ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התאבדויות ברשת: מנכ"ל תפוז נ' וואלה 

התאבדויות ברשת: מנכ"ל תפוז נ' וואלה

 
 
עידו קינן

למה האינטרנט מעודד התאבדויות? כמה פעמים בשבוע שולחת המשטרה ניידת להציל "מתאבד רשת"? מי מוחק הודעות פורום אובדניות, והאם זה בסדר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אצלנו מאוד קשה להתאבד", צחק מנכ"ל תפוז אנשים, גיא אליאב, ומיד הרצין: "יש לנו נוהל מאוד מסודר, שברגע שבנאדם אומר שהוא מתאבד – לא 'רוצה להתאבד' – באותו רגע אנחנו שולפים את הפרטים של הבנאדם, מעבירים אותם למשטרה, ובסוף מגיעים אליו הביתה".

ומה אם הוא רק מאיים להתאבד?
"אם זה בפורומים של סה"ר, סה"ר מטפלים בו. יש להם כל הכלים לשלוף לבד, אם צריך, את המידע על הבנאדם. אם זה בפורומים אחרים, מפנים אותו לפורום של סה"ר. אבל איפה אנשים כותבים על התאבדויות? בפורומים של דיבורים, לא של מידע. יותר סביר שמשם יבואו הבעיות. שם אנחנו יותר ויותר מנטרים את הבעיות ועוקבים אחריהן. אני חושב שבתחום הזה של ההתאבדויות, אנחנו די קבענו את הצורה של איך דברים צריכים להתנהל, ואני מאוד שמח שככה הדברים מתנהלים בשוק. אני חושב שזה חשוב: מדובר פה בחיי אדם, לא בתחרות בין אתרים. מבחינתי, ברגע שבאו אלי מסה"ר או מהמשטרה ואמרו לפתוח את הערוץ הזה של המידע, אני לא מבקש אפילו צווים. אם מישהו מתאבד, ועכשיו אני מבקש צו של שופט, יכול להיות שאיחרתי את הסוגיה, הם לא יצטרכו כבר את הצו".

אתה בעצם אומר מראש לגולשים, "אם אתם מתאבדים, הפרטיות שלכם כרגע היא לא הדבר הכי חשוב, אלא חיי אדם".
"יש לי דיסקליימר שאני יכול לעשות כמעט מה שאני רוצה, כי אנחנו אתר מסחרי, לא של ממשלת ישראל. אם אני אתחיל להגיד שאני אחשוף את מי שכותב, אז לא יכתבו אצלי, ואני לא אוכל להציל אותו, אז מה עשיתי פה? אתרי קהילות, מעבר לקטע של סקסי ונחמד ויפה, זה אחריות עצומה, והאחריות היא קודם כל בקטע של ההתאבדויות".
 
 
המדיניות שלכם נקבעה בהתייעצות עם אנשי מקצוע? אתם מודעים לכך שפרסומים על התאבדויות בצורה מעוררת הזדהות עלולים להוביל להתאבדויות נוספות?
"מדברים על התאבדויות עכשיו בגלל הנושא הכלכלי – בנאדם רואה שמישהו מתאבד בגלל בעיות כלכליות ואומר, 'בוא'נה, גם אני אעשה את זה'. אבל סה"ר מלווים אותנו באופן קבוע".

אליאב הסביר מה עומד מאחורי המדיניות שלו: "אמא נותנת לילד שלה להסתובב בתפוז כי היא חושבת שזה מקום בטוח, כמו שהיא שולחת אותו לדיסקוטק. אני מנסה לעשות הכל כדי לשמור על הילד. אנחנו מאוד ערים לזה. בפורומים האלה יש המון דברים מאחורי הקלעים שהמשתמשים לא יודעים עליהם".

זה נשמע מפחיד.
"תשמע, זה נשמע מפחיד, אבל מה שזה אומר זה שאם מישהו מתאבד, אנחנו מנסים לעזור. אם מישהו בפורום מאיים על מישהו אחר, אנחנו גם מטפלים בזה. לא יכול להיות שמשתמש בפורום ירגיש שהוא לא בטוח".

מה אתה חושב על המדיניות של וואלה בנושא?
"יש לוואלה תכונה, שהם לוקחים את החולשה שלהם ומנסים להפוך אותה לעוצמה. החולשה שלהם היא שהם לא מסוגלים להתמודד עם הסוגיה, ומזה הם עשו פתרון. אני לא חושב שזה פתרון. וואלה בעצם אומרת לגולשים שלה, 'אין לנו שום עניין בכם, לא מעניין אותנו מה אתם עושים בזמנכם הפנוי, אתם גולשים אלינו רק כדי לקבל מאיתנו מידע וכדי שנרוויח בגינכם כסף, ואם אתם רוצים להתאבד – תתאבדו, אתם לא תקבלו מאיתנו שום סיוע, אנחנו גם לא נעזור לכם', וזה גם מה שהיא אומרת להורים של אותם ילדים: אם הם גולשים בוואלה הם חשופים, ואם הם בטעות יתאבדו או משהו כזה, אל תצפו מוואלה..."

תרשה לי לייצג לרגע את הצד של וואלה: מנהלי הפורומים הם לא אנשי מקצוע – הם לא צריכים להתמודד עם הודעות התאבדות. הם עלולים לכתוב דבר שיגרום יותר נזק מתועלת.
"היה להם בעיה להפנות אותם לפורום אחר של תמיכה, ששמה יש את האנשים שכן יעזרו להם?"

זה בדיוק מה שהם אומרים: הפניית כותב ההודעה אל מוקד ארגון ער"ן בטלפון או לפורום ער"ן הרשמי המנוהל בוואלה.
"פורום ער"ן בוואלה – אנחנו יודעים כמה הוא מתפקד, והטלפון של ער"ן – אנחנו יודעים גם כמה הוא מתפקד, וברגע שהבנאדם מתאבד, זה לא מעניין לאן שולחים לו את האימייל, כי אין כבר מי שיענה לאימייל הזה. זה שימוש ציני במצב, ואני לא חושב שחברה צריכה ככה להתנהג. כמו שאמרתי לך קודם, החולשה שלהם זה החוסר יכולת לטפל בזה, הם לא מעוניינים לטפל בזה, זה השורה התחתונה, והמסר שהם שולחים לגולשים הוא 'אתם לא מעניינים אותנו. אנחנו רק רוצים להרוויח מכם כסף'".


(להמשך הכתבה)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by