ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"אתר 'הארץ' לא יהיה בחינם לנצח" 
 
 חמש הערות על הבלוג, מאת יואל מרקוס. דרור   
 
מערכת חיים ברשת

כתב האינטרנט של הארץ, יובל דרור, השיב לשאלות הגולשים: "תעשיית ההיי-טק הישראלית תתאושש, עליי"; "אני לא מבין למה MSN מצליח"; "עמוד המאמרים של 'הארץ' הוא הבלוג שלי"; "פושעי Windows ME לדין!"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"הארץ" ממשיך בפרויקט המצויין שלו, "שאלות ותשובות" עם הגולשים, והיום (ג') השיב שם לשאלות הגולשים יובל דרור, לשעבר כתב המחשבים והאינטרנט של הארץ והיום כתב המדע.

להלן מבחר מתשובותיו (התמליל המלא נמצא באתר הארץ):
 

על MSN

 
"אני לא שוכח את התחזית הכי שגויה שחזיתי: כאשר עלה לאוויר אתר MSN ישראל, טענתי שהוא לא יצליח. טעיתי, האתר הוא הצלחה גדולה. אני אגב לא מבין למה. MSN ישראל הוא אתר שניזון מתכנים שאתרים אחרים מייצרים, הוא מעין מכונת מיחזור שלא מוסיפה כמעט דבר למגוון התכנים המצומצם גם כך באינטרנט הישראלי. מי צריך כזה אתר? כנראה שרבים. אחרת קשה להסביר מדוע מבקרים באתר 1.5 מיליון גולשים בחודש".
 

על ynet

שאלה: מה דעתך על העובדה ש-Ynet גובים כסף רק מאוכלוסיית הגולשים מחו"ל. האם אין כאן ניצול ציני של אנשים שתלויים יותר במקורות ברשת, מאשר בארץ ואי רצון להתמודד עם אוכלוסיות "חזקות" יותר?

דרור: "ניצול ציני של Ynet? בהחלט ניצול, אבל מדוע ציני? זה העיקרון הראשון של כלכלת שוק: יש ביקוש, אין הרבה היצע ולכן בית עסק יכול להעלות את המחיר של המוצר (או להעביר אותו מחינם לתשלום). כל שאני יכול לומר לך הוא גלוש לאתר האינטרנט של 'הארץ'. הוא ניתן בחינם (בינתיים) ולפחות בעיניי, עולה על זה של Ynet. אני סבור שעיתונים נוספים יחלו לגבות תשלום עבור הגלישה בדרך זו או אחרת ואולם ייתכנו שילובים. לדוגמה, האם תסכים לשלם עבור גלישה לאתר של עיתון במידה שזה יבטיח לך שלא יוצגו בפניך פרסומות? אם לא תסכים, לא תשלם, אבל אז תיאלץ להתמודד עם פרסומות קופצות".
 
 

על אתר "הארץ"

"'הארץ' רואה באתר האינטרנט שלו הזדמנות לחשוף את עצמו בפני קוראים שבדרך אחרת לא היו מתוודעים לתכני העיתון. חוויית הקריאה באינטרנט שונה באופן מהותי מחוויית הקריאה של העיתון המודפס. הגולשים מבינים זאת וישנה תנועה קבועה של גולשים שעוברים מקריאה ברשת לקריאה בנייר, באמצעות תשלום על מנוי לעיתון. למרות זאת, אינני חושב שהאתר יהיה פתוח לכל הגולשים, כל הזמן ובחינם לנצח. אז תיהנה כל עוד אתה יכול".
 

על מגזיני אינטרנט בארץ

"בפועל, קהל היעד של מגזיני המחשבים בארץ מצומצם ומסתכם בכעשרים אלף קוראים בלבד. עלות ההפקה של תוכן מקומי, גבוהה מאד בהשוואה לרכישת תוכן מוכן מחו"ל. מסיבה זו, עברו ההוצאות לאור למודל של רכישת תכנים והפצתם בישראל בשפה העברית. זה לא מספק, והייתי שמח לראות חומר מקומי ואיכותי רב יותר, אבל זה מה שיש לשוק הישראלי הקטן להציע.

