ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מטאליקה בעירום מלא 
 
 והם גם חברים של בין לאדן!   
 
צביקה בשור ועידו קינן

כתבה שקרית טענה שמטאליקה תובעת להקה קנדית על שימוש באקורדים. כמה אתרים ברשת בלעו את הפתיון. אחר כך הם ניסו להעלים ראיות, ללא הצלחה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגל פוקד עוונות
 גוגל פוקד עוונות   
"על פי אתר MTV.com, מטאליקה תובעת את להקת האינדי-רוק הקנדית Unfaith בשל מה שהלהקה מכנה 'שימוש ללא היתר בשני אקורדים שמטאליקה משתמשת בהם מאז 1982: E ו-F"

טוב, אז לא בדיוק. או למעשה, בכלל לא. מדובר בשקר גס, והפעם אפילו לא שלנו, אלא של אתר בידור בשם 411mania. הכתבה באתר, ככל הנראה סאטירה נוקבת על תאוות התביעה של להקת המטאל המזדקנת, מנוסחת בקפידה ונראית ממש כמו כתבה אמיתית. מספיק אמיתית כדי שלא מעט אתרים יפלו בפח, והידיעה השקרית תתחיל להסתובב ברשת.

כך למשל אתר dotmusic העלה את הכתבה ברצינות תהומית, בלי לברר אם אכן קיימת להקה בשם Unfaith, בלי לסייג ובלי להזהיר. ב-dotmusic החליט להוסיף חטא על פשע, ולא נתנו קרדיט לאתר שהביא את "הידיעה" המקורית. אתם יודעים מה, על הפרקטיקה העיתונאית הנלוזה הזו, פשוט מגיע להם לקבל בראש.
 
לא יודעים להיפטר מראיות כמו שצריך
 לא יודעים להיפטר מראיות כמו שצריך   
אבל הם לא לבד. אתר החדשות המכובד-בקושי Ananova גם הוא לקח את הסיפור כאמיתי והעלה אותו לרשת. אלא ששם כנראה מישהו השאיר את תיבת המייל שלו פתוחה, כדי לקבל מהגולשים את הסיפור האמיתי, להוריד את הכתבה ולהותיר רק את השלד הזה מאחור.

שלד נוסף נותר גם באתר MacDailyNews. אלא ששם אולי מחקו את הסיפור, אבל שכחו להסיר את התגובה שהותיר אחד הגולשים, שמטבע הדברים יוצא חוצץ נגד הלהקה שכולם כל-כך אוהבים לשנוא. ב-MacDailyNews, כמו ב-Ananova, אולי ניסו להסתיר את המבוכה, אבל זו מופיעה במקום שזוכר הכל – חדשות גוגל, שמציג את ערוותם לכל מי שחיפש היום את המילה Metallica.
 
 
איך אומרים אצלנו בשכונה? אינטרנט תתביישו!!!1
 
 

המותח הוצף בפניות

"זו מתיחה", מסרה ל-CourtTV העורכדינית של מטאליקה, ג'יל פיאטריני (ש"צוטטה" בכתבה השקרית). חברת התקליטים שלהם, אלקטרה, סירבה להגיב.

המותח, אריק אשלי (29), הוא מפעיל לשעבר של אתר ה-spoof-ים (מתיחות התחזות) SpoofThis.com והיום מעצב פרילאנס וזמר בלהקה ה"נתבעת", Unfaith. חדי-העין שבין הקוראים יוכלו למצוא את שמו בכתבה המזויפת עצמה – שם הוא אומר: "חשבתי שזו מתיחה בהתחלה. עכשיו אני לא יודע מה לחשוב".

אשלי התוודה שלא ציפה שהמתיחה שלו תתפוס: "היא קיבלה חיים משלה. השרת שלנו קרס שלוש פעמים היום... ההיטים עברו בהרבה את ה-100,000. האירוניה היא, שבאף אחד מהשירים שלנו אין E ו-F בסדר הזה".

לדבריו, "אולי אני מגזים פה קצת, אבל לא הייתי פוסל את האפשרות שלארס [אולריך, מתופף מטאליקה] היה מקבל את הפארודיה, כי היא חושפת את האינטרנט כמה שהוא", כלומר מקום לא-לגיטימי, בו אתרים מצטטים ידיעה בלי לפקפק בנכונותה.

אמינותה של הידיעה נובעת כנראה מהיד הקלה שיש למטאליקה על הדק התביעות, עליה תפס אשלי טרמפ: "כולנו יודעים על הסיפור של נאפסטר, חברת הבשמים, יצרני הצמיגים, מטאליקה תבעה את כולם. הרעיון מאחורי הפארודיה הזאת היה לבדוק עד כמה התדמית שלהם סבלה כתוצאה מהתביעות. האם אנשים ירחיקו לכת ויאמינו שמשהו כל כך יוצא-דופן כמו זה, משונה כל כך, יכול להיות אמיתי?"

עם כל הכבוד לרוח השטות וחשיבותו של חופש הביטוי, סביר יותר שאשלי עשה פה מעשה "השרוף", והשתמש במתיחה לקידום המוזיקה שלו: בידיעה המזויפת יש לינק לאתר הלהקה שלו, שם נכתב כי "הודעה רשמית בנוגע למחלוקת מטאליקה תפורסם בקרוב בניוזלטר שלנו", ובפופ-אפ נפתח חלון הרישום. הסתקרנתם, נרשמתם לניוזלטר והופ, יש לו עוד מנוי. אנחנו עוד נשמע על הלהקה הזאת.

ועוד על איך עושים spoof-ים בכתבה הבאה, שפורסמה בניוזלטר חיים ברשת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by