ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סיפורה של עמותת קש 

סיפורה של עמותת קש

 
 
צביקה בשור

תנועת דור שלום, התקווה הגדולה של השמאל בישראל, הפכה למריונטה של ברק וישראל אחת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום אילוסטרציה
 צילום אילוסטרציה   
בבוקר שאחרי פרסום דו"ח מבקר המדינה קמו אלפי ישראלים לתוך תחושה קשה של רמייה. היו אלו חבורת הישראלים שניסו בשנים האחרונות להביא שינוי, ולו הקטן ביותר לישראל המסתאבת ונאטמת הלב. אך הם גילו שכל פעילותם הסתכמה בעוד אחת מבובות הקש שהאדונים יצחק הרצוג וטל זילברשטיין אחזו בחוטיה, כדי להשיג את הבאתו של אהוד ברק ללשכת ראש הממשלה.
 
אילוסטרציה
 אילוסטרציה   
"דור שלום" הייתה לטעמי אחת מקרני האור היחידות באפילת ישראל שלאחר רצח רבין. מתוך הררי הכאב והזעם קמה קבוצה של ישראלים "יפים", לפחות לפי ההגדרה הישנה: משכילים למדי, אמידים למדי ואידיאולוגים למכביר.

הם החליטו שאסור לה לישראל להמשיך בדרכה הנוכחית, וכי "משהו" חייב להיעשות. אותו "משהו", לפחות אם אנו מתבוננים בתעודת הרישום של העמותה החדשה מפברואר תשעים ושש, היה "חינוך בני הנוער בפרט, והציבור בכלל, לתרבות דמוקרטית...פעילויות חברתיות וכן תמיכה בקידום תהליך השלום בין ישראל לשכנותיה". בין מקימי העמותה עמד גם אחד, טל זילברשטיין, שהוכיח את עצמו מאוחר יותר כמנגנון ההשמדה עצמית של התנועה.

שנתיים קשות של חיפוש דרך עברו על התנועה החדשה. שנתיים של התפרסות על פני תחומים רבים מדי, הנגזרים מ"דרכו של יצחק רבין", שבנו יובל עמד בראש התנועה. ההתפרסות הדגימה הלכה למעשה את האמרה הישנה בדבר תפיסת מרובה ותפיסת מאומה.
 
מתוך האתר הרשמי
 מתוך האתר הרשמי   
בשנת 1998 היה נדמה כי הגיעה שעת התפנית. ישראל החילונית המדוכאה של עידן נתניהו מצאה בתחום החברתי את הנתיב הנכון לשעה האמורה. "דור שלום" של אז הייתה מן המובילות בתחום העשייה החברתית והציגה את עצמה כאלטרנטיבה חילונית מתגבשת למפעל החינוכי של ש"ס.

על מנת להשיג תקציבים הריצה התנועה, תחת השם המאיים פחות "דור שלם", מספר רשימות בבחירות המוניציפליות, כשהיא משיגה את משרות סגני ראשי הערים בטבריה, אופקים ומגדל העמק, ומשתלטת על תיק החינוך בעיריית תל אביב. פעילים רבים שהצטרפו באותן השנים לתנועה מספרים על "ברק בעיניים" שמאפיין קבוצות מהפכניות אמיתיות. לקראת הבחירות לראשות הממשלה, מספר לנו דו"ח המבקר, הוחלף הברק בעיניים בברק אחר.

אהוד ברק לטש עיניו אל עבר דור שלום מראשית הקמפיין לכנסת ולראשות הממשלה. יובל רבין חוזר אותה עת על ידי ראשי שני המחנות שהתיימרו לייצג את האנשים שבראשם עמד, קרי מפלגת המרכז וישראל אחת, אך גם משהכריז על תמיכתו ביצחק מרדכי ומפלגתו, דאג לשמור את חזותה של התנועה נקייה מכל שיוך פוליטי. מאחורי הקלעים התבצעו הדברים באורח שונה למדי.
 
 
דו"ח מבקר המדינה מונה מספר קמפיינים שנוהלו על ידי "דור שלום" ונועדו למטרה האחת והיחידה של עזרה ל"ישראל אחת" ולעומד בראשה בבחירות. התנועה הדלה באמצעים, שרק שנה לפני כן הצליחה להתחבר לברז הכספים המוניציפלי, והתחייבה להשתמש בו אך ורק לקידום מטרותיה המוצהרות, תרמה בסופו של דבר כמליון ושלוש מאות אלף שקלים לקמפיין אהוד ברק, תוך שהיא משתמשת בגורמים שונים כדי לכסות על העברת הכספים והשירותים, בהדרכתו הישירה של טל זילברשטיין, ששימש אותה עת כראש הקמפיין של ברק.

בניגוד לש"ס, שמעולם לא התיימרה לייצג תרבות שלטונית נקייה יותר, כנראה שהמכה האנושה שספגה "דור שלום" תביא למותה. אין דרך טובה יותר להבהיר את סיפורה העצוב של התנועה הצעירה והשאפתנית מאשר בציטוט דבריו של מנכ"ל התנועה דורון טמיר, שנאמרו למבקר המדינה: "הבנתי שהייתי בעצם מריונטה פה. כל מערכת הבחירות חשבתי שאני, כולם מריונטות בסופו של דבר, אבל חשבתי שאני מריונטה שיודעת לשמור על עצמי, והבנתי שהייתי מריונטה שהצליחה בסופו של דבר ליפול..."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by