הסיבות למספרים המצומצמים של הקוראים הפוטנציאלים רבות. הנה אחת מהן: העיסוק במחשבים הוא עיסוק יקר. צריך לקנות מחשב, אפילו מחשב טוב, צריך להתחבר לאינטרנט, אפילו לאינטרנט המהיר, צריך לרכוש תוכנות, אפילו תוכנות יקרות. המגזינים מופיעים בסוף רשימת הקניות ולכן רבים מעדיפים לוותר עליהם. בנוסף, חלק ניכר מהתכנים הם תכנים זרים והמשתמשים מבינים זאת. הם גולשים לאתרי תוכן זרים וקוראים את הכתבות בשפת המקור".
 

על סיקור תחום המחשבים והאינטרנט בארץ

"הסיקור ספג מכה בשנה האחרונה. לצערי הרב, מוסף קפטן אינטרנט קוצץ מטעמים כלכליים (ולמרות זאת הוא עדיין חי, בועט ונושך) והשמועות מספרות שגם מוסף אונליין של 'מעריב' עומד להיעלם מהנוף. זה חבל ועצוב. למרות זאת, יש בישראל עיתונאי מחשבים וטכנולוגיה מצוינים, שמכירים את השוק ואוהבים את הסיקור שלו. אף על פי כן, לא הגענו להיקף ולעומק הסיקור של התחום בחו"ל. מצד שני, לנו יש פלאפל ולהם יש רק המבורגרים מגעילים. צריך להתפשר".
 

על בלוגים

"החשיבות של הבלוגים בעולם העיתונות והתקשורת באה לידי ביטוי בכמה צורות: ראשית, יותר ויותר עיתונאים כותבים בבלוג האישי שלהם מעבר לעבודה שלהם בעיתון. שנית, יותר ויותר עיתונאים קוראים בלוגים. זה מרחיב את דעתם. ושלישית, יותר ויותר גולשים כותבים בבלוגים ובכך חושפים עצמם לציידי הכשרונות של כלי התקשורת שתמיד מחפשים אנשים חדשים ורעננים. בקיצור, פתח בלוג, מה רע?

[...]

הבלוגים הם התופעה התרבותית המעניינת ביותר של השנה האחרונה באינטרנט. האפשרות להקים תוך שניות יומן אינטרנט מעוצב, המאפשר לקבל משובים מהקוראים, מיישם הלכה למעשה את הטענה ש'באינטרנט כל אחד הוא תחנת שידור'. בזמן האחרון אני קורא את "רשימות", הפרויקט הישראלי החדש, ואני מודה שעוד לא גיבשתי דעה באשר אליו.

[...]

לי אין בלוג. מדוע? כי אני מתייחס אל עמוד המאמרים של 'הארץ', בו אני כותב מזה כשנה, כבלוג שלי. למזלי, כמעט כל המאמרים שלי מתקבלים בברכה ומטופלים באהבה. מי שעוקב אחריהם, יכול להבין מה אני חושב על הנושאים המרכזיים שמטרידים את הגולשים ושמעצבים את התרבות הדיגיטלית שאחריה אני עוקב כמעט עשור".
 

על תעשיית ההייטק הישראלית

"אין ספק שהיא תתאושש, ולדעתי ההתאוששות כבר החלה. זו תעשייה חזקה, המבוססת על כוח אדם מיומן ויצירתי והיא אחד היתרונות היחסיים היחידים שיש לישראל על מדינות אחרות בעולם. היא תתאושש, עליי".
 

על מיקרוסופט

"כאשר דיווחתי על מיקרוסופט הקפדתי לתת את כל העובדות ורק אותן, בדומה לדרך שבה סיקרתי כל חברה בישראל ובעולם. בטורים הפרשניים, כמו בעמוד המאמרים בחלק ב' ולעתים בקפטן אינטרנט, מוטלת עליי חובה להביע את דעתי. כיוון שדעתי על מיקרוסופט אינה טובה אינני רואה כל סיבה להחביא אותה. אני מזמין אותך לקרוא את רשימותיי ורשמיי. אולי אצליח לשכנע אותך שהחברים ממיקרוסופט גורמים לעתים יותר נזק מאשר תועלת ובמקרים אחרים, סתם מזלזלים בנו.

[...]

אם את קונה מחשב חדש, רכשי אותו עם חלונות XP, ללא ספק מערכת ההפעלה המוצלחת ביותר של מיקרוסופט (שעדיין רחוקה משלמות). מערכת ההפעלה ממנה יש להיזהר כמו מאש היא חלונות ME. אם הייתי יכול הייתי מוציא סטיקר עליו הייתי כותב: פושעי Windows ME לדין!"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by