ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האם הדיסקים של הליקון יהרסו לכם את נגן ה-CD? 
 
 תחשבו פעמיים כשאתם רואים את הסמל הזה   
 
צביקה בשור

יותר ויותר עדויות מצביעות על האפשרות שדיסקים המוגנים מפני העתקה גורמים לנזק בלתי הפיך לנגני CD ו-DVD. רוצים לקחת את הסיכון?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רוני בראון מהליקון משוכנע שהוא מצא את הפתרון למלחמה בפיראטיות שאוכלת לו כל חלקה טובה בעסק. מה הפתרון? הצבת הגנת Copy Control על הדיסקים של החברה, כדי למנוע, או לפחות להפריע, לנגני ה-CD-ROM שבמחשבים שלנו לקרוא את קבצי המוזיקה, ובכך למנוע, או לפחות לפריע, לנו לצרוב עותקים בלתי-חוקיים של הדיסקים שלו. "אין שום סיבה שלא נעשה את זה", אמר בראון לחיים ברשת לפני כשבוע.

או שאולי יש סיבה. בזמן האחרון החלו צפות עדויות ברחבי הרשת על נזקים אמיתיים שנגרמים לכונני CD-ROM, נגני דיסקים ברכב ולנגני DVD לאחר שימוש בדיסקים שמוגנים על ידי Copy Control של חברת Midbar הישראלית.

השיטה של מידבר למנוע צריבה בלתי-חוקית של דיסקים מתבססת על שיבוש המידע שנמצא על הדיסק, כדי לבלבל את קורא המידע ולמנוע ממנו להעביר את המידע הזה אל הצורב. כמובן שתופעת הלוואי השולית של שיבוש שכזה היא ביטול האפשרות שלנו לשמוע את הדיסקים שלנו דרך המחשב, שלא לדבר על סיכול ממוקד של אפשרות ההשמעה במערכות הפעלה שאינן של מיקרוסופט (יש משתמשי מקינטוש שצורבים רק כדי שיוכלו לשמוע את העותק שרכשו בכסף טוב. מגוחך). אבל נגיד שלזה כבר התרגלנו.

אלא שבזמן האחרון, בעקבות השתכללותם של נגני ה-CD וה-DVD במחשב, נדמה כאילו החל שלב חדש במלחמה של משווקי המוזיקה בלקוחות של אמניהם. "אני מאמין ש-Macrovision (שהיא הבעלים הנוכחיים של Midbar) העלתה את רמת ההשחתה בפורמטי קקטוס-200 וקקטוס-300 שלה, וזה מה שגורם לעליה בכמות המקרים [של כוננים שמתנהגים "מוזר" אחרי שמנגנים בהם דיסקים מושחתים]", כותב ג'ים פיטרס מ-Campain for Digital Rights, "אני מאמין שהם חושבים שזה הכרחי בגלל המספר הגדל של כונני CD-ROM שיודעים לתמודד עם השחתות מהסוג שהיה נהוג בגרסאות הקודמות של הפורמטים האלה. למרבה הצער, עם הגברת ההשחתה, יש גם סיכון גדול יותר שתופעות לוואי, שבחלק מהמקרים פירושן נזק בלתי הפיך לציוד המנגן את הדיסק" (ההדגשה במקור).

פיטרס מספק מספר עדויות אישיות שהגיעו לידיו. ולא רק הוא. באתר שמוקדש לדיסקוגרפיה של מייק אולפילד טוענים בעלי האתר שמגיעות אליהם תלונות על נזקים בעקבות השמעת האלבום Tubular Bells 2003. עם זאת, באתר של אולדפילד לא מובאות העדויות עצמן.

ברור מאליו שאין מדובר כאן בהוכחות חותכות. ברור מאליו שהמידע מגיע ממתנגדי שיטת ההגנה, ויש לקחת אותו ככזה. ועם זאת, לא בלתי סביר להניח שבמאבק נגד צרכני המוזיקה המצטיידים בציוד ניגון וצריבה טובים יותר וחברות הטכנולוגיה השמחות לצייד אותן, יסובבו חברות התקליטים ועושי דברן את כפתור העוצמה עוד קצת עם כיוון השעון. ועוד קצת. ועוד קצת. ואז אולי איזה נגן DVD אחד יילך קיבינימט. אולי עשרה, אולי רק שניים. ישאל את עצמו כל מי שיקנה דיסק מוגן שכזה, בין אם של הליקון או של חברה אחרת, אם הוא, כמאמרו של חמי רודנר (שחתום בכלל בהד-ארצי), מוכן להצטרף לניסוי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by