ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
התאבדויות ברשת: מותר למחוק הודעות אובדניות? 

התאבדויות ברשת: מותר למחוק הודעות אובדניות?

 
 
עידו קינן

למה האינטרנט מעודד התאבדויות? כמה פעמים בשבוע שולחת המשטרה ניידת להציל "מתאבד רשת"? מי מוחק הודעות פורום אובדניות, והאם זה בסדר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
``סוף הדרך``. הודעה אובדנית בפורום סינגלס ב-ynet
 ``סוף הדרך``. הודעה אובדנית בפורום סינגלס ב-ynet   
מה עושים עם הודעות אובדניות? האם רצוי למחוק אותן אחרי ההודעה למשטרה?

מנהלת הקהילות של ynet, ריקי כהן, סיפרה על המדיניות של אתרה: "אנחנו מיידעים איש מסוים במשטרה שמטפל בזה, שולחים לו את תוכן ההודעה".

מתפוז אנשים נמסר ש"ההודעה מועברת על ידי תפוז אנשים ליחידה לעברות מחשב במשטרת ישראל, יחידה זו מאתרת את המיקום המדויק של כותב ההודעה ויוצאת לבדוק את מצבו".
 
 
בפורומים של נענע פועלים בכמה מישורים, אמרה מנהלת הקהילות, רומי יצחקי: "מנהל הפורום והגולשים עושים כמיטב יכולתם, ניסיונם וכישוריהם המקצועיים על מנת לעודד את הגולש שהביע כוונת התאבדות, ומפנים אותו לקבלת ייעוץ מקצועי, אם בסה"ר, ואם על ידי גורמים אחרים. מאחורי הקלעים – אנו מנסים להעריך את רצינותה של ההודעה, והאם היא מביעה מצוקה כללית ('רע לי') או כוונת התאבדות ממשית ('לקחתי כדורים'). כלומר, מנסים להעריך את הסיכון, תוך היעזרות גם בגורמים מקצועיים בתחום הפסיכולוגיה במקרה הצורך. במקרים שאנו מעריכים שיש בהם סכנה מיידית לחייו של הגולש, אנחנו פונים למשטרה, אשר בוחרת האם לטפל במקרה וכיצד".

מוואלה נמסר כי "בשל רגישות הנושא, ההנחיה הברורה למנהלי הפורומים בוואלה היא ליצור קשר עם כל גולש שמאיים בהתאבדות ולסייע לו בכל דרך אפשרית, הן בהצעת עזרה והן בהפנייתו לפורום ער"ן, הפועל במסגרת קהילות. במקביל, כל הודעה הנשלחת לפורומים שבקהילות וואלה ורומזת על התאבדות, נבדקת בקפידה ובחומרה על ידי מנהל הפורום המוריד אותה בהקדם, וזאת על מנת שלא להחמיר את מצבו של הגולש או ליצור דיון סביב הנושא, שיעודד מאיימים נוספים בהתאבדות".

בדיון שנערך לאחרונה בנושא בפורום המנהלים של וואלה, ואשר הגיע לידי חיים ברשת, כתב מנהל הקהילות של וואלה, ליאור חמודות: "למחוק הודעות מסוג זה תכף ומייד", וציטט קטע מחוֹזר שלדבריו יועבר בקרוב למנהלים (לקריאת החוזר הקליקו כאן).
 
ריקי כהן מ-ynet, אתם מוחקים את ההודעה האובדנית אחרי דיווח למשטרה?
"זה תלוי בנסיבות שלה ובתוכן שלה. בדרך כלל לא. לפעמים יש תגובות ודיון, ואנחנו לא רוצים למחוק את זה".

אתם מתייחסים לגישה לפיה פרסומים כאלה גוררים התאבדויות נוספות?
"לא, אני פועלת לפי הנחיות של הפסיכולוגית יעל דורון, שמנהלת אצלנו את פורום 'הפסיכולוגית שלך'".

דורון עצמה אומרת ש"צריך להיות מאוד ברור לגולשים שלנו שאנחנו לא מאפשרים התאבדות ברשת".

את מוחקת הודעות כאלה?
"להיפך, אסור למחוק. כי אם אני מוחקת – מי שלא היה לא יודע, ואז אני מפספסת הזדמנות לחנך, ולפורום יש תפקיד חינוכי; ומי שהיה, וזה נמחק, נורא נבהל".

מי שכתב את ההודעה עלול לקחת את זה קשה אם מוחקים את ההודעה שלו, לפרש את זה כחוסר התייחסות רצינית לדברים שלו?
"אף אחד מאיתנו לא ימחק הודעה כזאת, אבל אנחנו נגיב לה. התגובה תהיה בכמה רמות: רמה ראשונה, נזמין אותו לדו שיח. אני רוצה שהוא יענה לי, ואני יודעת איזה משפטים שלי יחזירו אותו לדבר. שנית, אני נותנת הכוונה לאיפה ברשת כן אפשר לפנות. אפשר לפנות לסה"ר או לער"ן; ובמקביל, מאחורי הקלעים – אבל הם יודעים כי זה מאוד ברור וגם כתוב בפורום – אני פונה למשטרה".

ההוראה של וואלה אומרת למחוק את ההודעה מיד.
"בטח העורך דין שלהם כתב להם את זה".

דורון סירבה "ללכלך על וואלה", כדבריה, אבל אומרת באופן כללי ש"אני לא חושבת שצריך למחוק הודעה של אובדנות בפורומים, כמו שאני לא חושבת לטמון את הראש בחול ואז ייעלמו בעיות, בכלל בחיים. זה עניין אידיאולוגי בעיניי. אני חושבת שצריך לחשוב איך אפשר לתת למנהלי פורומים, גם אם הם אנשים בלתי מקצועיים [בתחום הפסיכולוגיה – ע"ק], לתת להם כלים, ואנחנו ב-ynet כן עושים את זה – במפגשי מנהלים אנחנו מדברים על איך יודעים אם הודעה היא רצינית או לא, איך יודעים להבחין בכוונה. הם לא אנשי מקצוע, אבל הם אנשי רשת, הם יודעים להריח הודעות, ואנחנו גם נותנים להם את הכתובות של המשטרה, ותמיד הם יכולים להתייעץ איתי.

להיות מנהל פורום לדעתי זה מקצוע. לדעתי וואלה צריכים לקחת את הכסף שכן יש להם, ובמקום לשים אותו בעורכי-דין – שיעשו להם את הדיסקליימרים האלה – הם צריכים לשים אותו על סדנאות, שבהן יבואו פסיכולוגים שעובדים ברשת וילמדו את המנהלים מה זה התאבדות, מה זה תוקפנות, איך מנהלים קבוצה, כל מיני דברים. אבל זה דברים שהם פחות עושים. אתה יודע מתי זה ייגמר? כשבנאדם אחד באמת יתאבד, ולא יתפסו אותו. בינתיים איכשהו קורה שבינתיים הצילו את כולם. ביום שלא יצילו – ויהיה סיפור כזה, אז יבינו שצריך ללמוד את זה".

ואם מישהו יתאבד אצלכם?
אני לא עובדת של ynet, אין לנו יחסי עובד-מעביד – אני לא יודעת מה הם יחשבו. אני חושבת שכשמישהו קורא לי, אוי ואבוי אם אני מוחקת את המילים שלו".


(להמשך הכתבה)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by