ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מוות לאימייל! תחי המהפכה! 
 
 ``אם אין אימייל – שיאכלו ספאם`` (אילוסטרציה: דלקרואה)   
 
עידו קינן

המילה "אימייל" אסורה בשימוש, קבעה ועדת המינוחים הצרפתית; מעתה אמור: "קוריאל"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משרד התרבות הצרפתי החליט לאסור על משלוח אימיילים. אין לו שום דבר נגד המסרים האלקטרוניים, אלא נגד שמם האמריקאי, "אימייל". עובדי המדינה מוזמנים לשלוח Courriel בכל זמן שיחפצו – זו מילה צרפתית למהדרין.

ההחלטה התקבלה בוועדה הכללית לטרמינולוגיה ומונחים חדשים (La Commission generale de terminologie et de neologie), המפקחת על השפה הצרפתית (בדומה לאקדמיה ללשון העברית שלנו), ונכנסה לתוקף ב-20 ביוני.

ההחלטה נועדה לדחוק את רגלי ה-email האמריקאי, קיצור של electronic mail, כלומר "דואר אלקטרוני", ולהכניס במקומו את courriel, המקבילה הצרפתית, קיצור של courrier electronique, כלומר, "דואר אלקטרוני", רק בצרפתית), שנטבעה ב-96' על ידי הפרופסור הקנדי ז'אן-קלוד גדון (Guedon) בספרו " הפלאנטה הקיברנטית" ("La Planete cyber"). עם זאת, יורשו אנשי הממשל הצרפתימים להשתמש בקיצור "מל", שמקביל לקיצור "טל'" של המילה "טלפון".

"אנחנו נאבקים להבטיח שהשפה הצרפתית לא תשתרך מאחור", אמר לטיימס חבר הוועדה, פיליפ דושאן. "השימוש במילים אנגליות על ידי הצרפתים הוא מגוחך. הצרפתים מבטאים אותן רע, מעוותים את המשמעות וזה לא עוזר לתקשורת בין אומות".

תקשורת בין אומות היא הדבר האחרון שמעניין את צרפת, שידועה לא מהיום בקנאותה הלאומית לשפה הצרפתית. קרבות הלשון האמריקאים-צרפתים הנוכחיים החלו בעקבות המלחמה בעיראק, כשהתנגדותה של צרפת למלחמה עוררה בארה"ב תנועה עממית שקראה להסיר את המילה French מביטויים שונים, ולהחליפה במילה Freedom ("חירות") – כך באו לעולם ביטויים כמו Freedom Fries. אחד העיתונים האמריקאיים הגיב לשטות הזאת במאמר מערכת מצוין, בו נמחקו כל המילים שמקורן בצרפתית (והשאירו מעט מאוד טקסט).

גם בתוך אמריקה יש ויכוח סביב הביטוי email. מגזין הטכנולוגיה הוותיק Wired אפילו הקדיש מאמר ארכני להחלטתו להשתמש בביטוי e-mail, כשמקף מפריד בין ה-e ל-mail. לדברי הכותב, טוני לאנג, ההחלטה מייצגת את מותה של מהפכת האינטרנט, כניסתם של ההמונים אליו והעברתו מידיהם השמנוניות-מפיצה-עם-אקסטרה-פפרוני של הגיקים הממושקפים לידיהם תאבות הבצע של התאגידימים.

ובישראל? מילים שונות ומשונות מחליפות את "אימייל", בהן מייל הבינלאומית, דואל/דוא"ל (דואר אלקטרוני) הסנובית ודואח/דוא"ח (דואר חשמלי) הפארודית. אבל פה עוד עסוקים בלהתווכח אם מותר או אסור לכתוב "בס"ד". שאלוהים יעזור לנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by