבוטות בשטחים, מפתיע לגלות ששיתוף הפעולה התרבותי הראשון בין ישראל לפלסטינים עוסק דווקא בנושא טעון כמו זכויות האדם. מדובר ב"אמון בסיסי", פסטיבל סרטים בינלאומי מיוחד, פרי יוזמה ישראלית המוקדש כולו לבחינת נושא זכויות האדם מפרספקטיבות שונות. 48 סרטים המייצגים 18 מדינות, ביניהן ישראל ופלסטין, יוצגו במהלך הפסטיבל, שייפתח בסינמטק תל אביב ביום חמישי הקרוב (השלושה בפברואר) ויימשך שבוע.

הפסטיבל הוא יוזמה מקורית של אוסנת טרבלסי, מפיקת פרסומות (גם ברשות הפלסטינית) וסרטים דוקומונטריים (האחרון הוא `מסך עשן`, המלווה את האמן אריאל זילבר) במקצועה, בשיתוף דאוד קוטאב, מנהל המכון למדיה מודרנית באוניברסיטת אל-קודס בירושלים.


 
IT TAKES A CHILD, תנועת השחרור לילדים שהקים הילד קרייג קילברגר. בקרוב סניף בישראל
 IT TAKES A CHILD, תנועת השחרור לילדים שהקים הילד קרייג קילברגר. בקרוב סניף בישראל   
"הרעיון להקים כזה פסטיבל עלה בצורה הכי פרוזאית". אומרת אוסנת טרבלסי יוזמת הפסטיבל, "לפני כמעט שנתיים וחצי, הייתי בחופשה באמסטרדם ונודע לי שיש פסטיבל של אמנסטי (ארגון זכויות האדם של האו"ם - א.ב). התחלתי לראות שם סרטים וקרו לי דברים. במיוחד שמתי לב לכך שהמיקום של ישראל במפה של זכויות האדם לא היה מעודד במיוחד".

"מטרת הפסטיבל מבחינתי היא לעשות את הקישור", מסבירה טרבלסי. "אנשים ייראו סרטים על זכויות אדם והפרתן בכל העולם. הפסטיבל נותן פרספקטיבה עולמית ומאפשר ללמוד מהניסיון בארצות כמו דרום אפריקה, אל סלבדור וקמבודיה, איך לנסות ולהגיע לשלום ולפיוס. המטרה להראות שכדי לקדם יחסים, כדי לקדם את הפיוס יש לחשוף את האמת ולהתעסק אתה. זו הדרך היחידה".

"חשוב לציין שהפסטיבל אינו רק פרוייקט דו-קיום ישראלי פלסטיני. הוא מנסה להציג תמונה כוללת של זכויות האדם בכל העולם", מסבירה טרבלסי. בין הנושאים בהם עוסק הפסטיבל אפשר למצוא גם את מעמד הנשים בחברה, זכויות ילדים, מלחמה, גלות ופליטים, אזרחות ואתניות, גזענות, וכמובן זכויות האדם והאזרח.


 
מתוך הסרט Black and Jews
 מתוך הסרט Black and Jews   
לצורך הפקת הפסטיבל פנתה טרבלסי תחילה לאלון גרבוז, מנהל סינמטק תל אביב שנענה בחיוב, ולדאוד קוטאב, מנהל המכון למדיה מודרנית באוניברסיטת אלקודס בירושלים. המכון נוסד בשנת 1996, במטרה לספק חינוך איכותי לתלמידיו, בכל צורות המדיה המודרנית עם שימת דגש על עבודה מעשית.

קוטאב עצמו נכלל ברשימת 50 העיתונאים הפעילים ביותר למען זכויות האדם בעולם. הוא התלהב מהרעיון שהפסטיבל לא יתמקד רק בסכסוך היהודי-פלסטיני אלא יציג קונפליקטים מרחבי העולם.

אגב, אף יוצר פלסטיני לא סירב להשאיל את סרטו לפסטיבל, וזאת למרות שהיוצרים הפלסטינים שסרטיהם משתתפים בפסטיבל לוקחים סוג של סיכון. ייתכן וההשתתפות בפסטיבל שכל כך מזוהה עם ישראל תפגע בסיכויי הסרטים להיות מופצים בשאר העולם הערבי, שהוא עיקר הקהל לסרטים הפלסטינים.

את 48 הסרטים הנבחרים בחרו פרופסור ג`אד נאמן, אוסנת טרבלסי עצמה, וג`ורג` חלייפה. מעניין לציין שרוב הסרטים הם סרטי תעודה, ושקיים ייצוג נשי משמעותי בקרב היוצרים והבמאים של הסרטים. התמונה שעולה מהפסטיבל היא שגברים יוצרים מלחמות ונשים מתעדות את ההשלכות שלהן. "נשים פועלות ממקום יותר רגשי", אומרת על כך טרבלסי.

המגמה בבחירת הסרטים הייתה להראות את השינוי. רוב הסרטים מצביעים על השינוי שנגרם כתוצאה מחשיפת עוולות. הסרט IT TAKES A CHILD לדוגמא, מתעד את פועלו של הילד פעיל זכויות האדם, קרייג קילברגר (כיום בן 16), שבגיל 12 הקים תנועה הנאבקת בניצול ילדים וכיום מונה עשרים סניפים ברחבי העולם. 
 
בין הסרטים המומלצים נמצא Black and Jews, סרטם של אלאן סניטאו ודבורה קאופמן. הסרט אשר מופק על ידי צוות של שחורים ויהודים, מספר חמישה סיפורי מפגש תיעודיים בין שני המיעוטים. אחד מהם מתעד את ביקורו של הבמאי היהודי סטיבן שפילברג בבית ספר מעורב בניו-יורק בעקבות תקרית מביכה. במהלך ההקרנה הבית-ספרית של סרטו, `רשימת שינדלר`, פרצו הילדים השחורים בצחוק למראה רצח היהודיה ביד הקצין הנאצי. טענת הנגד של הילדים הייתה שמלמדים אותם את השואה של היהודים ולא את השואה של עמם.

טרבלסי עושה את הקישור: "גם כאן, מיליון וחצי ערבים לומדים את ביאליק ומיליון דברים שקשורים לסיפור הישראלי. ברגע שאתה לא מכבד תרבות וזכויות של אדם אחר, זה חוזר אליך".

במסגרת הפסטיבל יתקיימו שני דיונים מרכזיים: האחד שנושאו אמת ופיוס יתקיים ביום שישי בסינמטק תל אביב. בדיון שינחה פרופסור ג`אד נאמן ישתתפו שולמית אלוני, סרי נוסייבה, הבמאית דבורה קאופמן והיידי לובאטו, מנהלת פסטיבל אמנסטי אינטרנשיונל באמסטרדם, שבעקבותיו חשבה טרבלסי על הרעיון.

הדיון השני בנושא מדיה וזכויות האדם, יתקיים ברמאללה ביום שלישי, השמונה בפברואר, בהנחיית דאוד קוטאב ובהשתתפות עיתונאים מהארץ ומהעולם. בטקס הנעילה הרשמי של הפסטיבל, יוענקו שלושה פרסים לסרטים הזוכים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by