ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התאבדויות ברשת: מותר למחוק הודעות אובדניות? (המשך) 

התאבדויות ברשת: מותר למחוק הודעות אובדניות? (המשך)

 
 
עידו קינן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(לתחילת הכתבה)


מייסד עמותת אשנ"ב, אבשלום אדרת, שבנו התאבד אחרי שקיבל עידוד לכך בפורום, אומר ש"אסור להתעלם מדברים כאלה. זה כמו שמישהו יבוא אליך – לא באינטרנט, בחיים – ויגיד לך 'אני הולך עכשיו להתאבד', אתה יכול לאטום את האוזניים ולהגיד 'אני לא רוצה לשמוע את זה', ואתה יכול ללכת ולעשות עם זה משהו. הבעיה עם זה היא שרוב מנהלי הפורומים לא מודעים לזה, מפחדים מזה. ולא רק מנהלי הפורומים – הבעיה היא שנושא ההתאבדות מאיים על הרבה מאוד אנשים – גם מערכת החינוך מתקשה להתמודד עם הדבר הזה. ואחד הדברים שאני מאוד מקווה זה שתתחיל להיות מודעות להיקף הבעיה של האובדנות. דווקא האינטרנט יכול מאוד לתרום לזה, כי עכשיו הרבה אנשים פתאום אומרים: 'כמה הודעות אובדניות יש שם?' רוב האנשים חושבים שזה משהו איזוטרי, לא יודעים ש-500 אנשים בשנה מתאבדים בארץ. ישנם אלפים שהם במצוקה קשה מאוד. לאינטרנט יש פוטנציאל לעזור לכל האנשים האלה, זה דבר שמנהלי אתרים וספקי אינטרנט צריכים לקחת בחשבון".

מה לדעתך צריכה להיות התייחסות מנהלי הפורומים להודעות התאבדות?
"או שהם יקבעו מדיניות, כמו שתפוז קבעו מדיניות, מה הם עושים, או שיפנו אותם לאתר כמו סה"ר, שיש שם אנשים שיודעים מה לעשות עם הדברים האלה. אבל שלא יתעלמו, שלא ימחקו דברים כאלה, שלא יחשבו שזה מאיים על המשתתפים האחרים בפורום. להיפך, שיגייסו את התמיכה של האנשים האחרים בפורום לעזור לאותם אנשים".

וואלה הוציאו הודעה למנהלי הפורומים, שהם לא רוצים אחריות משפטית על מה שקורה עם הודעות המתאבדים. אתה חושב שמנהל פורום, שאינו איש מקצוע, צריך להסתכן ולייעץ לאדם אובדני?
"גם כשאתה פוגש מישהו, והוא אומר לך 'אני רוצה להתאבד', אף אחד לא יעמיד אותך לדין אם אתה תגיד לו, 'כדאי שתלך לפסיכולוג', 'בוא נדבר ביחד'. זה שטות מוחלטת, לפי דעתי. אם הם לא יכולים לדבר על זה, לפחות שיעבירו אותם לאתרים שכן מוכנים לדבר על זה. שלא יעלימו את זה, שלא ישכיחו את זה. זה חלק מהאחריות החברתית שלנו".
 
 
ראש מפלג עבירות מחשב במשטרה, סנ"צ מאיר זוהר, לא מקבל את הטיעון שמנהלי הפורומים צריכים למחוק הודעות כי הם אינם אנשי מקצוע: "אז אולי צריך להפנות אותם לאנשי המקצוע. יש בדיוק לכך אנשי מקצוע של סה"ר ואשנב, ואולי צריך להביא את זה לתודעת הציבור. אני חשבתי שכולם יודעים היום, אבל אם כך, צריכים להביא את מנהלי הפורומים ליום עיון בנושא. אנחנו רוצים לעשות יום עיון של כל הגורמים המעורבים בעניין: ספקי אינטרנט, אנשים טכניים, אנשי משפט, אנשי אתיקה ופסיכולוגים, כדי שיבינו את החשיבות של הנושא".

אני חושב שצריך להשאיר את זה להחלטת הציבור. אבל תאר לך מצב שיש בו פניה אמיתית של מתאבדת, שלקחה כדורים, איבדה הכרה והיא למעשה גוססת, והיא משאירה הודעה כזאת, אז מה – מוחקים לה את ההודעה כי היא הגיעה לוואלה? נראה לי שהדבר טעון בדיקה".

השאלה אם ההפניה של הכותב לטלפון או לפורום של ער"ן לא מספיקה, בהנחה שוואלה אומרים "מנהלי הפורומים הם לא אנשי מקצוע"
"זה מצוין, שיעבירו את זה לאנשי מקצוע, אבל שלא ימחקו את ההודעה".

הם אומרים כך: במידה ויש הודעת התאבדות, יש למחוק את ההודעה ולפנות ישירות לדואר האלקטרוני, ולהפנות אותו לער"ן.
"אבל לא תמיד תוכל לקבל את הדואר האלקטרוני של הכותב. אי אפשר להתעלם מזה, כי מספיק אחד כזה שיממש את האיום שלו שלא טופל. יכול להיות שאתה מכוסה מבחינה חוקית, אבל אתית-מוסרית, יש לך בעיה רצינית".

פרופסור עזי ברק, מייסד אתר התמיכה סה"ר, הסתפק בתגובה לאקונית: "זו מדיניות מטומטמת, ואתה יכול לצטט אותי". והכי בוטה היה מנכ"ל תפוז אנשים, גיא אליאב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by