ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חוק זה חוק – כולם לכלא 
 
 
צבי טלית

הצעת חוק חדשה העומדת לדיון בבית הנבחרים של ארה"ב תאפשר לשלוח מחליפי קבצים לכלא; הכינו את המזוודות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמרנו לכם לא להוריד יותר בריטני...
 אמרנו לכם לא להוריד יותר בריטני...   
יאללה חבר'ה, תתחילו לארוז, כולם הולכים לכלא. משתמשי אינטרנט אמריקאים שיאפשרו למשתמשים אחרים להעתיק שירים מהדיסק הקשיח שלהם צפויים לעונשי מאסר, כך לפחות על פי הצעת החוק החדשה שהציעו אמש (ד') שני חברי קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית.

הצעת החוק הנוכחית, עליה מדווחת סוכנות רויטרס, היא ללא ספק נסיון ההפחדה החזק ביותר ששלפו הנבלות (אופס, התכוונו להגיד הלובי הפוליטי) של RIAA בקונגרס, במטרה להאיט את קצב העתקת קבצי המוזיקה ברשת.

הצעת החוק שהוצגה ע"י נציג מישיגן, ג'ון קוניירס ונציג קליפורניה, הווארד ברמן, תאפשר להטיח (בקלות יחסית) אישומים פליליים כנגד גולשים שיעתיקו וישתפו קבצי מוזיקה, סרטים ושאר קבצים מוגנים בזכויות יוצרים, על גבי רשתות P2P.

תעשיית המוזיקה רדפה באלימות שירותי החלפת קבצים כגון נאפסטר וקאזאה בביהמ"ש ולאחרונה הודיעה אף על כוונתה לתפוס גם את מחליפי הקבצים עצמם.

בסדרה של שימועים שנערכו בגבעת הקפיטול באביב שעבר, גינו מחוקקים מכל עבר את תופעת החלפת הקבצים (הרי ידוע שרק לאנשים עשירים ובעלי השפעה מותר לגנוב, לגולשים אסור) והביעו חשש כי רשתות המחשבים יכולות לשמש להפצת וירוסים (כאילו שלחברות גדולות זה לא קורה), להוות סכנה בטחונית לממשל ולאפשר לילדים לצפות בפורנוגרפיה. מזל שלא האשימו את מחליפי הקבצים בהפלת מגדלי התאומים.
 
 
מספר מצומצם של מפירי זכויות יוצרים הועמד לדין עד כה. צעיר מניו-ג'רזי הודה באשמת שכפול והפצה בלתי חוקיים של הסרט "The Hulk" לפני כשלושה שבועות, אולם עד כה נמנע משרד המשפטים להגיש תביעה נגד גולשים המציעים מיליוני עותקים של שירים וסרטים כל יום.

הצעת החוק החדשה פועלת תחת הנחת היסוד שכל קובץ מוגן בזכויות יוצרים שהיה זמין על מחשב הועתק הלאה לפחות עשר פעמים מה שגרם להפסד של $2,500 לתעשייה. מה שבעצם יקפיץ את הפעילות הזו מעבירת עוון לעבירה פלילית, מה שיכול להוביל לעונש מאסר בפועל של עד חמש שנים (זה בסדר, מקבלים מברשת שיניים בכלא, תשאירו מקום במזוודה למפוחית).

בהצעת החוק נשמר גם מקום של כבוד לעולם הסרטים. על פי ההצעה תוצא מהחוק גם הקלטת סרטים באולמות הקולנוע.

"בעוד החוקים הקיימים היו יעילים בחסימת הבעייה, הם פשוט לא הולכים רחוק מספיק" אמר קוניירס, הדמוקרט הבכיר ביותר בוועדת המשפט של הקונגרס. לפי עובד במשרדו של קוניירס, דמוקרטים רבים כבר תומכים בהצעה, אולם הרפובליקנים עדיין לא אימצו אותה. יכול מאוד להיות שהרפובליקנים פשוט מבולבלים מהצעת החוק הדרקונית, משל היו מצפים שהיא תבוא מקרב שורותיהם, ועתה כשהגיעה רכובה על חמור דמוקרטי, הם פשוט לא יודעים מה לעשות איתה.

אותו עובד אמר כי תומכי ההצעה מקווים לדון בה בשימוע שייערך היום ולשלב אותה בשבוע הבא עם הצעה נוספת, אותה הציע חבר הקונגרס הרפובלקני מטקסס, לאמאר סמית'.

מה אתם חושבים? בואו לדבר על הנושא בפורום תרבות דיגיטלית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by